Bakan Pepe'nin gözü suda

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, AB sürecinde 2014'e kadar 35 milyar avroluk (56.2 milyar YTL) çevre yatırımı hedeflediklerini açıkladı.

ANKARA - Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, AB sürecinde 2014'e kadar 35 milyar avroluk (56.2 milyar YTL) çevre yatırımı hedeflediklerini açıkladı. Yatırımın büyük kısmını özellikle 'atık su' konusunda kullanmayı amaçladıklarını belirten Pepe, su konusunda bazı yetkilerin Çevre Bakanlığı'na geçmesi için DSİ ile görüşmeler yapıldığını söyledi.
Dün, Singapur Çevre ve Su Kaynakları Bakanı Yaacob İbrahim ve beraberindeki heyeti makamında kabul eden Pepe, atık su konusunda uygulanacak projelerde Singapurlu işadamlarıyla işbirliği hedeflediklerini ifade etti. Ağustos ayındaki Singapur ziyaretinde bakan İbrahim ile katı atık ve su projelerinin görüşüldüğünü anlatan Pepe, 2014'e kadar hedefledikleri 35 milyar avroluk yatırımın büyük kısmını katı atık ve atık su alanında kullanacaklarını kaydetti.
Özel sektöre çağrı
Pepe, "Yerli ve yabancı ayrımı yapmadan özel sektörün yatırım yapmasını teşvik ediyoruz. Bunun önünü açmak için her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade ediyorum. Çünkü bu sektörde kendi kaynaklarımızla bu kadar kısa sürede bu işi yapmamızın zor olduğunun farkındayız" dedi.
Singapur'da çevre ve su kaynaklarının bir bakanlık altında toplandığını belirten Pepe, çevre ve su kaynakları konularının birbirini tamamlayan konular olduğunu ve bir çatı altında birleşmesi gerektiğini vurguladı. Pepe, su konusunda bazı yetkilerin Çevre Bakanlığı'na geçmesi için DSİ ile görüşmeler yapıldığını ifade etti.
Bakan Pepe, AB sürecinde Avrupa standartlarına ulaşabilmek için 65-70 milyar avroluk yatırım yapılması gerektiğine işaret etti. Pepe, "2014'e kadar 35 milyar avroluk yatırım hedefliyoruz. 2014-2023 yılları arasında da 30-35 milyar avroluk yatırım yapacağız. Katı atık, tehlikeli atık ve atık su projeleri ile ilgili önemli mesafeler alınmalı" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7639147639140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.