Bakan Şahin: Deniz Feneri dosyası bu gece Türkiye'de

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Almanya'daki Deniz Feneri dosyasının bu gece Türkiye'de olacağını açıkladıİSTANBUL - Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Almanya’daki Deniz Feneri davasıyla ilgili dosyanın bu gece Türkiye’de olacağını açıkladı.
Dosyayı daha sonra Ankara Cumhuriyet Savcılığına göndereceklerini kaydeden Şahin, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da “kıyaslama” amacıyla ellerinden bulunan dosyayı kendilerine göndermesi gerektiğini söyledi.
Almanya Adalet Bakanı Brigitte Zypries ile görüşen Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin görüşme sonrası Deniz Feneri dosyasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Şahin, şöyle dedi:
“Deniz Feneri dosyasını bizden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı istedi. Oraya göndereceğiz. Tamamen yargının işidir. Bu bir yargı sürecidir. Böyle bir yargı sürencini siyasi polemik konusu yapılmasında, seçim meydanlarında taşınmasında doğrusu rahatsızım. En azında bir hukukçu olarak rahatsızım. Bu tür yangı süreçlerinin siyasi malzeme yapılmaması gerekiyor. İçeriği belli olmayan kırmızı dosyaların sallanarak bu dosyaya konan konuların siyasi malzeme yapılması yakışmıyor”

“SUÇ İŞLEYENLERİN YARGIDAN KAÇIRILMASI GİBİ BİR DÜŞÜNCEMİZ YOK”
Dosya içinde, Türkiye uzantılarını gösteren belgelerin olması halinde mutlaka değerlendirileceğini ifade eden Şahin, şunları söyledi:
“Türkiye’de hukuk mutlaka işleyecektir. Biz hükümet olarak, hatta ben Adalet Bakanı olarak; suç işlediği iddia edilen kişilerin yargıdan kaçırılması gibi bir düşünce içerisinde olamayız. Bu konudaki iddiaları ve eleştirileri son derce haksız eleştiri olarak görüyorum. Dosya incelenmiştir, gereken neyse yargı organlarımız yapar. Bırakın yargı bu konudaki görevini yapsın, yasama kendi görevini yapsın, yürütme kendi görevini yapsın. Savcıların yapması gereken şeyle ilgili neden Adalet Bakanını eleştiriyorlar, Türkiye’de yargı bağımsız değil mi? Adalet Bakanlarının 2005 yılına kadar yetkileri vardı Cumhuriyet Başsavcılarına yönelik olarak. Ancak artık benim böyle bir yetkim yok. Zaten de olamaz. Onlara güveneceğiz. Onların yapmadığı iddia edilen bir şey için beni suçlamalarını haksız olarak görüyorum.(anka)