Bakan Şahin: Kayıtlarımızda 'Dersim'in kayıp kızları' yok

Bakan Şahin: Kayıtlarımızda 'Dersim'in kayıp kızları' yok
Bakan Şahin: Kayıtlarımızda 'Dersim'in kayıp kızları' yok
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Dersim'de evlatlık olarak verildiği" belirtilen kız çocuklarına ilişkin, "Kurum kayıtlarımızda böyle bir uygulamaya rastlanılmamıştır" dedi.

TBMM - Şahin, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün “Dersim 1938 olaylarına bağlı olarak evlatlık verilen kız çocuklarına ait kayıt defterleri hangi kurumun arşivinde yer almaktadır” sorusunu yanıtladı.

Evlat edinme hizmetinin Medeni Kanun'un ilgili hükümleri kapsamında yürütüldüğünü, küçüklerin evlat edinilmesinde ebeveynlerin rızasının istenildiğini ifade eden Şahin, “ Kurum kayıtlarımızda soru önergesinde belirtildiği gibi bir uygulamaya rastlanılmamıştır” dedi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü de aynı yöndeki soru üzerine, Şahin, arşivlerinde böyle bir kaydın mevcut olmadığını bildirdi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1086839108683916

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bayan bakan sınıfta kaldı demokraside... - Cumhuriyet 1907

  Güya paşalar yargılanıyor güya özür dileniyor güya demokrasi gelecekmiş iş icraata geldi mi AKP ortada yok:)

  Gerçekler nerede? - Burak1978

  Gerekli açıklama yapmak birilerinin işine gelmiyor anlaşılan.Yıllardır aleviler ve kürtler zulüm çekti.Kimse inkar edemez.Vekilimiz Hüseyin Aygün'ü onurlu çalışmalarından ötürü tebrik ederim.

  Bakan ne iş yapar.. - Can1969

  Bu ülke de ne Kürtler ne de aleviler huzur görmedi başka milletler de buna dahil,birileri tetiğe bastı ama bayan bakanın işine gelmemiş besbelli..

  ceza - stoll

  Bu bakana ve oya eronat hanima ceza vermek,rahatsiz etmek istiyorsaniz onlarin kürt oldugunu sürekli yüzlerine haykirin.cünkü bu ve bunlara benzer kürtler makam mevki bulunca kürtlükleri onlari rahatsiz eder.mümkün mertebe saklamaya calisirlar.kilcdaroglu,kamer genc ve niceleri kürttür.onlar göz göre göre inkar etsede.kendini inkar eden insanlarin toplumdaki itibarini varin siz düsünün?cesitli ülkelerde yasayan türkler kendini inkar edip ben almanim,italyanim,fransizim derse degeri ne olur bir düsünün.üstelik kürtler türkiyede misafir isci degil.o memleketin sahipleridir.

  Kayıtlar... - testereci

  Bizim devletimizin kayıtlarında geçmişteki sürgünlerin, katliamların, kıyımların kırıntısını bile bulamazsınız...Zaten Başbakan ve İdris Naim Şahin bizim tarihimizde böyle utanç verici olayların olmadığını buyurdular..Fatma Hanıma da onu tekrarlamak düşer...Ermenilerin,Yahudilerin, Rumların yurtlarından sürülmesi, mallarına el konulması, Çorum, Maraş vb. katliamlara ilişkin de devletin kayıtlarında birşey yoktur...Kayıtlarımızda yoksa, bu olaylar yok hükmünde midir, yoksa hiç olmamıştır mı sayalım Fatma Hanım..Senin memleketinin en güzel evlerinin bulunduğu Antep'in Ermeni Mahallesinin sakinlerine ne olduğuna ilişkin olarak da, devletimizin kayıtlarında herhangi bir bilgi yoktur Fatma Hanım!!! Onları yel veya sel almıştır...Bu tür "afetlerin" kayıtları da biz de tutulmaz değil mi???

  Günahtir - stoll

  dersimde ailesinden alinan,veya katliamda ailesi öldürülen kizlarin hikayesini herkes biliyor.fatma sahinin bilmemesi islamiyete sigmaz.bu kizlar bu insanlar kürttü aleviydi.fatma hanimin hem kürt hem de kadin olmasi nedeniyle daha cok ilgi göstermesi gerekirken o ise inkar ediyor.tam tersini yapiyor.makami,mevkiyi,azicik parayi kapan kürt hemen devletin yalan yanlis tezlerine sariliyor.kendine,mensup oldugu halka ihanet ediyor.mesela öbür kadin gibi oya eronat.kendilerini saklamasinlar ve yok sayilan her türlü zulüme ugrayan fukara halki icin calissinlar.bu iki hanmda kürttür.oya eronat da,fatma sahin de kürttür,bu iki bayan kürttür.kürttür,kürttür,kürttür,kürttür.simdide inkar edin bakalim.bunlari utandigi kürtlüklerini her firsatta dile getireceksin.

  kayıtsız bakan - delhan

  sayın bakan bu ülkede hangi gerçeğin kaydı var dediniz her hükümet kendi doğru bildiklerinin kaydını yaptı sadece. sizden önce olanlara göre dersim katliamı yoktu şimdi devir değişti tabi katliam var ama kayıt tutulmamış sakın bunları saklıyor yada önemsemiyor olmayasınız?