Bakan Şahin: Ölüm kuyuları ciddiyetsiz iddia

Ergenekon'un ciddiyetine defalarca dikkat çeken Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, ölüm kuyuları iddiaları için 'Türkiye'yi karalama çabası' yorumunu yaptı

İSTANBUL/ANKARA - DTP’liler Ergenekon soruşturmasında Güneydoğu’daki faili meçhul cinayetlerin de araştırılması talebini yinelerken, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, “Türkiye gayrihukuki işlerin yapıldığı bir ülkeymiş izlenimi vermeye çalışanlar var” diye çıkıştı.
Yanmış, kafatasında mermi deliği açılmış insan iskeleti fotoğraflarıyla TBMM’de basın toplantısı düzenleyen DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, AKP’nin faili meçhul cinayetleri ört bas etmeye çalıştığını, intihar eden eski JİTEM’ci albayın cenazesinde en üst düzeyiyle hazır bulunan ordununsa “Dokunmayın” mesajı verdiğini söyledi.
Demirtaş, basın toplantısında, önceki gün Güneydoğu’da insanların asit kuyularına atılarak öldürüldüğü yolundaki iddialar sorulunca, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in “Kanıtınız varsa getirin” dediğini anımsattı. Demirtaş, “Bu açıklama faili meçhullerin üzerinin örtülü kalacağının somut göstergesi” dedi. Bazı olayların da itirafçı Abdulkadir Aygan’ın itirafları sonucu ortaya çıktığını anımsatan Demirtaş, “Biz bir itirafçının her şeyi doğru söyleyeceğini iddia etmiyoruz. Ancak bu kişinin beyanlarıyla üç kişinin akıbetini ortaya çıkardık. Bu bir delil değil midir? Tuncay Güney’in sunduğu kadar güçlü deliller mi sunmamızı bekliyor sayın Bakan?” diye sordu.
Adalet Bakanı Şahin ise, Hollanda Adalet Bakanı’nın davetlisi olarak bu ülkeye yapacağı ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Şahin, bir gazetecinin “Sayın Baykal, Ergenekon soruşturması konusunda TBMM’de bir komisyon kurulmasını istedi. Bu konudaki düşünceniz nedir?” sorusunu yanıtladı. Şahin şöyle dedi: “Yargıya intikal etmiş konularda yasama organında görüşme yapılamaz. Anayasa’nın 138. maddesi okunduğunda böyle bir çalışmaya hiç ihtiyaç olmadığını düşünüyorum. Lütfen kimse hariçten gazel okumasın, yargının işine karışmasın. Herkes kendi işine baksın.”
1990’lı yıllarda öldürülen bazı kişilerin Silopi’de BOTAŞ kuyularına atıldığı iddialarına ilişkin her iddiayı araştırdıklarını belirten Şahin, şöyle dedi: “Aslında bu iddialarda bulunan kişilerin ciddiliği ve samimiyeti de ayrıca tartışma konusu.
Türkiye gayrihukuki işlerin çokça yapıldığı bir ülkeymiş izlenimi vermeye çalışanlar var. Her iddiayı mutlaka araştırırız. Silopi’de de BOTAŞ kuyuları içinde bir takım insanların asit kuyuları içinde yakıldığı iddiaları var. Bununla ilgili Silopi Cumhuriyet Savcılığı bir soruşturma dosyası açtı. Ancak bu iddiada bulunanlar iddialarını ispata yönelik bir bilgi ve belge ile gelmediler. Hatta savcı ‘bu kuyular nerede, mevkisini gösterin biz orada kazı yapıp iddiaları araştıralım’ dediği halde...”
‘Asit kuyuları’ iddiasını BOTAŞ ve Enerji Bakanlığı’na soran Radikal, “BOTAŞ’ın bölgedeki arazilerinde ya da binalarında herhangi bir kuyusu bulunmamaktadır” yanıtını aldı. (Radikal)