Bakan Şahin: Yeni evlenenlere 10 bin TL verilecek

Bakan Şahin: Yeni evlenenlere 10 bin TL verilecek
Bakan Şahin: Yeni evlenenlere 10 bin TL verilecek
Aile Bakanı Fatma Şahin, yeni evlenen çiftlere faizsiz 10 bin TL kredi verileceğini açıkladı. İlk yıl çocuk yapana ise borç öteleme avantajı sağlanacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Aile ve nüfus politikaları kapsamında yapılan yeni mevzuat çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bir televizyon kanalına konuşan Bakan Şahin, yeni düzenlemeler çerçevesinde evlenecek olan çiftlere de müjde verdi.

Buna göre yeni evlenen çiftlere faizsiz 10 bin TL kredi verilecek. Evli çifte ilk yıl çocuk sahibi olmaları ya da hamilelik durumunda kredinin ödemesi konusunda da öteleme imkanı getirilecek.

İşte Bakan Şahin’in açıklamalarından satır başları:

Artık cinsel suçlarda ‘beden ve ruh sağlığı bozulmuştur’ raporu istenmeyecek. Çocuk izleme merkezi önemli. Hastanelere kurdular. İkinci defa mağduriyet olmasın diye.

Cezalar en ağır şekilde ağırlaştırılacak. Onun bütün hayatını mahvediyorsunuz, 4’te 3’e indirilme gibi, indirimler toplumun vicdanında karşılığını bilmiyor. Hakimler savcılar kutsal bir görev yapıyorlar. Onlar da haklı olarak yasal olarak görevlerini yapıyorlar. Biz TCK’daki en ağır cezayı almalarını sağlayacağız. Bu konuda hiç tavizimiz yok.

CİNSEL SUÇA ‘HADIM’ CEZASI
O konuda o kadar kötü tartışıldı ki, iki milletvekilimizin, üzerinde çok çalıştığı bir konuydu. Bir manşet, farklı topluma yansıması o kadar iyi çalışılması farklı anlayışlara neden oldu. Orada tıbbi bir tedaviden bahsediliyor. Genetik olarak sorunu varsa, bu bir hastalık. Hormonal bir bozukluk. Dünyada bunun örnekleri var. Adına şu bu değil tıbbi tedavi. Bunun nedenine göre tedbiri almak gerekiyor. Tedavi yöntemi olacak.

PEDOFİLİ HASTALAR
Bu çalıştığımız pakette bundan dolayı ceza alanlar, istismar taciz tecavüzden ceza alanlar, kesinlikle toplu alanlarda çalıştırılmaması gerekiyor. Biz yasal altyapıyı koyduk. Ama teknolojik altyapımız, link bağlantımız. Bu bağlantıları nasıl görüyorsak bu kişinin izlenmesi gerektiği, nerede ne yaptığının bilinmesi gerekiyor.

ABD ’den bir haber geldi. Burada özel okulda çalışan bir öğretmenle ilgili. Daha önce bu olaydan suç almıştı, izlenmesi gerekiyordu. Onlar bizi uyardığı için biz gerekli tedbiri aldık. Bunun için teknolojik altyapıyı oluşturmamız gerekiyor.

ENSEST KANUNLARDA YER ALACAK MI?
Ensest diye yer almıyor. Ancak şöyle deniyor, yakından geldiyse, ağırlaştırılmış bir ceza konuyor. Çok net şekilde bunun bir suç olduğunu, devlet olarak suçu kabul etmeniz gerekiyor.

Önce tanımlaman gerekiyor. Çok daha ağır bir suç olduğunu tanımlayıp, gerekli cezayı artıracak şekilde altyapıyı çalıştık.

TÜBİTAK ile çok önemli bir çalışma. Orada artık devletin sonuçla uğraşmaması gerekiyor. Devletin risk varsa hemen kontrol altına alması, hukuki ekonomik destek verip o çocuğun risklerinin yönetilmesi gerekiyor. 40 tane mühendis çalışıyor.

ÇOCUK YAŞTA EVLENDİRME – ZORLA EVLENDİRME
Kesinlikle bunlar TCK’da olmasına rağmen uygulamalarda sorunlar var. Cezaların güçlendirilmesi ve engel olunması gerekiyor. Bir taraftan da neden erken yaşta evlendiriliyor? Bunun biz çalıştayını yaptık.

TCK’ya göre çocuğu kullanmaya girdiği için anne baba suç alabiliyor. Ama biz mevcut cezayı yüzde 50 artıracağız. Doğu ve Güneydoğu’da çocuğun hiçbir suçu yok. Bunun olmaması için ailenin cezalandırılması gerekir.

BOŞANMIŞ BABALARIN ÇOCUĞUNU İCRA YOLUYLA GÖRMESİ
Bu çıkan kanun 1949’da galiba çıkmış. Çocuğu evdeki bir buzdolabı, çamaşır makinesi gibi görüyor. Halbuki çocuk bir insan. İcra kanunuyla bu çocuğun işlem görmemesi gerekiyor. Yaşanan sorun anne ve baba ayrıldıkları zaman çocuğun üzerinden birbirlerine şiddet uygulamaya devam ediyorlar. O çocuk arada sıkışıp kalıyor.

Biz çocuğu korumak zorundayız. Mahkeme ayda bir çocuğu görebilirsiniz diyor. Anne çocuğunu göstermemek, erkeğe psikolojik şiddet için bunu yapmıyor. İcra yoluyla çok para ödeniyor. Her ay çocuk kolluk kuvvetlerinin gözetiminde babaya götürülüyor. Bu korkunç bir şey.

Kimsenin ayrılmasını istemiyoruz. Ama istirham ediyorum onların üzerinden birbirlerine şiddet uygulamasını istemiyorum.


  http://www.radikal.com.tr/1157784115778413

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  borçsuz insan kalmasın - emreka1

  gene borçlanıyoruz ya geri ödemesi

  BU İŞ - pispor

  Geçmişte köylüye teşvik diye verilen para gibi köylü aldığı bu parayı şehrin pavyonunda tüketirdi

  Bosanma daha parali... - baizzet1925_379

  Simdi islamin sarti 4. Dört çarpi on bin. Eder Kirk bin. Bu iste bir hinoglu hinlik var ammaaa ne? 700 Bin asker kaçagini is alanindan çekerek issizligi azaltmayi planlayan Ak Parti ,simdide evlendirme yoluyla kadinlari is piyasasindan çekiyor. dogum yardimi vs, hep yapilan bilinçli isler. Ucuz ve ART NIYETLI.

  Evlilerin suçu ne? - Su Cemre Sim

  Seçim üstü atmak bedava.Türkiye'de boşanma davaları bütün davaların neredeyse %50'sini oluşturuyor.Çocuklar aç,karı koca parasızlıktan yaka paça boşanıyor.Yeni açlar yaratmadan,var olan açları doyursanıza.Üstelik o on bin lira bu işsizlikte nasıl geri ödenecek?

  EV - HARAYDIN

  En önemli şey tefeciden alıp dağıtmak değil kasaya dokunmadan ev vermek. 5km park etrafına 20 sıra gökdelenden uydu kent yapın. Bu uydu kentin i milyon kapasitesi olsun. Şehir merkezi oraya metro tramvayla bağlansın. Bu bulvar etrafındada 200m çizgi park ve arkasında beş sıra gökdelen olsun. Bu güzergaha okul kampusu de kurulsun hem ulaşım derdi bitsin hem ev sorunu. Bu gökdelenlerde yüzde 20 belediye hakkı olsun, yüzde 15 arsa payı. Yolve parkların imar hakkı bu yüzde 15 ten karşılanır, yüzde 20 sosyal konut belediye payı 35 yaş altı 4 çocuklu ailelere verilsin. 2 ve altı, 5 ve fazlası bağımlı nüfus oranını artırarak ülkeye ve diğer insanlşarın haklarına zarardır, başkasından alıp başkasına vermektir, bunlar teşvik edilmemelidir.

  EV - HARAYDIN

  Evlenene 30bin Tl kredi açın. Her iki yılda bir 10bin Tl geri ödesinler. Çocukları olursa erteleyin.4 çocuğu olursa ertelemeyin tahsilattan vazgeçin artık.

  Ulu Devletimizin Başlık Kredisi - elcndmrl

  Sevgili Devlet Baba, sen önce bize insanca yaşamanın altyapısını sun, kadınları doğurmalık canlı statüsünden azad et; para işine takılma, biz hallederiz!