Bakan Şahin'den utanç kılavuzuna müdahale: Bu ayrımcılığı kaldıracağız

Bakan Şahin'den utanç kılavuzuna müdahale: Bu ayrımcılığı kaldıracağız
Bakan Şahin'den utanç kılavuzuna müdahale: Bu ayrımcılığı kaldıracağız
Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'nin engellileri müzik öğretmenliği bölümüne almamasına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tepki gösterdi. Bakan Fatma Şahin, üniversite rektörü ile görüştü. 'Utanç kılavuzu' değişiyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal Gazetesi, ‘Engelli zihniyet’ başlığıyla Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünün özel yetenek kılavuzunda engellilere karşı yaptığı ayrımcılığı bugün manşetine taşımıştı.

Üniversite, özel yetenek kılavuzunda kekeme, pepe, görme engelli ve sakatların müzik öğretmenliği bölümü için özel yetenek sınavına girse bile sınavda eleneceğini belirtiyordu. Güzel Sanatlar Lisesi mezunu görme engelli Mert Karagüzel de bu ayrımcılık yüzünden üniversitenin sınavına girmemişti.

Radikal’in haberinin ardından ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı duruma el koydu. Bakan Fatma Şahin, “Bu öğrenci neleri aşmış, herkesin onun önünü açması lazım” diyerek Mert’i aradı. Şahin, telefonla konuştuğu Karagüzel’e böyle bir olayın olmasına çok üzüldüğünü, bu olayı çözeceklerini ve ayrımcılığı kaldıracaklarını söyledi.

Daha sonra da Üniversite Rektörü Hüseyin Akan’ı arayarak engellilerin öğretmen olmasının önünde herhangi bir engel olmadığının altını çizen Bakan Şahin, Başbakanın da bu konuda net tavrı olduğunu anlattı. Rektör Akan ise Bakan Şahin’e pazartesi günü gerekli toplantıları yapıp konuyu halledeceklerini söyledi.

SAMSUN 19 MAYIS ÜNİVERSİTESİ'NDEN 'AYRIMCI' KLAVUZ! Görmüyorsan müzik öğretemezsin