'Bakan Şahin'e villa ve altın kaplamalı silah hediye edildi'

Akfırat Belde Belediyesi'nde yapılan yolsuzluk iddialarına ilişkin aralarında Belediye Başkanı Hilmi Yıldız'ın da olduğu toplam 50 sanığın yargılandığı davanın görülmesine bugün devam ediliyor. Davada belediyenin muhasebe müdürü Şahin Yiğit çok ses getirecek iddialarda bulundu.


Davanın dünkü bölümünde Hilmi Yıldız ve 7 tutuklu sanığın sorgusu tamamlanmıştı. Bugünkü oturumda sanıkların sorgularının alınmasına devam ediyor.

Akfırat Belediyesi’nde yapılan yolsuzluk iddialarına ilişkin görülen davada belediyenin muhasebe müdürü Şahin Yiğit ilginç iddialarda bulundu.

“BAKANA ALTIN KAPLI SİLAH VE VİLLA HEDİYE EDİLDİ" İDDİASI

Yiğit mahkemeye sunduğu dilekçesinde, Adalet Eski Bakanı Mehmet Ali Şahin’e altın kaplı silah hediye edildiğini iddia etti. Yiğit, Şahin’in 2008 yılında yeni hizmet binasını ziyarete geldiğini ve yanında Futbol Federasyonu başkanlığı yapan Ayhan Bermek’in olduğunu savundu. Yiğit iddialarına şöyle devam etti:

“Bakan ziyaretinden önce başkanın oğlu benden içeriği olmayan doğrudan teminle dosya yaptırdılar. Başkanın talimatıyla ve rakam olarak 30 bin TL parayı Enes Yıldız’a teslim ettim. Bakan geldiğinde altın kaplı bir silah hediye etti. Enes Yıldız daha sonra verdiğim para karşılığında bakana altın kaplı silah alınıp hediye olarak verilmişti. Bu olayı özel kalem müdür olarak görev yapan Hüseyin Çelik de çok iyi bilmektedir. Enes Yıldız silahı başkanın yani babasının yanında bakana hediye etmiştir"

"BAKANA VİLLA VERDİM BANA SAHİP ÇIKMADI"

Yiğit, Fatih Ulusoy'a ait Metrolife Evleri'nde bir villanın eski bakan Mehmet Ali Şahin'e verildiğini duyduğunu iddia etti.

Yiğit, dilekçesinde, "Cezaevine düştüğümüzde başkan bana 'Adalet Bakanı'na 1 tane villa verdim. Bana sahip çıkmadı' diye bana dert yandığında öğrendim. Başkanımız Hilmi Yıldız'a sorulduğunda bu gerçek ortaya çıkacaktır. Bu villa bakan Mehmet Ali Şahin'e verilmiş, anlaşılmasın diye bir yakınının üzerine yapılmıştır" ifadelerine yer verdi.

Yiğit, ayrıca “İstanbul Valisi Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’e sağlanan rant" başlığı altında anlattıklarıyla dikkat çekti. Formula -1 yarışları için yapılacak olan otopark alanına dolgu yapan kamyonları trafik ekiplerinin durdurup ceza kestiğini belirten Yiğit, “Dökümün yapıldığı sıralarda, İstanbul Valisi’nin oğlu Barış Güler Akfırat’a devamlı gidip geliyordu ve başkanımızın oğlu Enes Yıldız ile arası çok iyiydi. Dökümleri yaptıran, başkanın ve oğlunun adamı olan ve yetkili döküm yapma belgesi olan Turan Sancak bir gün hafriyatlar dökülürken başkanlığa geldi" dedi.

Başkan Hilmi Yıldız olmadığı için Turan Sancak’la kendisinin görüştüğünü söyleyen Yiğit, Sancak’ın kamyonlara sürekli ceza kesilmesinden şikayet ettiğini belirtti. Sancak’ın başkan Yıldız geldiğinde onunla konuştuğunu ifade eden Yiğit, “Başkan Turan Sancak’a ‘Hayırdır Turan senin burada ne işin var?’ diye dorunca Turan Sancak ‘Başkanım jandarmalar ve polis trafik bize zorluk çıkarıyor. Bugün 6 kamyona ceza kestiler. Ben bu işten zarar ettim’ diye serzenişte bulundu. Başkan da ‘Ya kardeşim jandarmaya da polise de gerekli şeyi geçen ay yaptık. Polisi biri ayarlıyor. Jandarmayı da birisi. Sen git ben gerekli yerleri ararım. Gerekirse tutulan tutanakları iptal ettiririz’ dedi diye konuştu.

Yiğit, bu konuşmanın ardından Turan Sancak’ın belediye binasından ayrıldığını anlatarak şöyle devam etti:

“Aylardan mayıs ayıydı ve sürekli Tuzla Jandarma Komutanlığı ile Başkan ve oğlu Enes telefonla görüşüyordu. Aynı zamanda valinin oğlu Barış Güler’le de akşamleyin belediye binamıza geliyordu. Herkes hafriyat dökümünün rahat yapılması için uğraş veriyordu ve hepsinin menfaati vardı. Belediyede valinin oğlu Barış Güler ile Tuzla İlçe Jandarma komutanı 657 personelden yer verildiğini Hüseyin Çelik’ten öğrenmiştim. Tuzla tapu dairesinden hem Barış Güler hem de Tuzla jandarma komutanının yeğeni Soner Seyidoğlu’na 13.04.2006 tarihinde, yani Formula-1 otoparkının toprak dökümü yapıldığı tarihte verilmiştir. Bu arsalar döküm karşılığında veya ikili ilişkiler geliştirilmek üzere verilmiştir. Arsaların bugünkü değeri valinin oğlu Barış Güler’le 2 parsel satılmış değeri şuan 200 bin TL, Özcan Canoğlu’nun yeğenine 1 parsel satılmış değeri 100 bin TL toplam 300 bin TL rant sağlanmıştır"(dha)