Bakan: Ses kesilmedi, Lig TV: Kestik!

Bakan: Ses kesilmedi, Lig TV: Kestik!
Bakan: Ses kesilmedi, Lig TV: Kestik!
Dün akşam gerçekleşen Beşiktaş-Trabzonspor maçında taraftarların protestoları sırasında yayının sesini kestiği gerekçesiyle Lig TV'ye büyük tepki yağarken, Bakan Kılıç'tan konu hakkında bir açıklama geldi.

Radikal.com.tr - Dün akşam Atatürk Olimpiyat Stadı'nda gerçekleşen Beşiktaş -Trabzonspor maçına tribünlerden gelen Gezi Parkı protestosu damgasını vurdu.

Ancak taraftarlar, protestolar sırasında yayının sesini kestiği gerekçesiyle Lig TV'ye büyük tepki gösterdi. Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla görüşlerini dile getiren çok sayıda taraftar, ayrıca TMSF bünyesinde faaliyet gösteren yayıncı kuruluşun da çağrı merkezini arayarak, tepkilerini dile getirdi. Hatta çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde kampanya başlatan taraftar grupları, LİG TV aboneliklerini iptal etme yönünde girişimler başlatma yoluna gittiler.

Olimpiyat'ta 'Gezi' direnişi

SADECE SPİKERİN SESİ DUYULDU

Karşılaşma öncesi uzun süre "Her yer Taksim her yer direniş" ve "Sık bakalım, biber gazı sık bakalım" tezahüratları yapan Beşiktaş taraftarı, "Biber Gazı oley" tezahüratları ile Çevik Kuvvet'e tepki göstermişti. Yayın sırasında ise birçok kez tribünlerden gelen seslerin tamamen kesildiğini ve sadece spikerin sesinin duyulduğunu ifade eden taraftarlar, bunun özellikle maç öncesi ve maç sonuna doğru yoğunlaşan protestolarda görüldüğünü belirttiler.

Olayın sosyal medyada alevlenmesi üzerine Twitter hesabından bir açıklama yapma yoluna giden Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Kılıç; "Lig TV'nin Hükümet arzusuyla tribünlerin sesini kestiği iddiası yalan. Ne böyle bir istek oldu, ne de yayında ses kesildi!" dedi."


LİG TV, 'KESTİK' DEDİ
Bakan Kılıç'ın bu sözlerine rağmen konuyla ilgili bir açıklama yapan Lig TV ise, yayında 'spor dışındaki konularla ilgili tezahüratların kesildiğini' duyurdu. Yapılan açıklamada, "küfür, hakaret ve spor dışındaki söylemlerin yer aldığı tezahüratlara yer verilmemektedir" denildi. Ancak, Lig TV, 06 Mart 2012 tarihinde, "Gençliğe Hitabe"nin tribünler tarafından okunması sırasında yayının sesinin kısıldığı iddiaları için, "sadece değerli izleyicilerimizi rencide eden küfürlü tezahürat sırasında sesi kısmakta olduğumuzu belirtmek isteriz" ifadeleri kullanılmıştı.

T 24'ten Ahmet Küçük'ün haberine göre, Lig TV'nin 6 Mart 2012'de yaptığı açıklama da şöyleydi:

"Digiturk, kurulduğu günden bu yana sansürün her türlüsünün karşısında olmuştur. Yayıncılık prensibimiz gereği sadece değerli izleyicilerimizi rencide eden küfürlü tezahürat sırasında sesi kısmakta olduğumuzu belirtmek isteriz. Bunun dışında, tarafsızlık ilkemiz çerçevesinde yayına hiçbir şekilde müdahalemiz söz konusu olamaz.
Her zaman Türk Futbolu ve taraftarının destekçisi olarak; hakkımızdaki asılsız iddialar kadar, bu olayın siyasi bir polemik konusu haline getirilmesinden de büyük üzüntü duymaktayız."


  http://www.radikal.com.tr/114681211468127

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ARIZALI KULAKLAR - Equalizer001

  Spor Bakani ses kesilmedi diyorsa, ses kesilememistir. Koskoca Spor Bakaninin kulaklari mi iyi duyacak, sizin arizali kulaklariniz mi?

  Şu da olabilir... - halukaka

  Belki de sesi kısmamışlar, kesmemişlerdir; sadece hükümet karşıtı sloganlar atılırken sesi insan kulağının duyamayacağı bir frekansa yükseltmişlerdir. Bittabi. Öyle olsa gerek. Koca bakan yalan mı söyleyecek? Koca TV kuruluşu, haysiyetsizlik yapıp halkın gözünün içine baka baka yalan beyanda mı bulunacak? Cık, sanmam... Değildir...

  Tabi tabi :) - kujo84

  Zaten hukumetin hicbirseye hicbir kisitlamasi yok bunlar hep kendi kendine gelisen fevri olaylar :) hadi biz istemedik kendileri yapti dediniz bari ses kisilmadi demeseydiniz butun Turkiye izledi goruntuleri :)

  Digitürk'e güle güle... - citizen

  Lig TV ses kestik diyor., bakan efendi ses kesilmedi diyor. Doğrudur. Çünkü gezi direnişi ile sloganlar onların beyninin içinde sürekli ses verdiği için uykularında bile o sloganları duymaları normal. Yoksa bunca korku, bunca önlem, bunca baskı neden olsun ki. Bir de korkunun ecele faydası olsa. Tabi bu arada olan digitürk'e oldu.Bundan sonra her maçta bu sloganlar atılacak. Acaba kim izleyecek artık sizi. Sigara dumanı ile buzlanan, aleyhte slogan ile ses kısılan kanalınızla başbaşa kalırsınız artık.

  Ogrenecek degiller - ohabey

  Sesi kesilip kesilmedigini yayinci kurulustan veya izleyen milyonlardan ogrenecek degiller. En iyisini Ak Partililer bilir. Kesilmisse bile kesilmemis diyorlarsa artik kesilmemistir. Sesin kesildigini farketmek darbeciliktir.

  kritik sorular - raski

  AKP ve bakanlarının göz göre göre gerçeği inkar eden söylemlerine zaten alıştık; fakat digiturk'ün açıklamasına bakıyorum da: 1) "her yer taksim her yer direniş" "biber gazı oley" "sık bakalım biber gazı sık bakalım..." bu sloganlarda digiturk'ün dediği gibi "küfür ve hakaret..." içeren bir sözcük var mı? 2)eğer "spor dışındaki tezahüratlar..." kısmına binaen sansür uygulandıysa, sporun sosyolojiyle-toplumla-insanlarla olan ilişkisinin tanımını yapmak (hatta bunu insanlar adına onlara sormadan yapmak) ve bunun sınırlarını çizmek digiturk'ün görevi mi? 3) eğer öyleyse örneğin konya-fener maçında Mursi atkılarına, Mısır bayraklarına, Rabia işaretlerine neden bir sansür getirilmedi? 4) ya da "siyasi sloganlar..." ile kastedilenden "dış siyaset" muaf mı? 5)Mursi siyasi bir figür ve siyasi bir fikriyatı temsil ederken, örneğin Fenerbahçe taraftar grubu "Sol Açık" imzalı pankartın, polis tarafından "tehlikeli ve siyasi içerik" taşıdığı sebebiyle stada alınmaması neyin göstergesidir? Yani mevcut iktidar ve kurumları, yalnızca "siyasal olan/alan"ın sınırlarını belirlemekle değil, aynı zamanda siyasal olanın içeriğine göre de mi ayıklamak ve ayrım yapmakla mükellef? 6) Eğer öyleyse, her fırsatta retorik bir "demokrasi" vurgusu yapmayı ihmal etmeyen mevcut siyasal iktidar için, "Sol" kelimesinin gönderme yaptığı alan başlı başına bir "tehlike" mi arz ediyor? 7) bir de bakmışız "her yer taksim her yer direniş" mi olmuş?

  Ey Akp Secmeni! - user1107643

  Maci seyreden bütün AKP secmenlerine sesleniyorum: Eger dünkü maci izleyip sesin kesildigine sahit olduysaniz ve bugün de spor bakaninin "hayir, yalan efendim, ses falan kesilmedi" sözlerinin hakli oldugunu düsünüyorsaniz, bence bir psikologa falan görünün! Cünkü artik gördügünüze ve duydugunuza degil, inanmak istediginize inanmaya baslamissinizdir ki bu da ciddi bir ruhsal denge bozukluguna isarettir.