Bakan Şimşek: Irak'ta istikrarı destekliyoruz

Fettullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) Washington temsilciliğinin açılışına ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da katıldı.

WASHINGTON - Fettullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) Washington temsilciliğinin açılışına ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da katıldı.
TUSKON'un toplantısında konuşmacı olan Şimşek, "Biz Irak'ın istikrarını destekliyoruz. Ama Türkiye'ye yapılan terörist saldırıları insanlara açıklayamayız. Arkadaşlık bugünler içindir" dedi. ABD'de 'soykırım' tasarısının çıkmaması için yapılan girişimlere teşekkür eden Şimşek şöyle devam etti: "1915 olayları trajik olaylardır ama iç politika açısından bakıldığında yanlış olur. Bu konuları tarihçilerin tartışması gerekir, parlamentoların değil. Tasarının geçmeyeceğini temenni ediyoruz."
Yeni anayasa çalışmalarına da değinen Şimşek, "Amaç rekabetçi bir ekonomik ortam sağlamak. Üretkenliğe karşı çıkacak her türlü engeli elimine edeceğiz. Biz anayasa paketini geliştirmekle yatırım iklimini geliştirmek istiyoruz. Üniversite reformlarının herhangi dini ajanda ile ilgisi yok, tamamen ekonomik büyümeyi geliştirmek, sanayi ile daha iyi ilişki olmasını sağlamak" dedi.
Hazine bürokratları da katıldı
TUSKON'un açılışında Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ve bazı Hazine bürokratları da katıldı. Demokrat Parti Başkan Yardımcısı Lottie Shackelford, Amerikan hazinesinden Türkiye masası sorumlusu Jonathan Rose ve Şimşek'in daha önce yöneticilik yaptığı yatırım bankası Merril Lychn'in Başkan Yardımcısı Richard McCormack da toplantıdaydı.