Bakan Şimşek, Rıza Sarraf'a 'soğuk' davrandı

Bakan Şimşek, Rıza Sarraf'a 'soğuk' davrandı
Bakan Şimşek, Rıza Sarraf'a 'soğuk' davrandı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e bir gazetenin haberiyle bilgi veren Rıza Sarraf'ın, bakanın 'MASAK'a sorayım bakalım neyin nesi bu' demesi üzerine endişeye kapıldığı ve konuyla ilgili olarak bir arkadaşına danıştığı belirtildi.

Radikal.com.tr – Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında 17 Aralık’ta gözaltına alındıktan sonra tutuklanan İranlı işadamı Rıza Sarraf’ın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le de bir görüşme yaptığı; ancak kendisine soğuk davranan Bakan Şimşek’in, danıştığı konuyla ilgili olarak da “Ben bunu bir MASAK’a sorayım” demesi üzerine endişeye kapılarak bir arkadaşını aradığı belirtildi. Aradığı arkadaşının da Sarraf’a, “Şimdi senin şirketlerin dahil her şeyin inceleneceği garanti. Haber yayınlansaydı da zaten bu olacaktı. Kendini bildirmişsin” dediği öğrenildi.

Hürriyet gazetesinden Şükrü Küçükşahin’in haberine göre, “Büyük Rüşvet Operasyon”nun kilit ismi Rıza Sarraf, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile de bir görşme yaptı, ancak bu görüşxme Sarraf açısından tam anlamıyla bir ‘hayal kırıklığıyla’ sonuçlandı.

Küçükşahin’in haberine göre, Sarraf, Bakan Şimşek’le bir gazete haberi üzerine konuştu. Ancak Bakan Şimşek’in, “Ben bunu MASAK’a sorarım” demesi ve belgeleri alması üzerine çok korkan Sarraf, “Közü kendimiz mi alevlendirdik acaba, inşallah öyle yapmamışızdır” derken, aracı arkadaşı, “Belki uyuyan şeyi uyandırdık” tepkisi verdi. Sarraf, aynı konuşmalarında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Maliye Bakanı Şimşek’in diğer bakanlardan farklı olduğunu da belirterek Şimşek’in kendilerine soğuk davranmasından yakındı.


ŞİMŞEK BELGEYİ İSTEDİ

Soruşturma dosyasındaki bilgilere göre Rıza Sarraf, 8 Ekim 2013 günü saat 17.50’de arkadaşı A.H. ile telefon görüşmesi yaptı. O görüşmede Sarraf, bir gazetede çıkacak düzmece ve şantaj amaçlı olduğunu söylediği bir haberle ilgili bilgi verdi. Ancak Bakan Şimşek, Sarraf’ın sözlerine rağmen metnin fotokopisini, “MASAK’a sorayım, bakalım neyin nesi bu” diyerek istedi.

Arkadaşına, MASAK’ın Şimşek’e bağlı olduğunu anımsatan Sarraf, “Sence görüşmem iyi mi oldu, kötü mü” diye sorunca, “Fotokopiyi almışsa muhakkak kontrol ettirecektir, senin şirketin dahil her şeyin inceleneceği garanti. Haber yayınlansaydı tehlike de buydu. Sen kendi elinle bildirmişsin zaten” yanıtını aldı.


‘TUHAF BİR İNSAN’

Sarraf bunu üzerine sözlerini, “Biliyorsun Ali Babacan’la aynı kafa yapısında. İkisi de ihracat rakamlarıyla çok ilgilenmiyor. Tuhaf bir insan, diğerleri gibi değil. Gitmeden önce de bana söylemişlerdi” diye sürdürdü. Şimşek’in fotokopiyi, odadan çıkmalarına rağmen isteyip almasının kötü olduğunu da anlatan Sarraf, saat 17.59’da da dosyaya göre bir bakanın çok yakını olduğu belirtilen R.B. ile görüştü.

Yanına gittiği Şimşek için, “O biraz soğuk” diyen Sarraf, soru üzerine İçişleri Bakanlığı bünyesinde herhangi bir soruşturmanın olmadığını anlattı. “Olsa zaten onu sen hemen ilk ağızdan duyacaksın” yanıtını alan Sarraf, artık konuyu kurcalamayacağını; ancak nereye varacağını da bilmediğini vurgulayıp, “Köz acaba alevlendi mi” diye sordu. R.B. de, “Belki uyuyan şeyi uyandırdık, bilmiyorum; inşallah öyle yapmamışızdır” yanıtı verdi.


‘TAMAM BABA’

12 dakika sonra da Sarraf, çok önemli bir siyasetçi ile görüştü. Siyasetçi “Şimşek ile görüştünüz mü?” sorusunu yönelttikten sonra söz konusu haberle ilgili olarak o gazetecinin yöneticisi olduğu anlaşılan F.K.’nin kendisini aradığını, konuya el konduğunu bildirdi. Dosyaya göre bu siyasetçi, bir diğer şikâyeti konusunda da Sarraf’ı, “Tamam baba, o konu benim işim, abinin işi, sen merak etme” diyerek sakinleştirdi.