Bakan Şimşek'ten yolsuzluk operasyonu yorumu

Bakan Şimşek'ten yolsuzluk operasyonu yorumu
Bakan Şimşek'ten yolsuzluk operasyonu yorumu
AK Parti'ye uzanan yolsuzluk dosyaları haberlerinin ardından konuyu değerlendiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şahsıyla ilgili benzer bir olay karşısında istifa seçeneğini değerlendireceğini söyledi.

ANKARA – Bakanların çocukları ile AK Partili belediyecilerin yanı sıra bazı işadamlarının isminin karıştığı ‘yolsuzluk operasyonu’, TBMM Genel Kurulu’nun da tartışma gündemiydi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın, “Bunları içinize sindirebiliyor musunuz ve istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine “Benim çevremle veya benim şahsımla ilgili öyle bir durum çıksa ben o tercihi yapabilirim” yanıtını verdi.

TBMM Genel Kurulu’nda, 2014 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Tasarısı’nın maddeleri görüşmeleri sırasında söz alan  CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İstanbul merkezli operasyonu anımsatarak, “Biz AKP ’yi, hesap sorulacağı konusunda uyarmıştık. Bu parlamento hükümetin harcamalarını denetleyebilseydi, bugün yaşanan bu olaylar yaşanmamış olacaktı. Şu an hükümetin istifa etmesi gerekiyor. Bakanların çocuklarının gözaltına alındığı, bakanların hakkında iddiaların ortaya atıldığı bu durumda hükümet istifa etmeliydi. ‘Cemaatle aramızda kavga var’ denilerek küçültülemez bu olay” diye konuştu. MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, İstanbul merkezli operasyona ilişkin, “Bazı hükümetlerde yolsuzluğa karışan üst düzey yöneticiler, bakanlar olurdu ama ilk defa kabinenin bakanlarının adeta organize suç şebekesi gibi suçlandığı dönem yaşanıyor” dedi.

“Ben o tercihi yapabilirim” Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın, “Kamuoyuna yansıyan yolsuzluk iddiaları ile ilgili görüşünüzü almak istiyorum. Dürüstlüğünüze inandığım, milletin malını korumakta bizim kadar hassas olduğunuza inandığım için soruyorum. Bunları içinize sindirebiliyor musunuz ve istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine şunları söyledi: 

“Şu anda yargıya intikal etmiş, daha doğrusu erken aşamadaki birtakım soruşturmalarla ilgili bir soru sordunuz. Takdir edersiniz ki benim bu konuda yorum yapmam doğru olmaz. Çünkü henüz bilgi sahibi değiliz. 

Ben sadece kendimle ilgili söyleyebilirim. Yani gerçekten benim çevremle veya benim şahsımla ilgili öyle bir durum çıksa ben o tercihi yapabilirim. Ama henüz bu konularda yorum yapmak için çok erken, doğru olmaz. Yargıya intikal etmiş bir husustur. Bir yorum yapmam doğru olmaz.”


  http://www.radikal.com.tr/116675211667527

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  EVET, BATILI DEMOKRASİ VE SİYASİ AHLAKA GÖRE BU BAKANLAR İSTİFA ETMELİ - c. uyan

  Bakan çocukları diye yargılanmaları oldukça zor. Baksanıza bazı polis şefleri veya müdürleri gerevlerinden alındılar bile. Hükümetin elinden gelse soruşturmayı açan savcıları da Van savcısı Ferhat Sarıkaya gibi görevlerinden de, yetkilerinden de alır, hukuk diplomalarını bile sorgular veya iptal eder. Almanya'da Willy Brandt hakkındaki bir suçlama sırasında kendi isteğiyle başbakanlıktan istifa etti ve dokunulmazlığını kendi isteğiyle kaldırttı. Sıradan bir vatandaş olarak yargılanmak istiyorum dedi. Ve yargılanarak temize çıktı.

  AK Partide İki Adam.. - mfrtky

  Ertuğrul Günay ve Mehmet Şimşek.. Birini turizmci olduğum için takip ederdim diğerini de hemşehrim olduğu için.. Biri gerçek bir demokrat ve partinin 'asi çocuğu' diğeri ise sanki siyasetle hiç işi olmayan yurt dışında eğitim almış çeşitli görevleri icra etmiş ve Türkiye'ye dönüp profesyonel bir şekilde çalışmayı amaç edinmiş bir bakan.. hem de kabinenin en önemli bakanı diye nitelendirilen maliye bakanı.. hem de Kürt. Düşünün bir ülkenin ekonomisini yüzyıllardır azınlık muamelesi uygulanan bir halkın çocuğu yönetiyor. bir reforma karar verdi mi uyguluyor.. bir çoğu hoşuma gitmiyor ama adamın duruşu bambaşka. kimse geri adım attıramıyor. çünkü adam reformları siyasi bir amaçla değil sadece iktisadi ve idari faydaları gözeterek yapıyor. üstü kapatılacak bakan çocukları tahliye edilecek suç bir kaç iş adamının üstüne atılacak bizim ilgimiz yokmuş denilecek ve hiç bir bakan istifa etmeyecek. maalesef. AK partinin cahil çoğunluktaki seçmeni değil de AK partinin biraz daha bir şeylerin farkında olan seçmeni ve 'öteki' vatandaş neyin ne olduğunu gördü gibi.. bir şeyleri anladı gibi.. Başbakan diyor ya hani 30 Mart diye bu sefer biraz canı acıyacak gibi. ustalık döneminin çıraklık dönemini aratan bir başbakan düşünün. biz tehditlere gelmeyiz diyor.. sanki ona bir telefon gelmiş de ''çocuklarınız elimizde'' dershanelerimize dokunmayın demiş...

  ... - alp dundar

  gece karakoldan aradılar, oğlumu tutuklamışlar, gittim ve suçu nedir diye sordum, alkolden trafikte yakalamışlar, alnından öptüm ve eve döndüm yattım aşağı:)))

  Yapmayın tabii yorum. - brandywine06

  Daha 3 gün önce en ilgisiz konularda bakanların hepsi üst üste konuşurdu. Hepsinin her konuda bir fikri vardı. Ama bu olayda bakanlar benim alanımla ilgili değil diye yorum yapmayı doğru bulmuyor! Tebrik ediyorum. Doğrusu budur. Mehmet Şimşek zaten kendi konusu dışında pek konuşan biri değil, o yüzden kendisine haksızlık yapmak da istemem. Benim sözüm daha önce mikrofon görünce her konuda yorum yapma hevesinde olanlara.

  YORUM YOK! - roda82

  90larda unluler paparazzi soru sordugunda yorum yok der gecerdi ne demekse artık hukumet o misal ulan düne kadar tv sunucularının dekolteleirine,milletin ictigi saatlere,Dolmabehce'de güneslenirken Kadıköy vapurandan inen kadınların giydigi kıyafate,Hürrem'in Kanun-i ile askına bile yorum yaparken iyi buna yorum yok yargıda haaa yemezler artık mesele sadece yorum yok degil arkadas sen hala anlamadın mı?:-)

  Hesaplasma.. - akropol

  Hizip hesaplasmasi. Bir kotu gidecek, obur kotu gelecek. Anlasmazlarsa tabii. Cemaat guc gosteriyor. Onlarinda altini kaziyin bakalim ne cikacak. ABD destekli, daha dogrusu ABD'nin destegini alabilen bir zat zaten halkini ve ulkesini pesinen satmistir. Al Kemalistleri vur AKP'ye. Al AKP'yi vur cemaate= Al Cemaati vur Kemalist'lere.

  Ama - msu

  Sayın Bakan, soruşturmanın selameti açısından ilgili bakanların istifası gerekli değil mi? Mesela İsveç'li bir bakan şimdiye kadar çoktan istifa etmiş olurdu? değil mi? İşte kamu vijdanı da bunu istiyor.