Bakan Şimşek'ten yolsuzluk operasyonu yorumu

Bakan Şimşek'ten yolsuzluk operasyonu yorumu
Bakan Şimşek'ten yolsuzluk operasyonu yorumu
AK Parti'ye uzanan yolsuzluk dosyaları haberlerinin ardından konuyu değerlendiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şahsıyla ilgili benzer bir olay karşısında istifa seçeneğini değerlendireceğini söyledi.

ANKARA – Bakanların çocukları ile AK Partili belediyecilerin yanı sıra bazı işadamlarının isminin karıştığı ‘yolsuzluk operasyonu’, TBMM Genel Kurulu’nun da tartışma gündemiydi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın, “Bunları içinize sindirebiliyor musunuz ve istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine “Benim çevremle veya benim şahsımla ilgili öyle bir durum çıksa ben o tercihi yapabilirim” yanıtını verdi.

TBMM Genel Kurulu’nda, 2014 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Tasarısı’nın maddeleri görüşmeleri sırasında söz alan  CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İstanbul merkezli operasyonu anımsatarak, “Biz AKP ’yi, hesap sorulacağı konusunda uyarmıştık. Bu parlamento hükümetin harcamalarını denetleyebilseydi, bugün yaşanan bu olaylar yaşanmamış olacaktı. Şu an hükümetin istifa etmesi gerekiyor. Bakanların çocuklarının gözaltına alındığı, bakanların hakkında iddiaların ortaya atıldığı bu durumda hükümet istifa etmeliydi. ‘Cemaatle aramızda kavga var’ denilerek küçültülemez bu olay” diye konuştu. MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, İstanbul merkezli operasyona ilişkin, “Bazı hükümetlerde yolsuzluğa karışan üst düzey yöneticiler, bakanlar olurdu ama ilk defa kabinenin bakanlarının adeta organize suç şebekesi gibi suçlandığı dönem yaşanıyor” dedi.

“Ben o tercihi yapabilirim” Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın, “Kamuoyuna yansıyan yolsuzluk iddiaları ile ilgili görüşünüzü almak istiyorum. Dürüstlüğünüze inandığım, milletin malını korumakta bizim kadar hassas olduğunuza inandığım için soruyorum. Bunları içinize sindirebiliyor musunuz ve istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine şunları söyledi: 

“Şu anda yargıya intikal etmiş, daha doğrusu erken aşamadaki birtakım soruşturmalarla ilgili bir soru sordunuz. Takdir edersiniz ki benim bu konuda yorum yapmam doğru olmaz. Çünkü henüz bilgi sahibi değiliz. 

Ben sadece kendimle ilgili söyleyebilirim. Yani gerçekten benim çevremle veya benim şahsımla ilgili öyle bir durum çıksa ben o tercihi yapabilirim. Ama henüz bu konularda yorum yapmak için çok erken, doğru olmaz. Yargıya intikal etmiş bir husustur. Bir yorum yapmam doğru olmaz.”