Bakan son noktayı koydu: Üçüncü köprü bu yıl ihale edilecek

1 Temmuz Kabotaj Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Beşiktaş'taki Barbaros heykeli önünde düzenlenen kutlamalara Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Kuzey Deniz Saha Komutanı Feyyaz Öğütçü, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ve diğer yetkililer katıldı.Programın sonunda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, İstanbul'a üçüncü köprü tartışmalarına son noktayı koyarak ," 3. Boğaziçi Köprümüz bu yıl içinde yap - işlet - devret modeliyle ihale edilecek. Bu köprü mevcut köprülerimizin kuzeyinde olacak. " dedi.

BAKANDAN VATANDAŞLARA RANT UYARISI
İstanbulluları köprünün geçeceği yerlerde şimdiden rant oluşmasına neden olan emlakçılara karşı da uyaran Yıldırım, "Böyle arsa spekülatörlerine, ortada dolaşan haritalara itibar etmesinler.Paralarını kaptırmasınlar. Sonra hayal kırıklığı yaşarlar. " dedi. Yıldırım, köprü güzergahınnın seçiminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma Bakanlığı olarak birlikte karar vereceklerini söyledi. Güzergahın belirlenmesi için sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerini alacaklarını kaydeden Yıldırım, " İstanbul'u Karadeniz' e bağlayan yeşil alanları hiçbir şekilde tahrip etmeyecek, yerleşimi kuzeye mümkün olduğunca yaymayacak, buna karşılık kamulaştırma bedeliyle kamu maliyetini kamuya olan yükü arttırmayacak, İstanbul kent içi trafiğine rahatlatma getirmenin yanı sıra, daha da önemlisi batıdan doğuya olan transit trafiği alacak bir güzergah seçimi yapılmıştır. Bu çerçevede de köprünün ihalesi gerçekleştirilecektir. " dedi. Köprünün ihalesine ne zaman çıkılacaüğına ilişkin ise Yıldırım, " Çalışamalar tamamlandı en kısa sürede ilan edeceğiz. " dedi. Bir önemli proje gübndeme gelince projesden nemalanmak isteyenlerin olabileceğini söyleyen Yıldırım, " Ben mesajımı İstanbulllulara vatandaşlarımıza çok net veriyorum. Bu gibi spekülasyonlara prim vermeyiniz. Sonunda hayal kırıklığı büyük kayıplar yaşayabilirsiniz diyorum. " şeklinde konuştu.

FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜNDEKİ ÇALIŞMA
Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde devam eden deprem güçlendirme çalışmalarıyla ilgili de konuşan Yıldırım, bu bakımın zorunlu bir bakım olduğunu belirtti. Başlangıçta 40 gün olarak planlanan çalışmalarla ilgili " Ekipleri kuvvetlendirin " talimatı verdikten sonra süreyi 30 güne indirdiklerini söyleyen Yıldırım, " Okulların kapandığı yaz tatillerinin başladığı bu dönemden başka bu işi yapacak bir müsati zaman da yoktu. " diyen Yıldırım ilk gün yaşanan sıkıntıların azaldığını ifade ederek, " Bu çalışmalar planlandığı gibi rayında gitmektedir. " dedi. Yıldırım, " Köprüdeki çalışmalar nedeniyle denizde günlük taşıma sayısı 20 binin üzerinde arttı. Yani alternatifleri vatandaşa sunduğunuz zaman onlar kullanıyor. " dedi.

" 3. KÖPRÜ GEREKLİ MİDİR GEREKSİZ MİDİR TARTIŞMASI BOŞ BİR TARTIŞMADIR "
İstanbul'a 3. köprü tartışmalarıyla ilgili " 3. Köprü tartışmaları gerekli midir gereksiz midir tartışması boş bir tartışmadır. İstanbul'da yaşayan her kim olursa olsun bir nostaljinin ötesine gidemez bu tartışma.İstanbul'a 3. köprü de lazım, 1. tünel de lazım, 2. tünel de lazım. Mümkünse ileride başka geçişler de lazım. " diye konuştu.

" ORADAKİ SORUN GÜZERGAH DEĞİŞİMİ DEĞİL "
Marmaray güzergahının farklı bir yere taşınmasıyla ilgili bir soruyu da cevaplayan Yıldırım, " Ayrılıkçeşmedeki tarihi namazgah, burası bugünün işi değildir. Burası 2004 yılından beri biz bunu ortaya çıkardık. Kurula tescilini yaptırdık. Röleveleri yapıldı. Her şeyi hazır. Oradaki sorun güzergah değişimi değil, orada Ayrılıkçeşmedeki istasyonları kesen yolların kavşak düzenlemesi sırasında kavşağın ayaklarından biri oraya isabet ediyor. Onu ya ötelemek suretiyle dikmeyi yahut da çeşmeyi aslını aynen muhafaza etmek kuruln izniyle çözüm üreteceğiz . Marmaray ile ilgisi yok onu anlatmaya çalışıyorum" diye konuştu. (dha)