Bakan: Star'ın haberi yalan

Star gazetesinde 'Aydın Doğan'a baskın' başlığı altında dün yayımlanan haber, gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler tarafından yalanlandı.

İSTANBUL - Star gazetesinde 'Aydın Doğan'a baskın' başlığı altında dün yayımlanan haber, gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler tarafından yalanlandı. Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:
"Aydın Doğan'a baskın başlığı altında 29 Aralık 2001 Cumartesi günü manşetten yayımlanan haber kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından açıklamaya muhtaç bulunmaktadır. Şöyle ki; İstanbul Gümrükler Muhafaza Başmüdürlüğü Kaçakçılık İstihbarat Takibat ve Narkotik ekiplerince İstanbul İkitelli İSTOÇ adresli depoda ve yükleme esnasında 34 UN 4207 plakalı kamyonette evsafına aykırı beyanname ve evrak ibrazıyla ithali gerçekleştirilmiş araçla birlikte piyasa değeri 131 milyar 220 milyon lira olan radyolu VCD Player ele geçirilmiştir. Kaçakçılık olayıyla ilgili olarak da Mehmet oğlu 1966 doğumlu Hasan Türk ve Mehmet oğlu Nevşehir-Acıgöl doğumlu Mustafa Özer, düzenlenen tahkikat evraklarıyla birlikte Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilmişlerdir. Ancak, olayın işadamı Aydın Doğan, Hürriyet Gazetesi ve Yaysat Dağıtım Şirketi ile ilgisi bulunmamaktadır. Kaldı ki haberde belirtildiği gibi üzerinde Hürriyet logolu aracın sahibi zanlılar söz konusu dağıtım şirketiyle çalıştıklarını, kalan zamanda taşımacılık işi yaptıklarını beyan etmiştir. Haberin düzeltilmesi ve kamuoyunun yanlış bilgilendirilmeden kurtarılması gerekir."
***
Yaysat: İftira
Yaysat Dağıtım Şirketi de haberle ilgili şu açıklamayı yaptı: "Söz konusu haber, Star adlı gazete tarafından iftiraya dönüştürülmüştür. İçinde kaçak VCD player'lar bulunan kamyon, şirketimizde
'Taşeron' ilişkisi çerçevesinde çalışmaktadır. Yaysat, yılda 619 kamyon sahibi ile taşeron anlaşması yapmaktadır. Bu kamyonlar Yaysat'ın mülkiyetinde değildir. Sahipleri tarafından gazete dağıtımı dışında kalan zamanlarda, istedikleri işi yapabilmektedir. VCD player'ların şirketimizle ilişkisi yoktur."