Bakan Suat Kılıç: Kızlar erkekler zaten beraber!

Bakan Suat Kılıç: Kızlar erkekler zaten beraber!
Bakan Suat Kılıç: Kızlar erkekler zaten beraber!
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yeni dönemde Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda kalan öğrenciler için hazırladıkları yenilikleri açıklarken 'kız-erkek' ayrımı yapmadıklarını açıkladı.

Radikal.com.tr - Radikal gazetesi Ankara Haber Müdürü Ömer Şahin’in TRT Türk’deki Görüş Farkı programına katılan Bakan Kılıç, yurtlarda battaniye döneminin kapandığını söyledi. Kılıç, 310 bin öğrenci için elyaf yorgan satın aldıklarını açıkladı. Kılıç, “Bu yaz gençlerimiz geri döndüklerinde bu sürprizi görecekler; bir, odalarında buzdolabı görecekler, iki, 8 kişilik odanın 6 kişiye düştüğünü, eski yurtlar için söylüyorum, yeniler zaten 3 kişilik, 6 kişilik odanın 4’e düştüğünü, 4 kişilik odada ranzaların bazaya dönüştüğünü ve odaya buzdolabı geldiğini görecekler” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, üniversite öğrencilerine yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Kılıç, KYK yurtlarında halen 310 bin öğrencinin barınma imkanı bulduğunu belirterek, Bakanlık olarak 184 yeni yurt inşaatına devam ettiklerini dile getirdi. Müfettişlerin ve diyetisyenlerin yurtları devamlı denetlediklerini ifade eden Bakan Kılıç, yemekhanede kullanılan yağlara kadar ilgilendiklerini söyledi. KYK yurtlarında battaniye devrinin bittiğini kaydeden Bakan Kılıç, şunları söyledi: “Gençlerin üstünde battaniyeler vardı, battaniyeler ağır ve hijyenik değil, bir de eski yıllardan kalma battaniyeler ve yıkadığınızda da kuruması kolay değil, halı yıkamak gibi bir şey battaniye yıkamak. Bir Bakanın battaniyenin yıkanmasıyla ne alakası var denilebilir ama 310 bin tane üniversiteli genç bu ülkenin geleceğine ilişkin en önemli güç ve enerji kaynağı olarak bizim yurtlarımıza emanetse, ilgilenir, ilgileniyorum. Bizim gençlerimizle ilgili, Başbakanımızın da çok tarifsiz bir şefkati var bir baba olarak aynı zamanda, 310 bin tane elyaf yorganla battaniyeleri değiştirdik. Battaniye kalmadı yurtlarda. Gençlere hatta şöyle takılıyorum: Evde 3 kardeş, 5 kardeşiniz diyelim, anneniz, babanız elyaf yorgan alırken 5 kişiye alıyor, biz 310 bin kişiye aynı anda bunu tedarik etmek durumundayız.”

HAREM-SELAMLIK AÇIKLAMASI
Bakan Suat Kılıç, üniversite öğrenci yurtlarında “harem-selamlık” sistemine geçileceği haberlerine tepki gösterdi. Bakan Kılıç, “Haremle de selamla da bizim işimiz yok, bunlar kafasında Türkiye ’yi hâlâ insanların deve sırtında dolaştığı bir ülke olarak tasvir edenlerin uydurmaları. Çocuklar okulda, kantinde, sokakta zaten beraber. Kızı erkekten, erkeği kızdan ‘cinsiyetçi’ bir yaklaşımla ayırma gibi ne bir derdimiz ne de bir uğraşımız var” dedi. Kılıç, amaçlarının kalite, tasarruf ve verimlilik odaklı yurt anlayışı olduğunu kaydetti. Bu uygulama sayesinde yatak kapasitesinin artacağını, yeni sosyal donatılar yapılabileceğini belirtti.
Kılıç şöyle devam etti: “Ama illa inadına getirip bunu dinle, İslam’la, imanla birleştirmek isteyenler, inadına partimizin muhafazakar, demokrat kimliğiyle birleştirmek isteyenler var. Bizim derdimiz kaliteyi artırmak, bizim derdimiz aynı parayla daha fazla sayıda gencimize hizmet vermek ve bizim derdimiz bunu yapabilirken, yaparken personelimizi de olabildiğince verimli bir şekilde kullanabilmek. Başka bir derdimiz, gayemiz, tasamız yok. Çocuklar okulda zaten beraber, okul kantininde zaten beraber, sokakta zaten beraber. Restoranda, pastanede, kafede, dışarıda zaten beraber. Tatilde isteyen zaten beraber, aile ortamında beraber. Bizi gelip de kızı erkekten, erkeği kızdan –tırnak içinde- cinsiyetçi bir yaklaşımla ayırmak gibi ne bir derdimiz var, en böyle bir uğraşımız var. 11 yıldır iktidardayız, böyle bir derdimiz olsaydı 11 sene önce bunlar yapılırdı. 2 senedir bu projeyi yürütüyoruz.”