Bakan Suat Kılıç: Kızlar erkekler zaten beraber!

Bakan Suat Kılıç: Kızlar erkekler zaten beraber!
Bakan Suat Kılıç: Kızlar erkekler zaten beraber!
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yeni dönemde Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda kalan öğrenciler için hazırladıkları yenilikleri açıklarken 'kız-erkek' ayrımı yapmadıklarını açıkladı.

Radikal.com.tr - Radikal gazetesi Ankara Haber Müdürü Ömer Şahin’in TRT Türk’deki Görüş Farkı programına katılan Bakan Kılıç, yurtlarda battaniye döneminin kapandığını söyledi. Kılıç, 310 bin öğrenci için elyaf yorgan satın aldıklarını açıkladı. Kılıç, “Bu yaz gençlerimiz geri döndüklerinde bu sürprizi görecekler; bir, odalarında buzdolabı görecekler, iki, 8 kişilik odanın 6 kişiye düştüğünü, eski yurtlar için söylüyorum, yeniler zaten 3 kişilik, 6 kişilik odanın 4’e düştüğünü, 4 kişilik odada ranzaların bazaya dönüştüğünü ve odaya buzdolabı geldiğini görecekler” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, üniversite öğrencilerine yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Kılıç, KYK yurtlarında halen 310 bin öğrencinin barınma imkanı bulduğunu belirterek, Bakanlık olarak 184 yeni yurt inşaatına devam ettiklerini dile getirdi. Müfettişlerin ve diyetisyenlerin yurtları devamlı denetlediklerini ifade eden Bakan Kılıç, yemekhanede kullanılan yağlara kadar ilgilendiklerini söyledi. KYK yurtlarında battaniye devrinin bittiğini kaydeden Bakan Kılıç, şunları söyledi: “Gençlerin üstünde battaniyeler vardı, battaniyeler ağır ve hijyenik değil, bir de eski yıllardan kalma battaniyeler ve yıkadığınızda da kuruması kolay değil, halı yıkamak gibi bir şey battaniye yıkamak. Bir Bakanın battaniyenin yıkanmasıyla ne alakası var denilebilir ama 310 bin tane üniversiteli genç bu ülkenin geleceğine ilişkin en önemli güç ve enerji kaynağı olarak bizim yurtlarımıza emanetse, ilgilenir, ilgileniyorum. Bizim gençlerimizle ilgili, Başbakanımızın da çok tarifsiz bir şefkati var bir baba olarak aynı zamanda, 310 bin tane elyaf yorganla battaniyeleri değiştirdik. Battaniye kalmadı yurtlarda. Gençlere hatta şöyle takılıyorum: Evde 3 kardeş, 5 kardeşiniz diyelim, anneniz, babanız elyaf yorgan alırken 5 kişiye alıyor, biz 310 bin kişiye aynı anda bunu tedarik etmek durumundayız.”

HAREM-SELAMLIK AÇIKLAMASI
Bakan Suat Kılıç, üniversite öğrenci yurtlarında “harem-selamlık” sistemine geçileceği haberlerine tepki gösterdi. Bakan Kılıç, “Haremle de selamla da bizim işimiz yok, bunlar kafasında Türkiye ’yi hâlâ insanların deve sırtında dolaştığı bir ülke olarak tasvir edenlerin uydurmaları. Çocuklar okulda, kantinde, sokakta zaten beraber. Kızı erkekten, erkeği kızdan ‘cinsiyetçi’ bir yaklaşımla ayırma gibi ne bir derdimiz ne de bir uğraşımız var” dedi. Kılıç, amaçlarının kalite, tasarruf ve verimlilik odaklı yurt anlayışı olduğunu kaydetti. Bu uygulama sayesinde yatak kapasitesinin artacağını, yeni sosyal donatılar yapılabileceğini belirtti.
Kılıç şöyle devam etti: “Ama illa inadına getirip bunu dinle, İslam’la, imanla birleştirmek isteyenler, inadına partimizin muhafazakar, demokrat kimliğiyle birleştirmek isteyenler var. Bizim derdimiz kaliteyi artırmak, bizim derdimiz aynı parayla daha fazla sayıda gencimize hizmet vermek ve bizim derdimiz bunu yapabilirken, yaparken personelimizi de olabildiğince verimli bir şekilde kullanabilmek. Başka bir derdimiz, gayemiz, tasamız yok. Çocuklar okulda zaten beraber, okul kantininde zaten beraber, sokakta zaten beraber. Restoranda, pastanede, kafede, dışarıda zaten beraber. Tatilde isteyen zaten beraber, aile ortamında beraber. Bizi gelip de kızı erkekten, erkeği kızdan –tırnak içinde- cinsiyetçi bir yaklaşımla ayırmak gibi ne bir derdimiz var, en böyle bir uğraşımız var. 11 yıldır iktidardayız, böyle bir derdimiz olsaydı 11 sene önce bunlar yapılırdı. 2 senedir bu projeyi yürütüyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/114832611483269

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bravo! - X120

  Türkiye'de 4 milyon 300 bin üniversite öğrencisi var. Bu öğrencilerden yalnızca 310 bini için yurt sağlanıyorsa, derdiniz battaniyeler değil, daha çok öğrenciye barınma imkanı sağlamak olmalı. Memlekette yolu olmayan okullar, okulu olmayan köyler var bunlar kalkar bir okula tablet dağıtıp reklam yaparlar. Memlekette üniversite öğrencileri kıytırık devlet yurtlarına girebilmek, üç kuruş burs alabilmek için aşındırmadık kapı bırakmaz, bizimkiler kalkar yorganla döşekle sürpriz yaparlar. Ne diyelim? Aferin, iyi düşünmüşsünüz.

  Kulp. - Clear

  Bakalım tatil dönüşünde,bunları görenler,ne gibi bir kulp takacaklar? İlk aklıma geleni söyleyeyim.Bu yurtlar bizim vergilerimizden yapılıyor "Elyaf yorgan da ne demek? Neden kuş tüyü değil?" olabilir mi acaba?

  ehe - karabalık

  o zaman yurtları neden ayırıyorsunuz ? aynı bahçeyi ve yemekhaneyi kullanan öğrencilerden korkma sebebiniz nedir ? aynı yatakları mu kullanıyoruz ? başbakanın baba sevgisi demek ! 6 ila 7-8 kişilik odalarda ''battaniyelere'' de ihtiyaç yok aslında.odalara anca sığan öğrencilerin ısınma sorunu pek olmuyor.damlayan tuvaletler,kadın öğrencilere ''hanım hanımcık'' olun diyerek ne yaptığını hala anlayamadığım yurt görevlileri,etüt odalarının düzensizliği,cemaatçi ablalarımız abilerimiz falan filan..

  ... - diğer yaşam formu

  genclerin derdi de zaten battaniyeydi buzdolabiydi. Yine zengin ettik birilerini demiyor da..

  Her soruya verilen cevap gibi yine kısaca yok öyle birşey cevabı - görengözler

  Geç kuruyan battaniyelerin yerine elyaf yorganlar hangi firmadan temin edildi?

  Hiçbir şey anlamadım. - brandywine06

  Kız ve erkek yurtları zaten ayrıdır. Öteden beri öyledir. Onları birleştirecekler miymiş? Balkanlar turunu erkek treni-kız treni diye ayıran, liderlik kursu diye düzenlediği kursta 9'dan sonra sokağa çıkma yasağı uygulayan Kılıç'in bakanlığı bunu yapabilir mi? Çooook garip işler bunlar.

  içe sindirme meselesi - ömernaci

  Yanlış hatırlıyorsam lütfen düzeltin. "kız ve erkek öğrencilerin aynı yataklı tenlerde seyahat etmelerini içime sindiremiyorum" sözü yine aynı sayın bakana ait değilmiydi? saygılarımla