Bakan ve vekil olmayan Ala'nın lojmanda oturması kamuoyunu ilgilendirmiyormuş

Bakan ve vekil olmayan Ala'nın lojmanda oturması kamuoyunu ilgilendirmiyormuş
Bakan ve vekil olmayan Ala'nın lojmanda oturması kamuoyunu ilgilendirmiyormuş
Milletvekili olmayan ve TBMM dışından İçişleri Bakanlığı görevine getirilen Efkan Ala'nın istifa ettikten sonra Ankara Valiliği'ne ait binada oturmaya devam ettiği yönündeki iddialar İçişleri Bakanlığı'na soruldu. Bakanlık, soruya, "kamuoyunu ilgilendirmediği" gerekçesiyle cevap vermedi.

RADİKAL- İçişleri Bakanı Efkan Ala, 7 Haziran seçimleri nedeniyle 7 Mart tarihinde görevinden istifa etti. Yerine İçişleri Bakanı olarak Sebahattin Öztürk atandı. Ancak Efkan Ala, bakanlıkla hiçbir ilgisi kalmamasına karşın Çankaya Köşkü’nün hemen yanında bulunan ve Ankara Valiliği’ne ait köşkten taşınmadı. Cumhuriyet Gazetesi’nden Alican Uludağ’ın haberine göre gazete bilgi edinme talebi yoluyla İçişleri Bakanlığı’na “Efkan Ala, neden halen konutta oturuyor? Burada oturmaya karşılık herhangi bir kira ödemekte midir? Ne zaman taşınacaktır” sorularını yöneltti.

İçişleri Bakanlığı, Cumhuriyet muhabirinin kendi adıyla yaptığı başvuruya, “19.3.2015 tarihinde Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği birimine 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuru aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı reddedilmiştir” yanıtını verdi.

BAKANLIK CEVABI: KAMUOYUNU İLGİLENDİRMİYOR

Bakanlık ret gerekçesinde, bilgi edinme hakkının sınırlarını düzenleyen 25. maddesine işaret ederek, “ Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak, söz konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/134915613491568

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Millet - alpayari

  Millet de millet, seç beni millet, seçtin varol millet. Sanane seni ilgilendirmez millet hhhoooopppp. alın size millet.

  Sadece kaldığı yer değil; Sadece kaldığı yer değil; - nedesemboş

  Bakan veya milletvekili olmayan birine devletin uçak tahsis etmesi doğru mu? Şu an hiçbir sıfata sahip olmayan Ala pekala benim vergimle uçuyor. Ama sorun yok bu millet onu seçer...Bu yolsuzluk da unutulur gider...

  O ZAMAN - khala

  ... peki kimi ilgilendirir. hocaya bir soralım. korkulan oldu galiba , böyle utanmadan verdiğiniz cevaplarınıza öyle alıştıki insanlık. artık su götürüyor mu ne ?

  DİKKAT BATIYORSUNUZ... - ARAGORA

  Nerde kaldı şeffaf yönetim? Bu tarz cevaplar acaba neyin alameti?

  Müstahak - user1107643

  Müstahak sana bütün bunlar ey Türk milleti!

  öyle diyorlarsa... - yorumcu123

  tabii canım, yüce devletlülerimiz maaşlarını aldıkları vergileri veren halklarına pardon kullarına(!) hesap vermek zorunda değillerdir. Sürekli hizmetkarız derler ama sadece laftır, gerçek ise onların halka efendilik ettikleridir. Umarım en kısa zamanda gittiklerini görürüz.

  Yanlış - sarabi

  O kamuoyunu ilgilendirse bile Efkan Ala'yı ilgilendirmez. Zaten kendisini yasalar, anayasa, kanunlar da pek ilgilendirmez.