Bakan Yıldırım 'kaçmıyor'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kendisine yönelik istifa çağrılarını "Zor anlarda kaçacak insan değilim" diye yanıtlarken, facianın faturasını makinistlere çıkardı.

SAKARYA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kendisine yönelik istifa çağrılarını "Zor anlarda kaçacak insan değilim" diye yanıtlarken, facianın faturasını makinistlere çıkardı. Yıldırım, makinistlerin bu bölge için hazırlanan el kitabına göre, 80 kilometre süratle gitmeleri gerekirken, 118 kilometre hızla gittiklerini söyledi. Makinistlerin avukatı İsmail Gürses ise müvekkillerine verilen talimatnamede bölgedeki hız sınırının 130 kilometre olarak gösterildiğini öne sürdü.
Yıldırım, Pamukova Kültür Merkezi'nde düzenlediği, çok sayıda yerli ve yabancı gazetecinin izlediği basın toplantısında hızlandırılmış tren projesinin birçok altyapı çalışmasından sonra hayata geçirildiğini, bu iyileştirilmeler sayesinde İstanbul-Ankara hattında ortalama 90 kilometre hızın 106 kilometreye çıkarıldığını belirtti. 50 yıldır alt ve üstyapıda herhangi bir çalışma yapılmamış demiryolunda travesler ve rayların elden geçirildiğini, 180 makasın yenilenerek bu hıza uygun hale getirildiğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu:
"Bir kazanın oluşması için çok çeşitli faktörlerin oluşması lazım. Sadece hızla kaza olmaz. Dünyadaki istatistlikler gösteriyor ki kazaların yüzde 80'i insan hatasından kaynaklanıyor. Dönüp dolaşıp bu kazanın nedenini 16 kilometrelik hız artışına bağlamak insaf ölçüleriyle bağdaşmaz. Bu kazayı fırsat bilip bize karşı yönelenlerin aslında ülkeye ve bize yaptığı kötülükleri yıllar bize gösterecektir. Siz sormadan ben söyleyeyim. 'Bakan istifa etsin' diyorlar. Ben zoru zor anlarda bırakıp kaçacak insanlardan değilim. Yaptığım her işin arkasındayım."
Hızlandırılmış trenin nerelerde kaç kilometre hızla gidileceğinin kitapta belirtildiğini, kazanın meydana geldiği 182'nci kilometredeki viraja da 80 kilometre hızla girilmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, "Kazadan sonra demiryolu teknik heyetinin trenlerin karakutusu sayılan hız diyagramında tespit ettikleri hız 118 kilometredir. Bu önemli bir tespittir. Ancak bu kazanın nedenini anlamak için yeterli değildir" dedi.
'Deliller kaybolmaz'
Yıldırım, kaza ile ilgili tespit çalışmalarının Ulaştırma Bakanlığı ve Demiryolları ve üniversitelerdeki teknik heyetten oluşan ekiplerce incelendiğini, ayrıca Britanya, Fransa ve Japonya'dan da hem kaza hem hızlandırılmış tren projesi ile ilgili uzman talep edeceklerini kaydetti.
Yıldırım, hızlı tren projesinin devam edip etmeyeceğine ise 15 güne kadar uzman heyetlerin inceleme sonucu verecekleri rapora göre karar verileceğini söyledi.
Vagonların kaldırılması ve rayların yenilenmesiyle ilgili soruyu da Bakan, "Vagonları, altta ölü veya yaralı olup olmadığını belirlemek için kaldırdık. Demiryolunun da bir an önce ulaşıma açılması lazım. Bu hattan sadece hızlandırılmış tren geçmiyor. Deliller kaybolmaz. Bu çalışmalar yapılmadan önce deliller kameraya alınıp fotoğraflandı" diye yanıtladı.
'Talimatname 130 diyor'
Gözaltına alınan makinistlerin avukatı İsmail Gürses ise, Yıldırım'ın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını öne sürerek şöyle konuştu:
"Makinistlerin elindeki güzergâh listesinde hız sınırları mevki mevki belirtilir. Buradaki hız limiti ise 130 kilometre gösterilmiş. Bu talimatnameyi delil olarak sunacağız. Karakutunun da bilirkişi tarafından incelenmesini isteyeceğiz."