Bakan Yıldırım: Rapor yetmez

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Pamukova'daki tren kazasında TCDD'yi 8'de 4 kusurlu bulan raporla ilgili olarak, "Bu hazırlık soruşturması. Önemli olan yargının kararıdır" dedi.

İSTANBUL - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Pamukova'da 38 kişinin öldüğü hızlandırılmış tren kazasında TCDD'yi sekizde dört kusurlu bulan bilirkişi raporunun 'hazırlık soruşturması' kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Yıldırım, "Kendimizi yargının yerine koyup hüküm vermek yanlış" dedi. Dün, Üsküdar Demokrasi Meydanı'ndaki tüpgeçit inşaatında incelemelerde bulunan Yıldırım, gazetecilerin, TCDD'yi yol tamiratını yapmamak ve trene ATS sistemini takmamakla suçlayan bilirkişi raporuyla ilgili sorularına şu yanıtı verdi: "Bu, olay yeri savcılığının hazırlık soruşturması. Amacı, konuyla ilgili bir iddianame hazırlamak ve ilgili mahkemeye intikal ettirmek. Yargı süreci içerisinde bu konuda kusur kimindir, nedir, kime ne nispette yansıyacaktır, bu ortaya çıkacak.
Kendimizi yargının yerine koyup hüküm vermek gibi bir yanlışlığa kesinlikle düşmememiz gerekiyor. Yargının izleyeceği süreç ve vereceği karara hepimiz saygı göstermeliyiz."
CHP: Hemen istifa edin
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç ise, hızlandırılmış tren kazasına ilişkin verilen bilirkişi raporunda TCDD'nin sekizde dört kusurlu bulunduğunu belirterek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı hemen istifaya çağırdı. Haluk Koç, şunları söyledi: "Sekizde üç oranında ve sekizde bir oranında kusurlu olan birinci ve ikinci makinist şu anda tutukluyken, sekizde dört oranında kusurlu olan TCDD Genel Müdürü, onun yardımcıları ve bunların da siyasi idari amiri olan Ulaştırma Bakanı ortada dolaşıyor. Bir kez daha istifa müessesesini düşünmelerini istiyoruz. Sekizde dördün sorumluluğunu istifa ederek derhal ortaya koymak zorundalar. Sonra da bunun hesabını Türk yargısına vermeliler." (aa, Radikal)