Bakan Yıldırım: Uçaklarda Kürtçe anonsa gerek yok

Bakan Yıldırım: Uçaklarda Kürtçe anonsa gerek yok
Bakan Yıldırım: Uçaklarda Kürtçe anonsa gerek yok
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, uçaklarda Kürtçe anons önerisine ilişkin, "Herkes resmi dilimizi biliyor. Onun için çığırından çıkarmamak lazım. Resmi dil yeterlidir" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Akil İnsanlar Heyeti'nin havayolu işletmelerinin iç hat seferlerinde Kürtçe anons yapılması yönündeki önerisini değerlendirdi.

“Herkes resmi dilimizi biliyor. Onun için çığırından çıkarmamak lazım. Benim düşüncem resmi dil yeterlidir" diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

“ÇIĞIRINDAN ÇIKARMAMAK LAZIM”
"Bir ülkenin resmi dili bellidir. Türkiye 'nin resmi dili Türkçe. Resmi dil hepimizi bağlar. Anonslar başka dilde nasıl yapılıyor; başka bir ülkenin vatandaşı varsa onların zorluk çekmemesi için İngilizce , Arabistan'a gidince Arapça anons yapılıyor. Türkiye'de resmi dilimizi bilmeyen var mı? Herkes resmi dilimizi biliyor. Onun için çığırından çıkarmamak lazım. Benim düşüncem resmi dil yeterlidir. Diğer konu da zaten imkanlar ortadadır. Öğretim için bir engel yoktur. İkinci bir dil, ana dil öğretiminde engel yoktur. Kurslar vardır, üniversitede enstitüler vardır, öğrensin. Ama resmi dilimiz hepimizi bağlayan bir dildir. Bunu tartışma konusu yapmamamız lazım." (aa)