Bakan Yıldız'dan elektrik hattına saldırı açıklaması

Bakan Yıldız'dan elektrik hattına saldırı açıklaması
Bakan Yıldız'dan elektrik hattına saldırı açıklaması
Enerji Bakanlığı Şırnak'ta bölgeye elektrik ileten Cizre - Silopi hattındaki 40 nolu elektrik direği önceki gün yıkıldığını belirtti. Enerji Bakanı Taner Yıldız konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bu saldırılarla birlikte hem yerli kaynaklarımızın kullanımı engellenmeye çalışılmıştır hem de bölge halkı karanlıkta bırakılmak istenmiştir" dedi.

RADİKAL - Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre bölgeye giden TEİAŞ ve jandarma ekiplerinin ilk kontrollerine göre olayın saldırı olduğu tespit edildi. Söz konusu hattı besleyen elektrik , Silopi termik santralından karşılanıyor ve santralda yerli bir kaynak olan asfaltit kullanılıyor. Yıl içinde aynı hatta ikinci kez saldırı düzenlendi.

Konuyu değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Söz konusu hattan üretim yerli kaynaklarla karşılanıyor ve elektrik bölge halkının kullanımına sunuluyor. Bu saldırılarla birlikte hem yerli kaynaklarımızın kullanımı engellenmeye çalışılmıştır hem de bölge halkı karanlıkta bırakılmak istenmiştir. Burada yapılan aynı zamanda orada yaşayan vatandaşlarımızı mağdur etme çabasıdır. Hükümetimizin bölgeye götürdüğü hizmeti engelleme çabaları boşa çıkacaktır. Yıkılanın yerine yenisini getirmeye ve bölgeyi aydınlatmaya devam edeceğiz.” dedi.