Bakan Yıldız'dan 'üslup' uyarısı

Bakan Yıldız'dan 'üslup' uyarısı
Bakan Yıldız'dan 'üslup' uyarısı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, cephanelikteki patlamanın ardından yapılan eleştirilere tepki gösterdi. “Her birimizin üslubuna da dikkat etmesi lazım. Bir kısım sorumsuz açıklamaları ibretle izliyorum” diyen Yıldız “Bu konuda Milli Savunma Bakanımızın ve silahlı kuvvetlerimizin açıklamaları olacak. Biliyorsunuz, soruşturma ve inceleme safhasında. Ondan sonra bu açıklamalar yapılacak. Dikkat etmemiz lazım” uyarısında bulundu.
Öte yandan NTV ’ye konuşan askeri yetkililer ise patlamayla ilgili iddialara yanıt verdi. Askeri yetkililer, el bombalarının Amerikan değil, Alman yapımı olduğunu açıkladı.

Mühimmat geç gelmiş
Sayımın far ışığında yapıldığını doğrulayan yetkililer, “Askerlerin kıdemi ve yeni olması fark etmez” görüşünde. Askeri kaynaklar, basında çıkan iddiaları değerlendirirken sabotaj ihtimalinin de araştırıldığını ancak patlamanın, “Yüzde 99 kaza sonucu” meydana geldiğini söylediler.
Soruşturmanın 1 haftada sonuçlandırılacağını belirten yetkililer, ihmal tespit edilmesi durumunda cephanelikten sorumlu albayın da aralarında bulunduğu bazı askerlerin görevden alınabileceğini ifade etti. Susurluk’tan gelen kamyonların akşam saatlerinde bölgeye ulaştığına dikkat çeken yetkililer, “Bombalar akşam geldiği için o saatte depoya taşındı” yorumunu yaptı. { İSTANBUL / RADİKAL}