Bakan Yılmaz: Askerliğin kısaltılması pazartesi Bakanlar Kurulu'nda

Bakan Yılmaz: Askerliğin kısaltılması pazartesi Bakanlar Kurulu'nda
Bakan Yılmaz: Askerliğin kısaltılması pazartesi Bakanlar Kurulu'nda
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, askerlik süresinin kısaltılmasıyla ilgili yetkinin ve kararın Bakanlar Kurulu'na ait olduğunu ifade ederek, pazartesi günü toplantı yapılacağını belirtti.

Yılmaz, toplantı sonrasında askerliğin hangi tarihten itibaren kısalacağı konusunda netlik kazanacağını aktardı.

Bayramı memleketi Sivas’ta geçiren Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ankara ’ya geçerken Kayseri’ye de uğradı. Bakan Yılmaz, Kayseri’de önce, Mavi Marmara Gemisinde İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybeden Furkan Doğan’ın babası Ahmet Doğan ile sonra da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ’ün Alpaslan mahallesinde oturan babası Ahmet Hamdi ve annesi Adeviye Gül ile görüşerek bayramlarını kutlayan Bakan İsmet Yılmaz, ziyaret çıkışı gazetecilerin sorularını cevapladı.

“Furkan’ın babası Ahmet Doğan hocamı daha önceden de tanıyordum” diyen Bakan Yılmaz, “Bayramlaşmak için buradayım” ifadelerini kullandı. Bakan, “Mavi Marmara şehitleri için söyleyecek bir sözünüz var mı?” sorusuna ise, “Allah sabredenlerle beraberdir. Burada da ailemizi ziyaret ettik Ankara’ya dönüyorum” dedi.

Askerlik süresinin kısaltılması ile ilgili soruya da cevap veren Bakan Yılmaz, Pazartesi günü konunun Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceğini aktararak, “Genelkurmay Başkanlığımızın yapmış olduğu çalışmayı Bakanlar Kurulu bilgisine sunarız. Biliyorsunuz şu an uygulanan 15 aylık askerlik süresinin 12 aya indirmek Bakanlar Kurulu’nun yetkisindedir. Bakanlar Kurulu hangi tarihten itibaren 15 aylık askerlik süresinin 12 aya düşeceğine karar verir ve o kararda uygulamaya geçer. Muhtemelen bu vereceği kararla birlikte ilk planda 70 mehmetçiğimiz tezkere alacaktır. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz” yanıtını verdi. 

DHA