Bakan Yılmaz 'bedelli askerlik' tartışmasına noktayı koydu

Bakan Yılmaz 'bedelli askerlik' tartışmasına noktayı koydu
Bakan Yılmaz 'bedelli askerlik' tartışmasına noktayı koydu
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un 'bedelli askerlik' açıklamalarına Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan sitem dolu yanıt geldi. Bakan Yılmaz, 'Bedelli askerlik konusunu çok dillendirmemek lazım' dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un “25 yaşından büyüklere 15 bin liraya bedelli askerlik yapmasına” ilişkin sözlerinin ardından açıklama yaparak, “Milli Savunma Bakanlığı’nda bedelli çalışması da, yedek subaylığın süresini düşürme çalışması da yoktur. Bedelli ve affı çok dile getirmemek lazım” dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda milletvekillerinin ısrarlı soruları üzerine açıklama yapan Yılmaz, şunları söyledi:

“Askerlik süresini indiren düzenlemeyle yaklaşık 70 bine yakın Mehmetçiğimiz terhis olacak. Bedelli var mı? Yeni bir bedelli yok. E peki 6 aylık yedek subaylığı, yedek bile denmemesi lazım subay subaydır, yedeği askerliği bitene söylemek lazım. Kanundaki ibareyle gerek yedek subaylıkta 6 aylık süreyi 4 aya veya 5 aya indirme çalışması var mı? Yok. Bedelli çalışması var mı, o da yok. Peki niye yok.

BEDELLİYİ ÇOK DİLE GETİRMEMEK LAZIM

500 bin-600 bin arasında bir bakayımz, yoklama kaçağımız var. Askere gelmiyor. Gelmemesinin gerekçesi ha bedelli çıkacak, ha bedeli çıkacak. Gerek affı gerek bedelliyi çok dile getirmemek lazım. O zaman askere gitme düşüncesi olanlar da ‘Bak bedelli çıkıyormuş, bak bedellinin yaşı düşüyormuş, bak bedellinin bedeli düşüyormuş ben gitmeyeyim’ diyor.

KARAR GENELKURMAY’IN

Son sözü siyasi verir, ama bunun bir otoritesi var, bu konudaki son görüşü Genelkurmay Başkanlığı verir. Ne askerliğin düşürülmesi ne de yeni bir bedelli çalışması var. Numan Kurtulmuş bey bir sosyal vakaya dikkat çekiyor. Diyor ki ‘500 bin-600 bin arasında bir kaçak var. Bedeli yaşı düşürürseniz belki bu sosyal problem çözülebilir’ diyor. Kendi şahsi görüşü. Doğrudur genel başkan yardıcımızdır, ama kendi şahsi fikri olduğunu da söylemiştir.

BÖYLE BİR ÇALIŞMA YOK
Hayır böyle bir çalışma bizim Milli Savunma Bakanlığı’nda yok. 25 yaşa indirme de yoktur. Genelkurmay Başkanlığımız, bir reorganizasyon yaparsa yeniden yapılanma yaparsa, ‘Bizim TSK’daki ihtiyacımız bu sayıya düşmüştür, fazlasına gerek yoktur’ diye bir görüş bize iletmediği sürece mevcut durum itibariyle ne bedelli çalışmamız vardır, ne de askerliğin süresini indirme çalışmamız vardır.”


  http://www.radikal.com.tr/116329511632956

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne Bedellisi? - mgalois

  Ne bedellisi yahu, zorunlu askerlik tamamen kalkmalı. Vatandaşın sırtından nasıl para kazanırız, sırtından geçinemediğimizi de nasıl köleleştiririz mantığıyla görmezden geliyorlar 750 bin kaçağı. Vicdani ret hakkı ve sivil hizmet alternatifi yasalaşmalı, kişisel haklar ve özgürlükler dikkate alınmalı. Neyin bedeli a uşaklar!

  prosesyonel askerlik - bizeke

  Bedelliyi fazla dile getirmeyin. Önce Başbakan karar verecek, sOnra Genel Kurmaydan izin çıkacak.Askeri vesayet gereği ,sonra seçimlere yakın Mesela şubat ayında hazırlıklar yapılacak.Eğer bu şimdi duyulursa bedelli çıkacak diye kimse askere gitmez.Biliyorsunuz asker sayımız çok az,bu sayıyı kalabalıklaştıralım,bu kalabalık ne yapar demeyin hala M1 piyade tüfeği ile savaş yapılacağını zannediyoruz. Askerlik bir meslektir.Dışarıdan adam toplayarak kalabalıklarıklarla teknolojik savaş nasıl yapılır.Profesyonel askerliği oluşturmadan dışarıdan topladığın kalabalıkla oluşturacağın ordu ile savaş devri çoktan geçti.Topladığın insanlar arasında adam öldürmeyi düşünmeyecek fikirde belki de binlerce insan olacak.Karıncayı dahi bunu ALLAH yarattı bunu ben öldüremem diyen imanı kuvvetli insanlar var.Bu insanlardan nasıl askerlik bekleyebiliriz.Burada da vivcdani red meselesi ortaya çıkıyor.

  Bakan Yıldız? - sahikaa

  Başlığı "Bakan Yıldız" diye atınca "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı neden bedelliyle ilgi açıklama yapmış?" diye merak ediyoruz elbette.

  Çözüm toplumun bilinçlendirilmesi. - apolytica

  Aslında bu askerlik sisteminin çözülememesinin sebebi militarizmin otorite olduğu eski Türkiye dönemlerinin toplumu çeşitli manevi çağrışımlarla sistemi kabullendirtmesidir. "vatan borcu, vatana hizmet, peygamber ocağı...vs" gibi gerekçelerle aslında mantıksız olan bir sistemin dayatılması sözkonusu... "e askerlik profesyonel olursa savaşa giden asker para için savaşır maneviyat için değil...." peki şimdi ne için savaşıyor? kaçak olup milyarlık ceza ödememek, hapis yatmamak, vatandaşlık haklarından mahrum kalmamak... Sistemin mantıksızlığına geçelim; 3 aylık acemi bir eğitimle sen askerin eline silah verip, 20 senesini dağda geçirmiş-çatışmış teröristin kucağına atıyorsun. İstediği kadar maneviyatı olsun mantıken bu askerin trajik şehitliği kaçınılmaz. Yada çatışma yerine komutanın uşaklık diye tabir edeceğimiz emirlerini yerine getiriyorsun. Patates soymak, şoförlük, bahçıvanlık..vs. Şimdi bunun neresi vatan hizmetidir? Hangi vatan evladı binbir azar işiterek bir komutanın bir insanın bedavadan uşaklığını yapmak ister? Bırakın bu vatan borcu avutmalarını gerçeğe bakalım. Zor şartlarda çalışarak (o da iş bulabilirsek)dünyanın en fazla vergisini ödüyoruz devlete. Üstüne de zorla askerlik yaptırılıyor. Eğer vatan borcunu diğer ülkelerin yaşam şartlarına göre sorgulayacaksak devletin bize borcu var. Saygılar herkeze.

  Dile getirilmesin hiç bir şey - garigan

  Susun konuşmayın en önemlisi hiç bir şey talep etmeyin.Toplumun şimdiye kadar anlayamadığı en önemli şey dilin konuşmak için degilde susmak için yaratıldığı gerçegidir.Neyin nasıl ne kadarı verilmesi uygun olursa o kadarına razı olun.Vatandaşın istek ve ihtiyaçlarını sayın bakandan iyi kim bilecek.Bu dertten muzdarip vatandaş bile sayın bakandan iyi bilemez.Sayın Numan Kurtulmuş'a bende teessüf ediyorum.Empati yapmak degildi görevi.Yapacağı en hayırlı şey talepleri görmezden gelmekti.

  Profesyonel orduya geçilsin - X120

  Bedelliyle medelliyle uğraşmayın, direkt zorunlu askerliği kaldırın. Vatanı sevmenin de, vatan borcu ödemenin de patates soymaktan, er gazinosunda garsonluk yapmaktan çok daha verimli yolları var.