Bakan Zeybekci: Türkiye böyle suçlara gerekli cezayı verebilmeli

Bakan Zeybekci: Türkiye böyle suçlara gerekli cezayı verebilmeli
Bakan Zeybekci: Türkiye böyle suçlara gerekli cezayı verebilmeli
Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın katledilmesinin ardından 'idam cezasının yeniden getirilmesi' yönündeki açıklaması tartışma yaratan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye, millete karşı, insanlığa karşı işlenmiş olan böyle suçlara bence gerekli cezayı verebilmeli" dedi.

MANİSA – Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Mersin'deki Özgecan Aslan cinayetinin ardından "bu tür suçlar için idam cezasının yeniden getirilmesinin hassasiyetle tartışılması ve getirilmesi gerektiği" yönündeki açıklamasına ilişkin, " Türkiye , kamu vicdanını rahatlatıcı bir şekilde bu tür infial, yani insanlık suçu, millete karşı, insanlığa karşı işlenmiş olan böyle suçlara bence gerekli cezayı verebilmeli diye düşünüyorum" dedi.

Zeybekci, partisinin Manisa il kadın kolları kongresine katılmak üzere geldiği Manisa'da, AK Parti İl Başkanı Zülfikar Gürcan'ı da makamında ziyaret etti.

Gazetecilerin, Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın bıçaklanarak öldürülmesi ve cesedinin yakılması olayının ardından bir mikroblog sitesindeki hesabı üzerinden "Özgecan Aslan gibi insanlığın katledildiği cinayetler için idam cezasını getirmeyi hassasiyetle tartışmamız ve getirmemiz gerekiyor" şeklindeki paylaşımına ilişkin sorusuna yanıt veren Zeybekci, bu konudaki açıklamalarının tümüyle şahsi fikri olduğunu söyledi.

Zeybekci, olaydan duyduğu üzüntüyü ifade ederek, "O güzel yavrumuz, o genç kızımız hepimizin yavrusudur. Hepimizin de aynı yaşlarda çocuğu vardır, benim de aynı yaşlarda çocuklarım var, kızım var. Öncelikle yavrumuza Allahtan rahmet diliyorum. Ailesine sabırlar diliyorum. Rabbim, inşallah cennetinin en güzel yerine alsın, en güzel yerinde onu ağırlasın" diye konuştu.

‘TÜRKİYE BAZI ŞEYLERİ YENİDEN TARTIŞMALI’
Türkiye'nin bazı şeyleri yeniden tartışması gerektiğini düşündüğünü dile getiren Zeybekci, şunları kaydetti:

"Bu şekilde, insanlık suçu, nefret suçu, toplumun bütün duygularını rencide eden, toplumu infiale sürükleyen bu tarz olaylarda, yeni hassasiyetle yeni akılla tartışarak, bu benim şahsi görüşümdür, idam cezasını geri getirmeyi tartışmalı. Türkiye'de siyaset bunu tartışmalı, meclis, partiler bunu tartışmalı. Bütün bazı popülist mülahazaların dışında, bu konu akılla tartışılmalı diye düşünüyorum."

Zeybekci, Türkiye'nin, toplum vicdanını rahatlatacak cezalandırma sistemlerini, bazı özel durumlar için uygulamaya dönük çözüm üretebileceklerine inandığını söyledi.

‘TOPLUM HAFIZASINDAKİ OLUMSUZLUKLAR DA DİKKATE ALINMALI’
İdam cezası getirilirken, mutlaka Türkiye'nin bu cezanın uygulanmasına ilişkin milli hafızasında yer etmiş olumsuzlukların da dikkate alınması gerektiğine işaret eden Zeybekci, şunları söyledi:

“Tabi Türkiye'nin hafızasında idam edilmiş masum insanlar var. Türkiye'nin hafızasında, yaşı büyütülerek idam edilmiş çocuklar, idam edilerek bir demokrasi şehidi olarak tarihe geçirdiğimiz başbakan ve bakanlar var. Onun için bu hassasiyetlere de dikkat ederek, Türkiye'de bu tarz, bu Özgecan kızımız, yavrumuz gibi ondan önce masum çocuklar, babasının dükkanına giderken kaçırılarak hunharca işkenceyle öldürülen yavrular oldu. Çok küçük çocukları, 2-3 çocuğu başka bir şehre, sanırım Kayseri'deydi, orada hunharca, 'sabi' dediğimiz çocukları katleden caniler vardı. Bunlar toplum vicdanında çok büyük yaralar açmıştır. Bunların gereğinin hukuk içinde, demokrasi ile akılla yapılması gerekir diye düşünüyorum. Bunu yaparken tabi, toplumun hafızasında, milli hafızamızdaki o kötü hatıraları canlandırıcı şeylere meydan vermeyecek düzenlemeler yapılmalı. Benim şahsi görüşüm, 'Türkiye, kamu vicdanını rahatlatıcı bir şekilde bu tür infial, yani insanlık suçu, millete karşı, insanlığa karşı işlenmiş olan böyle suçlara bence gerekli cezayı verebilmeli' diye düşünüyorum."

(AA)


  http://www.radikal.com.tr/129385112938514

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ahlak bu mu?! - mustiist

  Cinsel suçlar; erkek egemen toplumlarda, erkekliğin pohpohlanması, kadınların aşağılanması, ikinci sınıfa itilmesi, değersizleştirilmesi, ahlakçılık kisvesi ile cinselliğin tabulaştırılmasıdır, cinsel eğitimden yoksun bırakılması ve benzeri uygulamalardır.

  bakan zeybekçi bilgisi kadar konuşmuş - hamzaakyol

  eğer araştırırsa osmanlının son döneminde asker kaçaklarının ailesine ve malına el konulması uygulamasının nasıl yürüdğünü öğrenir. Savaşa giden pekçok insanın, "asker kaçağı" gösterilerek ailesine ve bütün mallarına el konulduğu gerçeği herhalde birşeyler anlatır. İdam, bizim gibi normal hukuki yargılamanın olmadığı ve ahlaksızlığın diz boyu olduğu ülkelerde suçluların değil, kurbanların idam edilmesi, suçluların rüşvet ve yargılama hataları ile kurtulması sonucunun çoklukla görülmesini sağlar. kaldıki idam, hukuksal yargılamanın mümkün olduğu demokratik ülkelerde bile, hatadan dönüşün olmaması nedeniyle kabul görmemektedir. idam cezasını savunanlar, daha birkaç ay önce kapadokyada gerçekleşen japon turistin öldürülmesi olayında jandarmanın masum bir insanı gözaltına alması ve savcının da hiçbir inceleme yapmadan zanlıyı tutuklamasını hatırlasınlar. eğer tesadüfen suçu işleyen kişi bulunmasaydı o masum adam belki de idam edilecekti. zeybekçi, hasımları tarafından kendisi veya bir yakını, iftira ile, idam cezasından yargılanırsa idamı savunup savunamayacağını da düşünsün, ondan sonra karar versin. bu ülke, düşünce açıklamaktan insanların hapse gönderilebildiği, suçluların icat edildiği, ve suçluların mahkemelerde göz göre göre aklandığı bir ülke. Ali ismail, ya da berkin elvan davaları, bu ülkede suçluların ve masumların aslında olması yerde olmadığını gösteren 2 bariz örnek. bu ülke, erdoğana protestoyu cumhurbaşkanına hakaret olarak cezalandıracak kadar hukuksuz mahkemelerin ülkesi.

  Siz once, - guvent

  Hukumetiniz doneminde kadin nicin bukadar otelenip 2. Plana itildi yi bir arastirin ...sonra kendinizi arap ulkeleri sinifina koyun!!!

  İdam cezası - surrealist_tr

  Yılarca Kürtleri ve solcuları susturmak için kullandınız idam cezasını.Şimdi çıkaracağınız yeni güvenlik kanunu ile birlikte bol bol uygularsınız.Kadınlara olan ayrımcılığı ortadan kaldırmak için hiç bir şey yapmayın,onları yok sayan aşağılayan demeçler vermeye devam edin sonrada caydırmak için idam cezası deyin.Tam bir ikiyüzlülük.