Bakana 'şifreli mesaj'

Bakana 'şifreli mesaj'
Bakana 'şifreli mesaj'
İTÜ Denizcilik Fakültesi'nin mezuniyet töreninde öğrenciler, Bakan Yıldırım'ı denizcilerin kullandığı işaret flamalarıyla '#direngezi' yazarak karşıladı.
Haber: TEVFİK ŞAHİN / RADİKAL / Arşivi

İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi 2012-2013 Akademik Yıl Mezuniyet Töreni pazartesi günü üniversitenin Tuzla Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, öğretim görevlileri, öğrenci velileri ve öğrenciler ile davetliler katıldı. Tören geç başlayınca veliler durumu protesto etti. Bazı veliler ‘çapulcuyum’ diyerek protokolün önünde eylem yaptı.
Asıl sürpriz ise öğrencilerden geldi. Ellerinde denizcilerin kullandığı işaret flamaları olan öğrenciler, Twitter’da hashtag için kullanılan ‘#’ işareti tutan öğrencinin solunda dizilerek flamalarla denizcilik dilinde ‘#direngezi’ yazısıyla törene katılan Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ı karşıladı. İlk anda normal görünen bu karşılamanın, işaretlerin şifresi çözüldüğünde protesto olduğu ortaya çıktı. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf büyük ilgi gördü.

Yıldırım: Denizciler evrensel mesaj verir

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım törende denizcilere şöyle seslenmişti: “Eminim ki bu güzel mezuniyet gününü sabote etmek isteyenler olabilir. Denizciler hiçbir zaman oyuna gelmez. Denizciler evrensel mesajın vericileridir. Denizcilik küresel dostluk demek, denizcilik küresel vizyon demek. İşte bizim denizcilerimiz de küresel vizyonun temsilcileri. Bugün onlar mezun oluyor, diplomasını alıyor ve dünya denizlerine açılmak için gün sayıyor. Ben bütün denizcilerimi canı gönülden tebrik ediyorum.” 

İŞTE O İŞARETLERİN ANLAMLARI

(D)elta, (I)ndia, (R)omeo, (E)cho , (N)ovember , (G)olf , (E)cho, (Z)ulu , (I)ndia