Bakandan işçilere tehdit gibi açıklama

Toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet ile anlaşamayan işçiler bu sabah 1 saat iş bıraktı. Hükümet adına görüşmeleri yürüten Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, kameraların karşısına geçti ve "Greve gidilirse biz de kamuda tasarrufa gidebiliriz" dedi.Başbakanlık Merkez Bina'da düzenlediği basın toplantısında "Eylem tabii ki bir hak, ama sınırları belli" diyen Bakan Yazıcı, Türk-İş'le öğleden sonra yeniden görüşeceklerini, yapılacak değerlendirmenin ardından "kamuoyu önüne birlikte çıkma imkanları olabileceğini" belirtti.

Bakan Yazıcı, "Teklifimiz 25 TL zam olarak açıklanmıştı. Ama Türk-İş bunu kabul etmedi. Öneri şimdi onlardan gelecek ve onların nerede durduklarını göreceğiz. Ona göre 'tamam' ya da 'olmaz' diyeceğiz" diye konuştu.

Bugün bir sonuca varılacağının umudunu taşıdığını ifade eden Bakan Yazıcı, "Greve gidilirse biz de kamuda tasarrufa gidebiliriz" diyerek mesaj verdi.

Grev hakkının bir maliyeti olduğunu hatırlatan Yazıcı, "Onu da düşünsünler. Ama biz bunu arzu etmeyiz. Hepimiz bu ülkenin insanlarıyız. Sorunlarımızı konuşarak çözeceğiz" dedi.

Bakan Yazıcı, bir gazetecinin sorusu üzerine hükümetin Türk'iş'e yaptığı teklifini de hatırlattı; "İlk 6 ay yüzde 3, ikinci 6 ay yüzde 4; ikinci yıl ilk 6 ay 2. 5, ikinci 6 ay ise yüzde 2.5 dedik. Enflasyonu baz aldık" dedi.

"Anlayış bekliyoruz"

Bakan Yazıcı, "Refah artışı olursa elbette ki buna katkısı olanlara bu artışın yansımasını sağlayacağız ama refah olarak niteleyebileceğimiz bir büyüme yoksa neyi, nasıl dağıtacaksınız? Bu anlamda da çalışanlarımızın gerçekten anlayış içerisinde olacaklarını umuyoruz" dedi.

Yazıcı, "Çalışanlar, hizmet üretenler ve bu toplumun her bireyi Anayasa'da yazılı hak ve özgürlükleri kullanma hakkına sahiptir. Çalışanlarımız, işçilerimiz de kendi haklarını elde etmek için birtakım eylemler ortaya koyacaklardır. Ancak her hak ve özgürlüğün elbette ki Anayasa'da ve yasalarda tanımlanmış sınırı vardır. 'Ben hakkımı arıyorum, bunun için eylem yapıyorum' diyerek kamu güvenliğini bozamazsınız, başkasının hakkını ve hukukunu ihlal edemezsiniz. Yasaların suç saydığı eylem türünü hak arama vesilesi yapamazsınız. Bu konuda da arkadaşlarımızın duyarlı olması gerekli diye düşünüyorum" dedi.

"Başbakanımız çok büyük hassasiyet gösteriyor" diyen Bakan Yazıcı, "Başbakanımızın bu sürece dönük beyanı, bu konuda çok derinlemesine hassasiyet içerisinde bulunulmamasından kaynaklanan duruma yöneliktir. Hükümet olarak bu arkadaşlarımızla diyaloğumuz devam ediyor. Elbette bu diyaloğumuzu sürdüreceğiz. Hükümet adına, Başbakan adına yürütüyoruz. Dolayısıyla belki başka şeyler de söyleyecektim ama bu konunun sağlıklı bir şekilde sona erdirilmesine yönelik ümitlerimizin varlığı içerisinde başka konulara girmek istemiyorum" dedi.

Soru-cevap

"İşçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yapılan yüzde 1,83'lük zammın kamuoyunda büyük bir tepki çekmesine nedeniyle Hükümetin bu konuyu gündemine alıp almadığı" yönündeki soruya Yazıcı, "Ben sadece kamuda çalışan işçilerin toplu sözleşmelerinin koordinasyonunu üstleniyorum. Basın toplantımın konusu da bu. O konuyla alakalı; ilgili, görevli arkadaşlarımıza sorunuzu sorarsanız daha sağlıklı yanıt alırsınız" karşılığını verdi.

Küresel krizin Türkiye'yi de etkilediğine işaret eden Yazıcı, "Çok yakın zamanda işsizlik oranları, ekonomik göstergelere ilişkin rakamlar ve enflasyon rakamları açıklandı. Şu anda 2009 enflasyonunun 5,73 olacağı tahmin ediliyor. Yıl sonunda göreceğiz, büyük ihtimalle daha da aşağıya düşecek. Erdemir'i örnek verdim. Telekom'da yapılan sözleşme var, yüzde 3 ve 3,5'la bağıtlanmış, bu da ayrı bir örnek. Bu sene yapılmış bunlar. Bütün bu örnekler, ekonomik göstergeler ortadayken, bu ülkede yaşayan çalışan kesimin de bunları dikkate alması gerekiyor, önerilerini ona göre yanması gerekiyor. Kabullerini veya retlerini ifade ederken, herkesi etkileyen bu verileri dikkate almaları gerekiyor diye düşünüyorum. Siz bunları hiç dikkate almadan hemen bir eylem planı ortaya koyuyorsanız, 'biz grev yapacağız' diyorsanız, Sayın Başbakanımız da bunun yanlış olduğunu öz sözcüklerle ifade etmiş, kamuoyuyla paylaşmıştır. Buna böyle bakmak lazım" dedi.

Konfederasyon başkanları Köşk'te

Bu arada, Türk-İş, DİSK ve Hak-İş genel başkanları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetiyle Köşk'e çıktı.

Görüşme sonrası ortak açıklama yapan konfederasyon başkanları, Cumhurbaşkanı Gül'ün, duyarlılıkla ve titiz bir şekilde bu düzenlemeyi değerlendirecekleri sözü verdiğini aktardı.

DİSK başkanı Süleyman Çelebi, "Bu yasa, bir gece yarısı operasyonuyla Türkiye'nin en önemli yasasıdır. Kiralık işçi statüsü kölelik düzenidir. Gül'e gerekçelerimizi söyledik. Gül tüm dikkatini buna vereceğini söyledi. Çalışanların güvencesini ellerinden alıyor bu yasa. Gül'den bu düzenlemenin kaldırılmasını istedik. Bu düzenleme kangren yaratmadan umarız Köşk'ten döner" dedi.

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu da, Gül'ün tavsiyelerde bulunduğunu belirtti; bir soru üzerine toplu sözleşmelerinde gündeme geldiğini açıkladı. "Görüşmelerimiz sürüyor" diyen Kumlu, "Kısa sürede bitiririz inşallah. Artık üzüm yemek istiyoruz" diye ekledi. (Cnntürk)