Bakandan sahte imzalı Akkuyu raporu açıklaması: Kendi milletine bu yapılabilir mi?

Bakandan sahte imzalı Akkuyu raporu açıklaması: Kendi milletine bu yapılabilir mi?
Bakandan sahte imzalı Akkuyu raporu açıklaması: Kendi milletine bu yapılabilir mi?
Sahte imzalı Akkuyu Nükleer Santralı' ÇED raporunda ile ilgili konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce "Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve bu millet, istemeyenlere rağmen gelişecek ve kalkınacaktır. Böyle parazit haberlerle kafa bulandırmayla bir yere varılacağı da yok. Türkiye'nin itibarını azaltmaya yönelik bir organizasyon bu laflar. 'Kendi milletine bu yapılabilir mi?" dedi.

RADİKAL-Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nü ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ,Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik'ten bilgi aldı. Güllüce, son günlerdeki yağışların barajları nasıl etkilediği sorusu üzerine, "Öyle tahmin ediyorum ki, bu yıl suyla ilgili sorun yaşamayacağız. Anadolu'da da yağmur ve kar fazla. Bu sevindirici. 'Kar berekettir' diye Anadolu'da bir deyim vardır" dedi.

Ziyaret sonrası  sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Akkuyu Nükleer Santrali'ndeki ÇED raporunda sahte imza bulunduğuna" ilişkin iddialarla ilgili olarak şunları söyledi: "Lüzumsuzlukla iştigaldir bu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve bu millet, istemeyenlere rağmen gelişecek ve kalkınacaktır. Böyle parazit haberlerle kafa bulandırmayla bir yere varılacağı da yok. Hiçbir engelleme, bu milletin zenginliğini, bu ülkenin kalkınmasını, lider ülke olmasını engelleyemeyecektir. Bunları yazanlara ve yazdıranlara söylüyorum; boşuna uğraşıyorsunuz. Bu millet gelişecek. Dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri olacak. Ne ederseniz edin, ne kadar uğraşırsanız uğraşın... Sizi kimler yönlendiriyorsa yönlendirsin, ama bu ülke gelişecek."  Güllüce, Türkiye'nin teknik ve ekonomik olarak gelişeceğini belirterek, "Bu ülke 10 büyük ülkeden biri olacak. Bu millet ayağa kalktı, durduramayacaksınız. Lüzumsuz şeylerle dünya milletleri huzurunda da Türkiye'nin itibarını azaltmaya yönelik bir organizasyon bu laflar. 'Kendi milletine bu yapılabilir mi' diye de sorun siz onlara lütfen" dedi. Bakan Güllüce, daha sonra, Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat eşliğinde, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müzesi'ni gezdi.

İdris TİFTİKCİ- İSTANBUL /DHA

Akkuyu Nükleer Santralı ÇED Raporu'nda sahte imza skandalı