Bakan'ın dayakçı polis savunması: Maç heyecanındanİçişleri Bakanı Beşir Atalay, Van’da 12 Nisan’da mahalle maçı sırasında Kürtçe küfür ettikleri gerekçesiyle gençleri dövdüğü öne sürülen polisleri, “Meydana gelen tartışma olayı, oynanan maçın heyecanı ve stresinden kaynaklanmıştır” diyerek savundu. Atalay, DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan’ın konuya ilişkin soru önergesini yanıtlarken, “Olayın Kürtçe konuşmayla ilgisi yok” dedi.

Açığa alınan polis yok

Bölge hassasiyetlerini bilen emniyet personelinin, Kürtçe konuşmayı engellemeye çalışması veya böyle bir talimat vermesinin sözkonusu olmayacağını söyleyen Bakan Atalay, cevabını şöyle sürdürdü:
“Konu ile ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir. Bu olayla ilgili açığa alınan herhangi bir polis memuru bulunmamaktadır.

Aileler ziyaret edildi

Muradiye İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce olaydan sonra tarafların şikayetlerinden vazgeçmeleri hususunda herhangi bir girişimde bulunulmadığı gibi, üst rütbeli personelce gençlerin ailelerine yanlış anlamaların giderilmesi için çeşitli ziyaretler yapılmıştır.”