Bakan'ın oğlu saha bastı!

Bakan'ın oğlu saha bastı!
Bakan'ın oğlu saha bastı!
Yöneticiliğini yaptığı Kastamonuspor yenilince Bakan Başesgioğlu'nun oğlu hakeme tehditler yağdırdı

 

 

HAKAN BAŞESGİOĞLU SAHAYI BÖYLE BASTI


Hayati YALÇIN- Adem YAZICI/GÜMÜŞHANE, ANKARA, (DHA)

SPORDAN Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu’nun oğlu Hakan Başesgioğlu, Asbaşkanı olduğu Kastamonuspor’un haftasonu deplasmanda Gümüşhanespor’a 2- 0 yenildiği maçta, oyuncusu kırmızı kart görünce sahaya girip hakemin üzerine yürüdü. Tribüne gönderilen Başesgioğlu hakkında hakem raporunda tephdit etmekle suçlanan Hakan Başesgioğlu, Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu tarafından tedbirli olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edildi. Hakan Başesgioğlu ise hakemi tehdit etmediğini ileri sürerek, “Hırsızın hiç mi suçu yok” diye kendini savundu.
Türkiye 3'üncü Ligi 4'üncü Grup’ta 24 puanla lider durumda bulunan Kastamonuspor, pazar günü Gümüşhane Yenişehir Stadyumu’nda, en yakın takipçilerinden 23 puanla 3'üncü sıradaki Gümüşhanespor’la karşılaştı. Gümüşhanespor, liderliği ele geçirme amacıyla çıktığı maçın 17'nci dakikasında Ercüment’in penaltıdan attığı golle 1- 0 öne geçti ve ilk yarı bu sonuçla bitti.
Hasan Küpeli, Sedat Bayrak ve Mehmet Kapluhan hakem üçlüsünün yönettiği maçın ikinci yarısı gergin başlarken 55’inci dakikada Kastamonuspor’dan Mustafa rakibine yaptığı sert hareket sonucu önce ikinci sarı kartı gördü, ardından kırmızı kartla oyundan atıldı.


BAKANIN OĞLU SAHADA

Bu kırmızı karttan 2 dakika sonra maçın 57’inci dakikasında, Kastamonusporlu Mevlüt, ceza sahasında kendini yere attığı için hakemi aldatmaya yönelik hareketten önce ikinci sarı kartını gördü, ardından da kırmızı kartla oyun dışında kaldı.
Hakem Hasan Küpeli’nin Mevlüt’e kırmızı kart göstermesinin ardından saha karıştı. Pozisyonda penaltı bekleyen Mevlüt ve diğer Kastamonusporlu oyuncular hakeme itirazda bulunurken, yedek kulübesinde maçı izleyen Kastamonuspor Asbaşkanı Hakan Başesgioğlu da sahaya girdi ve orta hakem Hasan Küpeli’nin üzerine yürüdü. Hakeme karşı el kol hareketleri yaparak “Bunun hesabını soracağım, senin her adımını takip ettireceğim” dediği ileri sürülen Hakan Başesgioğlu, 4'üncü hakem Bahadır Tüter tarafından saha dışına çıkarıldı. Yedek kulübesi önünde de sinirli hareketlerini sürdüren Hakan Başesgioğlu, daha sonra hakem tarafından tribüne gönderildi. Bu olaylar sırasında karşılaşma yaklaşık 4 dakika durdu.


3 KIRMIZI 10 SARI KART

Gümüşhanespor yine gergin şekilde süren karşılaşmanın 62’inci dakikasında Ercüment’in ayağından bulduğu golle 2- 0 öne geçerken, 79’uncu dakikada Kastamonuspor’dan V. Nadir (Volkan) da rakibine yaptığı sert hareket sonucu ikinci sarı kartın ardından kırmızı kartla oyundan atıldı.
Kastamonuspor’un 3 oyuncusunun kırmızı kartla atılmasının yanı sıra, Gümüşhanespor’dan Murat, Birol, Cemil, A. Kadir, Muhammet ve Ercüment, Kastamonuspor’dan da M. Ozan, Şener, M. Şahin ve Volkan sarı kart gördü. Orta hakem Hasan Küpeli’nin 3 kırmızı 10 sarı kart gösterdiği maçı 2- 0 kazanan Gümüşhanespor, puanını 26’ya çıkararak liderliğe yükselirken, Kastamonuspor 24 puanla ikinci sıraya düştü.
Maçın ardından hakem Hasan Küpeli ve gözlemci Ayhan Kılıç tarafından rapor edilen Kastamonuspor Asbaşkanı Hakan Başesgioğlu, dün Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu tarafından tedbirli olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edildi.


‘BUNUN HESABINI SORACAĞIM’

Hakem Hasan Küpeli'nin, Hakan Başesgioğlu ile ilgili raporunda, “Sahaya girip, ‘Bunun hesabını soracağım. Seni takip ettireceğim, her adımına baktıracağım’ diyerek üzerime yürüdü. Hakaret ve tehditlerde bulundu. Bunun üzerine polis ve güvenlik güçleri marifetiyle saha dışına çıkarıldı” dediği belirtildi.
Gümüşhanespor Başkanı Kurban Karagöz, olay sırasında şeref tribününde olduğunu belirterek, “Yöneticinin sahaya girdiğini gördük ama hakeme ne söylediğini duymamıza imkan yok. Mesafe çok uzaktı” dedi.
Hasan Başesgioğlu’nun en az 15 gün hak mahrumiyeti cezası alabileceği ve PFDK kararı verilene kadar da sahaya çıkamayacağı belirtildi.


HAKAN BAŞESGİOĞLU: OTURUP KALKMASINI BİLİRİM

Kendisine telefonla ulaşan DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Hakan Başesgioğlu ise hakemi tehdit etmediğini ileri sürdü. Hakan Başesgioğlu, olayla ilgili şunları söyledi:
“Mevlüt, gollük bir pozisyonda rakip kaleciyi de çalımlayarak ceza sahasına girip topa vuracakken, kalecinin çelmesiyle kendini yerde buldu. Biz penaltı beklerken, hakem Hasan Küpeli aldatmaya yönelik hareketten dolayı Mevlüt’e ikinci sarı kartı gösterip, kırmızı kartla oyun dışı bıraktı. Benim hakemin üzerine yürüyüp, yanlış bir şey yapmam kesinlikle söz konusu değil. Hiç mi hırsızın günahı yok? Hakem şartlanmış. Bizim takımda 2 tane Volkan var. Hakem, 4 numaralı Volkan’a sarı kart göstereceğine kırmızı kart gösterip, oyun dışına gönderiyor. Bu sırada maçın dördüncü hakeminin uyarması sonucu hatasını düzeltip, kural hatasını önledi. Bir kere sayın hakem öyle şartlanmış ki oyuncumuzu atmaya, kırmızı kart gösteriyor. Daha ne söyleyelim. Bizim hakeme karşı onu incitecek hiçbir üzücü tavrımız, harekemiz olmamıştır. Biz oturduğumuz, kalktığımız yeri bilen birisiyiz. Asla tehdit söz konusu değil.”


KULÜP BAŞKANI: HAKAN İYİ ÇOCUKTUR

Kastamonuspor Kulübü Başkanı İsmail Dönmez de maçı tribünden izlediğini belirterek, 57'nci dakikada gelişen pozisyon sonrası yaşanan olayları anlattı. Başkan Dönmez, yaklaşık 6 metre mesafe bulunan tribünden sahada olup biten her şeyi açık ve net gördüğünü kaydederek şunları söyledi:
“Penaltılık bir durumda oyuncumuz Mevlüt’e ikinci sarı kartını gösterip, kırmızı kartla oyun dışı bırakması sonucu saha karıştı. Gümüşhane seyircisi bile penaltı beklerken, hakem bu futbolcumuzu oyundan attı. Ben olayları tribünden izleyip, hepsini görüyorum. 24- 25 yaşlarında genç bir yönetici olan Hakan Başesgioğlu, yaşının üzerinde olgunluğa ve tecrübeye sahip, mütevazi bir arkadaşımız. Hakemin raporunda belirtildiği gibi yok öyle bir şey. Hakan bey efendi, sakin bir çocuk. Yaşının üzerinde olgun. Ağzından çıkan kelimeyi ölçerek, biçerek tartarak konuşur. Aleyhine çevrilecek bir konuyu asla konuşmaz. Bakan oğlu konumunu asla kullanmaz. Çok mütevazı bir çocuk. Ben kendisini çok iyi tanıyorum. Ben Abdurrahman Paşa Lisesi’nde müdürken, kendisi Beden Eğitim öğretmeni olarak staj yaptı. Onun her şeyini biliyorum. Kesinlikle böyle bir durum söz konusu olamaz.” (dha)