Bakanın şiddete yaklaşımı 'insani'

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Meclis'te Zihinsel Engellilik ve Psikiyatride İnsan Hakları Kuruluşu'nun (MDRI) Türkiye'ye ilişkin raporu nedeniyle zor anlar yaşadı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Meclis'te Zihinsel Engellilik ve Psikiyatride İnsan Hakları Kuruluşu'nun (MDRI) Türkiye'ye ilişkin raporu nedeniyle zor anlar yaşadı. Raporda yer alan Türkiye'deki bazı yetiştirme yurtlarında insan haklarına aykırı uygulamalar yapıldığı iddialarını reddeden Çubukçu'nun "İnsanın olduğu her yerde şiddet ve istismar olur" sözleri tepki gördü.
TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun dünkü toplantısında, merkezi Washington'da bulunan MDRI'nin Türkiye'de devlete ait psikiyatri merkezleri ve yetiştirme yurtlarında insan haklarının ihlal edildiğini öne süren 'Kapalı Kapılar Ardında' adlı raporu da ele alındı. Raporda yetersiz gözlem veya tanıklıklara dayanılarak özürlü bireylere yönelik şiddet ve istismar olduğundan söz edildiğini belirten Çubukçu, bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde fiziksel ve personel eksikliği bulunduğunu ve bu merkezlere destek gerektiğini söyledi. Çubukçu, "Ancak kuruluşlarımız şiddet ve istismarın yoğun yaşandığı, özürlülerin işkence gördüğü yerler de değil" diye konuştu.
Ailesiz özürlülere kurum bakımının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Çubukçu, "İnsanın bulunduğu her yerde şiddet ve istismar yaşanabilmektedir. Özürlü bireyin yabancı ailelerin yanında bakımı sağlansa bu ailelerin şiddet ve istismar uygulamayacağı kesin değildir" dedi.
Çubukçu'nun bu açıklamalarına CHP'li Ahmet Ersin, "Bu sözlerinizden, sorunlar karşısında teslim olduğunuz anlamını çıkarıyorum" diye tepki gösterdi.
Çıplak zeminde 12 saat...
CHP'li Özlem Çerçioğlu, raporda sözü edilen Saray Rehabilitasyon Merkezi'ne geçen yıl gittiklerini, bir çocuğun 12 saat çıplak bir zeminde oturtulduğunu gördüklerini, ancak bakanlığın raporlarını ciddiye almadığını söyledi. Çerçioğlu, "Bu konunun siyaset yapılacak yanı yok. Türkiye bu işin üzerine gitmeli. Bunları saklayamazsınız. Uygulanabilir ruh sağlığı kanunu çıkarılmalı" dedi.
Çubukçu ise bir soru üzerine, kötü muamele yapan kurum elemanlarıyla ilgili yargıya başvurduklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7607827607820

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.