Bakanlar 'Cuma'yı Dolmabahçe'de kıldı, hutbede 'edep' vurgulandı

Bakanlar 'Cuma'yı Dolmabahçe'de kıldı, hutbede 'edep' vurgulandı
Bakanlar 'Cuma'yı Dolmabahçe'de kıldı, hutbede 'edep' vurgulandı
AB Bakanı Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, cuma namazını Gezi Parkı olayları sırasında eylemcilerin sığındığı Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii'nde kıldı. Bağış, camiden çıkışta İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran ve cami imamı Halil Necipoğlu ile ayaküstü yaklaşık 10 dakika görüştü.

İSTANBUL - Avrupa Birliği ( AB ) Bakanı Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ cuma namazını, Gezi Parkı protestoları sırasında göstericilerin sığındığı ve içki içildiği iddialarıyla gündeme gelen Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii'nde kıldılar.

Cuma namazı için camiye gelenler arasında İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran da hazır bulundu. Gezi Parkı olayları sırasında camide içki içildiği iddialarıyla ilgili bilgisine başvurulan Bezm-i Alem Valide Sultan Camii müezzini Fuat Yıldırım'ın da namaz sırasında müezzinlik yaptığı öğrenildi. Namazdan ilk çıkan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, vatandaşlarla tokalaştı. Yabancı turistlerle fotoğraf çektiren Çağlayan, namaz kılan çocuklarla da sohbet etti. AB Bakanı Egemen Bağış, camiden çıkışta İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran ve cami imamı Halil Necipoğlu ile ayaküstü yaklaşık 10 dakika görüştü.


HUTBEDE "EDEP" VURGUSU
Bezm-i Alem Valide Sultan Camii imamı Halil Necipoğlu cuma namazı hutbesinde yaptığı konuşmada edebin insanı utanılacak durumlardan koruyan sağlam bir irade ve vicdan duygusu olduğuna dikkat çekti. Edebin insanın kendisini tanımasıyla başladığını ve haddini bilmekle devam ettiğini belirten Necipoğlu, "Nitekim irfana ermenin ilk şartı kendini bilmektir. Edep, insani ilişkilerle nefsani duyguları birbirine karıştırmamaktır. Kabiliyet ve yetenekleriyle önce kendini gerçekleştirmek sonra da aşmaktır. İnsanlarla iyi geçinmek yük almak, asla yük olmamaktır, yar olmaktır. Haset, kibir ve cimrilik gibi nefsani hasletleri aşarak paylaşan alçak gönülle ve cömert olmaktır. Kimseyi incitmemek kimseden incinmemektir. Yaratılmışlara karşı edep ise her varlığı yaradanı sebebiyle saygın ve değerli görmek, canlı cansız her şeyi önemsemektir. İçinde yaşadığımız 21. yüzyılda insan olarak yaşamak birbirimizin farkına varmak gerçek mutluluğu soluklamak için edebe ne kadar muhtaç olduğumuz açıktır" diye konuştu.


ENVER ALAS / DHA

'O cami'nin müezzini polise ifade verdi: İçki içildiğini görmedim


  http://www.radikal.com.tr/113956911395694

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  edeb - isakent

  cuma namazına gitmediğiniz belli türkiyenin bütün camilerinde hutbe nin konusu (edeb) idi

  YÜZDE YÜZ - pispor

  doğruları söyleyen onlara yalakalık etmeyen ve yalanlarına ortak olamayıp doğruları söyleyen o şerefli imama bir iyilik düşüncesi ile o camiye gitmişlerdir yoksa "edep" yalanın iftiranın olmadığı tüm İslam alemi ve dünyadaki yaşayan her insan için vazgeçilmez ahlaki konudur

  imam - nilgunm

  imam da müezzinin arkasında görünen o ki. ağzına sağlık.

  Tutuklanmış mı? - rafadan

  Egemen bir bakışta attırır onu içeri.