Bakanlar Kurulu 'Ak Saray'da toplandı

Bakanlar Kurulu 'Ak Saray'da toplandı
Bakanlar Kurulu 'Ak Saray'da toplandı
Türkiye'nin halkoyuyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ( Ak Saray) Bakanlar Kurulu'nu topladı.

RADİKAL-Türkiye siyasi tarihinde bir ilk yaşanıyor; Türkiye'nin halkoyuyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Bakanlar Kurulu'na başkanlık ediyor. Toplantı, Saray’da Milli Güvenlik Kurulu’nun yapıldığı salonda yapılıyor. Toplantıya katılan bakanlar 3 no'lu kapıdan giriş yaptı. İlk kez 1962 yılında 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in, en son da 12 Mayıs 2000’da 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu, bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında ilk kez toplandı. Toplantının, Cumhurbaşkanlığı ile Bakanlar Kurulu arasında "uyum toplantısı" olması bekleniyor.

Atatürk MGK'da yoktu ancak Bakanlar Kurulu'na yetişti

ERDOĞAN "İSTİŞARE EKSİK" DEMİŞTİ

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta Ak Parti Grup Başkanvekilleri ve yönetim kurulu üyelerine verdiği yemekte, “Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında, istişare ve danışma mekanizmasının yeterince işletilemediği" söylemişti. Erdoğan'ın, bugünkü toplantıda açış konuşmasında istişarelerin daha sağlıklı işletilmesi konusuna değinmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Erdoğan'ın bu çerçevede Bakanlar Kurulu üyelerine, Saray'da oluşturulan yeni yapı hakkında da bilgi vereceğini belirttiler.CUMHURBAŞKANLIĞI'NIN YENİ BAŞKANLIKLARINI ANLATACAK


Erdoğan, göreve geldikten sonra yayınladığı bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile, Cumhurbaşkanlığı'nın çalışma düzenini ve kurumsal yapısını değiştirmişti. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı'ndaki mevcut Başkanlıklara yeni başkanlıklar eklemiş, böylece Saray'daki Başkanlık sayısı 12'ye çıkmıştı. Cumhurbaşkanlığı'nın kurumsal iç işleyişini düzenleyen dört başkanlık olan, Hukuk işleri, Kanun ve Kararlar, İdari ve Mali İşler ile İnsan Kaynakları başkanlıklarına ek olarak 8 başkanlık daha oluşturuldu.
Cumhurbaşkanlığı'ndaki, Erdoğan'a görev alanları konusunda düzenli rapor sunacak olan bu Başkanlıklar şöyle;

* Güvenlik Politikaları Başkanlığı
* Uluslararası İlişkiler Başkanlığı
* Strateji Başkanlığı
* Sosyal ve Kültürel İşler Başkanlığı
* Ekonomi izleme ve Koordinasyon Başkanlığı
* Bilgi Teknolojileri Başkanlığı
* Kurumsal İletişim Başkanlığı
* Halkla İlişkiler Başkanlığı.

"ALTERNATİF DEĞİL" MESAJI


Yine Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Erdoğan Bakanlar Kurulu üyelerine yapacağı açış konuşmasında, bu başkanlıkların "bakanlıklara alternatif olmadıklarını" da vurgulayacak.

BAKANLAR 7 SUNUM YAPACAK


Cumhurbaşkanı'nın başkanlığındaki toplantıda, bakanlar da 7 ayrı konuda sunum yapacaklar.
Sunumlar şöyle:
* Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ekonomi alanında;
* Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan çözüm süreci konusunda
* İçişleri Bakanı Efkan Ala, güvenlik, asayiş ve paralel yapıyla mücadele konusunda
* Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Suriye ve Irak'taki son durum konusunda
* Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ithalat ve ihracat rakamları konusunda
* AB Bakanı Volkan Bozkır da Avrupa Birliği ile ilişkiler konusunda sunum yapacaklar
* Ayrıca güvenlikle ilgili üst düzey bürokratlar da, küresel terörizm konusunda bir sunum yapacaklar.

BASIN TOPLANTISINI ARINÇ DÜZENLEYECEK

Erdoğan'ın başkanlık yaptığı Bakanlar Kurulu'nun ardından, basın toplantısının kim tarafından yapılacağı konusu da uzun süre siyasi kulislerde tartışma konusu olmuştu. Toplantının Saray'da yapılıyor olması nedeniyle, basın toplantısının da Cumhurbaşkanı'nın sözcüsü İbrahim Kalın tarafından gerçekleştirilebileceği görüşü ortaya atılmıştı. Ancak hükümet kaynakları, basın toplantısının her zamanki gibi Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç tarafından yapılacağını açıkladılar

BAKANLAR KURULU'NU TOPLAYAN 6. CUMHURBAŞKANI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan önce eski cumhurbaşkanları Cemal Gürsel, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel de Bakanlar Kurulu'na başkanlık etti. Erdoğan, çok partili hayata geçişin ardından Bakanlar Kurulu'na başkanlık edecek 6'ncı cumhurbaşkanı olacak. Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 7 defa başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu'nu, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren 4, Dördüncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Altıncı Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 2'şer kez kendi başkanlığında topladı. Türkiye'nin Dördüncü Cumhurbaşkanı Gürsel, görev süresi boyunca Bakanlar Kurulu'na iki kez başkanlık yapmış ve 1962'de dönemin Başbakanı İsmet İnönü'nün kabinesinin toplantısına katılmıştı. Gürsel'in başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu'ndan Başbakan İnönü, başbakan yardımcıları Turhan Feyzioğlu ve Hasan Dinçer'in yer aldığı fotoğraf karesi arşivlerdeki yerini aldı.