Bakanlar referandum için Anadolu'da

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün durumunu tartışmalı hale getireceği endişesiyle 11. cumhurbaşkanın seçimine ilişkin geçici maddenin 21 Ekim'de referanduma sunulacak olan anayasa değişikliği paketinden...

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün durumunu tartışmalı hale getireceği endişesiyle 11. cumhurbaşkanın seçimine ilişkin geçici maddenin 21 Ekim'de referanduma sunulacak olan anayasa değişikliği paketinden çıkarılmasını öngören yasa değişikliği teklifi bugün TBMM Anayasa Komisyonu'nda ele alınacak. AKP, referandumun tümüyle iptal edilmesini öneren CHP'ye olumlu yanıt vermeyerek, kararı Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bıraktı.
Genel Başkan Deniz Baykal'ın referandumun gereksiz hale geldiği ve ekonomik yükünün de dikkate alınarak tümüyle iptal edilmesi çağrısının ardından MHP ile temas kuran CHP, bugünkü görüşmelerde bu tutumunu koruyacak. Başlamış bir sürecin durdurulmasının hukuken mümkün olmadığı görüşünü savunan ve referandumda ısrar eden AKP ise "YSK gerek görürse referandumu durdurabilir ve yeni bir takvim belirleyebilir" görüşünü taşıyor.
Bakanlara yeni görev
Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesini öngören ve "11. cumhurbaşkanını halk seçer" ifadesini içeren Anayasa değişikliği paketiyle ilgili referanduma kısa bir süre kala Başbakan Tayyip Erdoğan kabine üyelerine 81 ili dolaşma talimatı verdi. Hükümetin üyeleri, bu talimatı yerine getirmek için her hafta sonu iki ili ziyaret edip AKP il Danışma Kurulu toplantılarına katılıyor.
Başbakan Tayyip Erdoğan dün İstanbul'da AKP'nin il danışma kuruluna katılarak Referandum çalışması konusundaki talimatlarını verdi. Erdoğan İstanbul'u alırken, diğer kabine üyelerine de "İllere gidin, AKP teşkilatlarını harekete geçirin" talimatı verdi. Bu talimat doğrultusunda harekete geçen bakanlar dün referandum görevindeydi. Anadolu Ajansı'nın dün abonelerine duyurduğu günlük gündeme göre bakanların dünkü görev yerleri şöyleydi:
Çorum: Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Isparta: Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Muğla: Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Osmaniye: Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Kayseri: İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Antalya: Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Eskişehir: Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Gümüşhane: Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ordu: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Mardin: Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Afyonkarahisar: Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu.Referandum niçin yapılacak?
Cumhurbaşkanını halkın seçmesini, görev süresinin beş yıla indirilmesini, bir kişinin iki kez cumhurbaşkanı olmasını öngören anayasa değişikliği paketinde, milletvekili seçilme yaşının 25'e düşürülmesi, TBMM'deki oylamalarda toplantı yeter sayısının 184 olmasına ilişkin hükümler bulunuyor. Paketle anayasaya eklenmesi öngörülen geçici 18. madde ile, seçimlere bir yıl kala seçim yasalarında yapılacak değişikliklerin ilk seçimde uygulanmayacağına ilişkin anayasa hükmünün, cumhurbaşkanı seçimi bakımından uygulanmaması, geçici 19. maddeyle de 11. cumhurbaşkanının, referandumdan kabul çıkması durumunda 40 gün sonraki ilk pazar günü halkoyuyla seçilmesi öngörülüyor.