Bakanlara belediye yolu

Bakanlara belediye yolu
Bakanlara belediye yolu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın adaylık sürecini hızlandırmak istediği belirtiliyor.

Yerel seçimlerde bazı bakanların da aday olması bekleniyor. Bu durumda Başbakan Erdoğan'ın kabine revizyonu da yapması gündeme gelecek.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

AK Parti’yi bakanlık ve belediye başkanlığı heyecanı sardı. Sayıları 10’u geçmeyecek bakan ve vekilin belediye başkanlığına aday gösterilmesi beklenirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın bunu da fırsat bilerek kabine revizyonu yapacağı söyleniyor.
Erdoğan, adaylık sürecini hızlandırmaya kararlı. AK Parti, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) seçim takviminin açıklanması için başvuru yapacak. 2009 seçimlerinde kamu görevlileri aralık ayı başlarında istifalarını sunmuş ve adaylar aralık-ocak aylarında açıklanmıştı. Başbakan Erdoğan, ekim-kasım aylarında sürecin tamamlanmasını istiyor. Olası kabine revizyonunun da adaylık açıklamalarıyla eşzamanlı olacağı tahmin ediliyor. AK Parti’de belediye başkan adaylarını belirleme yetkisi Merkez Karar Yönetim Kurulu’nda (MKYK). Cuma günü toplanacak olan MKYK’dan bu yetkinin Merkez Yürütme Kurulu’na (MYK) devredilmesi kararı çıkarılacak. Böylece, belediye başkan adayları daha sınırlı üye tarafından hızlı bir şekilde belirlenmiş olacak.
AK Parti’nin 81 il ve büyük ilçelerinde yaptırdığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. AK Parti, 21 büyükşehiri banko kazanıyor. BDP, Diyarbakır’da AK Parti’ye 3 kat fark atıyor. İzmir’de CHP açık ara önde ama Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la birlikte AK Parti yarışa ortak olabiliyor. CHP ve MHP ’nin güçlü olduğu Mersin’de AK Parti’ye ipi göğüsletecek aday olarak Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın adı çıktı. Hatay’da Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ordu’da ise eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in adları önde görünüyor.
Erdoğan’ın başkanlığında yapılan AK Parti MYK toplantısında yüz binden fazla insanın katılımıyla 81 ilde yaptırılan anketin sonuçları masaya yatırıldı. Mevcut belediye başkanları ile isim belirtmeden “Kimi görmek istersiniz?” sorusunun yöneltildiği anket üzerine uzun süren değerlendirmeler yapıldı. 

AK Parti anketinde kimler hangi illerde öne çıktı?

21 İL BANKO: AK Parti, 21 büyükşehiri rahat kazanıyor. 5 büyükşehirde ise yarış ortada. Kazanma şansı görülmeyen kentlerin başında Diyarbakır geliyor. BDP, Van, Mardin ve Batman’da da önde görülüyor.
GEZİ TOPBAŞ’I SARSMAMIŞ: AK Parti anketinde Gezi olayları sırasında pasif bir görüntü veren Kadir Topbaş’ın oy kaybına uğramadığı görüldü. ‘Yumuşak’ üslubu prim yaptığı gözlenen Topbaş’ın oyları partisinin 4 puan civarında üzerinde çıkıyor. İstanbul için Egemen Bağış, Ali Babacan, Binali Yıldırım, Numan Kurtulmuş’un isimleri geçse de anketten çıkan sonuçlar ibreyi tekrar ‘Kadir Abi’ye çevirdi. ‘Gezi’cilere karşı sert bir üslup takınan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ise kutuplaşmadan siyasi fayda sağladığı söyleniyor.
YILDIRIM İZMİR OLURSA: İzmir’de CHP, AK Parti’ye fark atmış durumda. Kentte siyasi dengeleri değiştirebilecek tek faktör olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın adaylığı gösteriliyor.
MERSİN’E ÇAĞLAYAN: Uzun süredir CHP’li belediyenin yönetiminde olan Mersin’deki genel seçimlerde 3 parti birbirine yakın oy almıştı. AK Parti anketinde Mersin’i kazanabilecek tek isim olarak Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın adı çıktı. Aynı şekilde Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in isimleri de Hatay ve Gaziantep’de ilk sıralarda görülüyor. Şanlıurfa’dan seçilen Çalışma Bakanı Faruk Çelik de Bursa seçmeninden destek buluyor.
İDRİS NAİM ORDU’YU İSTİYOR: İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin’in Ordu’yu istediği biliniyor. Ankette ise Şahin’e sürpriz bir rakip çıktı. Ordu’lu olmasına karşın Şahin’le ters düştüğü için aday gösterildiği İstanbul’dan milletvekili seçilen Enver Yılmaz’ın Şahin’e yakın oy alması dikkat çekti.