Bakanlara kadar giden operasyon...

Bakanlara kadar giden operasyon...
Bakanlara kadar giden operasyon...
İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi'nin yaptığı operasyonda 4 bakanın adı geçiyor. Suçlama: Kara para aklama, rüşvet ve altın kaçakçılığı
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi son yılların en büyük yolsuzluğu olarak ifade edilen operasyona imza attı. Soruşturma kapsamında aralarında İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kağan Çağlayan, Bakan Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, işadamları Ali Ağaoğlu ve Reza Zarrab'ın da bulunduğu yaklaşık 50’den fazla kişi gözaltına alındı. Kara para aklama, rüşvet ve altın kaçakçılığı suçlamalarının yer aldığı soruşturma dosyasında dört bakanın da adı geçiyor. Bakanlarla ilgili incelemelerin tamamlanmasının ardından soruşturma izni alınabilmesi için fezleke hazırlanarak TBMM'ye gönderileceği belirtildi.
Soruşturmada Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da isimlerinin geçtiği iddia ediliyor. Raporlara göre milyarlarca dolarlık yolsuzluk yapıldığı belirtiliyor. Dosya üzerinde yapılacak incelemelerin ardından bakanlar hakkında fezleke hazırlanacağı ve soruşturma izni için TBMM’ye gönderileceği ifade edildi. Daha önce savcılar MİT Müsteşarı ve MİT görevlilerini ifadeye çağırmış, Başbakanlığın izin vermemesi üzerine ise bir MİT krizi yaşanmıştı. Yolsuzluk soruşturmasında da bakanlar için istenecek soruşturma izninde de benzer bir kriz yaşanması bekleniyor. İddiaya göre operasyonun 7 Şubat krizinin ardından yaşanan en büyük kriz olduğu belirtiliyor.

3 AYRI SORUŞTURMA

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili 3 ayrı soruşturmanın yürütüldüğü bildirildi. Rıza Sarraf, Mustafa Demir ve iki bakanın çocuğuyla ilgili iki soruşturmanın Savcı Celal Kara tarafından yürütüldüğü, Kara'nın Zekeriya Öz'ün başında bulunduğu Başsavcı Vekilliğinde görevli olduğu öğrenildi. Ali Ağaoğlu ile ilgili soruşturmanın ise memur suçlarına bakan Savcı Mehmet Yüzgeç tarafından takip edildiği ifade edildi.

Başbakan Erdoğan: Hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğiz

Polis, Halk Bankası'nda inceleme yapıyor


Ali Ağaoğlu yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda gözaltına alındı


Üç Bakan'ın oğlu yolsuzluk operasyonunda gözaltına alındı

İstanbul Başsavcısı'ndan ilk açıklama


Fatih Belediye Başkanı da gözaltına alındı


Ağaoğlu CEO'su: Gözaltı yok, bilgisine başvuruluyor

Muhalefet memnun: Kılıçdaroğlu'na kadar uzansa da...


Muharrem İnce: Operasyonun içinde külçe altın var

Başbakan'a soru: Bakan çocukları niye bir yıldır alınmadı?

Yalçın Akdoğan'dan uyarı: Kaybet-kaybet sarmalı oluşur


'Cemaatli' operasyon yorumu: Kazanan değil kaybeden önemli

AK Parti'de şok: Operasyonun şifresini çözmeye çalışıyor


Başbakan da operasyonu basından öğrendi


  http://www.radikal.com.tr/1166684116668412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TOKİ yi unutmayın - mozden

  İktitdarın en önemli noktası, pekçok bakanlıktan büyük bütçeli TOKİ... Onu unutmayın. "Sayın" Bayraktar da orada çok deneyimli. Kendisine sorulacak sorular olabilir mi?

  Bakanlara kadar giden operasyon hk. - runekson

  Böyle önemli bir operasyona sadece bir iki savcının bakmasını doğru bulmuyoruz, bu soruşturma için her partini aday göstereceği savcılardan bir savcılar kurulu oluşturulup, soruşturmanın bu kurul tarafından yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz.

  Şaşırmadım... - vuujumzy

  Müslümanlar tuhaf inanışları gereği hep birbirini yer zaten. Ben hiç birbirini yiyen ateiste rastlamadım ayrıca; ama diğerine her zaman, her an, her saniye. Sadece bu ülkeye de değil, tüm orta doğuya (müslümanlara) bakmak yeterli.

  Cemaat Yine Derin entrikalarını çeviyor,ama bu sefer faka bastı! - yakamoz42

  Yine her zamanki gibi takiyye yapıp,Cemaat haberimiz yok biz masumuz diyecek,yemezler!!Ama bu sefer bedelini ağır ödeyeceksiniz!Yargı ve emniyette sadece gülen cemaati yok,Tayyipçiler onlardan daha fazla,Bekleyin bakalım bunun bedelini ödeyeceksiniz!

  ya da kim utanmadan bunlara oy verdim diyebilecek - ETHİCAL

  Ya da kim bunlara utanmadan 'oy verdim' diyebilecek bundan sonra.

  "BUYURUN,BURDAN YAKIN !.." - zırterenköy

  Cemaatin bu operasyonu ABD'den habersiz ve izinsiz yaptığını düşünen yoktur herhalde.Çok daha geniş açılardan bakmakta yarar var...

  r11 - momentum

  Oğlu suç işlemiş kötü adam, oy verilmeyesi. Ve oğlu suç işlememiş iyi adam, oy verilesi. Yok yok, daha karmaşık bakış açıları var. İktidardaki bakanın çocuğunun göz altına alınabiliyor olmasını önemseyenler, oy verirler. Eğer bir show, hesaplaşma ve koz paylaşma boyutuna dökülmeden devamı getirebilirse, galiba önemli olan da bu.