Bakanlığa Pozantı cezası

Bakanlığa Pozantı cezası
Bakanlığa Pozantı cezası
Adana 1.İdare Mahkemesi, Pozantı Cezaevi'nde öldürülen Yasin Akyüz'ün ailesinin açtığı tazminat davasında Adalet Bakanlığı'nı tazminata mahkûm etti.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Şakran ve Antalya cezaevlerinde kalan çocuk tutuklu ve hükümlülere yönelik taciz, işkence ve kötü muamele iddiaları sürerken, 2009 yılında cezaevinde öldürülen Yasin Akyüz’ün ailesinin açtığı tazminat davasında, Adalet Bakanlığı Pozantı Cezaevi’nde uygulamaları nedeniyle tazminata mahkûm oldu. Yasin Akyüz, Pozantı Çocuk Cezaevi’nde, B-10 koğuşunda kalıyordu. Akyüz, 16 Ağustos 2009 tarihinde, koğuş arkadaşlarının saldırısına uğrayıp öldürüldü. Akyüz’ün hayatını kaybettiği sabah sayımda ortaya çıktı. Olaya karışan 13 çocuk hakkında Tarsus Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 6 çocuk suçu bildirmeme suçundan ceza alırken 7 çocuğa ise ‘kasten adam öldürme’ suçlarından ceza verildi. 7 infaz Koruma Memuru ise ‘Görevi kötüye kullanma’ suçunda beraat etti.

Tazminat davası açıldı

Bu sırada Akyüz’ün ailesi Adalet Bakanlığı aleyhine 50 bin TL maddi ve 50 bin TL de manevi tazminat talebiyle Adana 1. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Akyüz ailesi çocuklarının, koğuştaki diğer çocuklar tarafından boğularak öldürülmesinde cezaevi yönetiminin gerekli önlemleri almadığını iddia etti. Adalet Bakanlığı da mahkemeye sunduğu savunmasında olayın öğrenilmesinden hemen sonra keşif, olay yeri incelemesi yapıldığı anlatılarak, “Olayın hafta sonu ve akşam saat 19.00’da yapılan sayımdan sonra olması ve hiçbir sesin duyulmaması, ayrıca oda içerisinde bulunan diğer tutuklular tarafından hiçbir haber verilmemesi nedeniyle gece fark edilmeyip sabah sayımında ortaya çıktığı, bu nedenle gerek görevli vardiya personeli, gerekse de kurum idarecilerinin olayla ilgili ihmal ve kusuru bulunmamaktadır” denildi.

Hizmet kusuru var

Adana 1. İdare Mahkemesi, bakanlığın kusurlu olduğuna ve bu nedenle Akyüz Ailesi’ne tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetti. Kararda, kişilerin can ve mal güvenliğinin korunmasının devletin asli görevi olduğu hatırlatıldı.
Mahkeme kararının gerekçesinde şunları dile getirdi: “Cezaevindeki personel yetersizliği bulunduğu bizzat cezaevi müdürü tarafından yazılan yazılardan anlaşılmıştır. Ayrıca davacılar murisinin kaldığı, B-10 koğuşunda ölüm olayından kısa bir süre öncesinde de tutuklular arasında iki kez kavga ve dayak olayının olduğunun belirlenmesi ve sorumluların cezalandırılmasına rağmen gerekli önlemlerinin alınmadığının açık olduğundan, dava konusu ölüm olayının meydana gelmesinde idarenin hizmet kusurunun bulunduğu sonucuna varılmıştır.”