Bakanlığın sınav mönüsü

Sağlık Bakanlığı, yarın ÖSS'ye girecek adaylara, sınav mönüsü hazırladı: "Kahvaltıda peynir, yumurta, birkaç dilim ekmek, pekmez, zeytin, domates, yeşil biber, salatalık, maydanoz veya meyve tüketin."

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, yarın ÖSS'ye girecek adaylara, sınav mönüsü hazırladı: "Kahvaltıda peynir, yumurta, birkaç dilim ekmek, pekmez, zeytin, domates, yeşil biber, salatalık, maydanoz veya meyve tüketin."
Sınavdan önce ve sınav sabahı zehirlenme riskine karşı dışarıda ve açıkta satılan ürünlerden, gaz yapıcı besinlerden kaçınmak gerekiyor.
Açıklamada, stres ve heyecanın da vücudun enerji tüketimini artırdığı hatırlatıldı. Bakanlığa göre 'Dikkati artırır' denen şeker ve şekerli besinlere rağbet olsa da yanlış. Çünkü karbonhidrattan yana zengin bu besinler zihni keskinleştireceğine, gevşetiyor. Bu yüzden şeker ve şekerleme yerine kuru üzüm, erik ya da A ve C vitaminlerinin zengin olduğu taze meyve ve sebzeleri seçmek gerekiyor.
Açıklamada, "Sınavda su ve taze meyve suyu tüketmenin hem sıvı ihtiyacını karşılayacağı hem de konsantrasyonu artıracağı unutulmamalı. Kafein içeren yiyecekler adrenalinin serbest kalmasına, böylece stresin artmasına neden olabilir. Sınav öncesi ve sınav sabahı çay, kahve, kola gibi kafeinli besinler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmeli" denildi.