Bakanlık: Adayların tercihi

Sağlık Bakanlığı'nda yapılan sınav sonucunda sıfır puan alan 16 kişinin de atamasının yapılmasına ilişkin tartışmalar büyüdü. Sağlık Bakanlığı, düşük puan alanların boş kontenjanlı yerleri tercih etmeleri nedeniyle yerleştirildiğini ifade ederken, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) sınavın iptal edilmemesi halinde hemen dava açacaklarını açıkladı.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı'nda yapılan sınav sonucunda sıfır puan alan 16 kişinin de atamasının yapılmasına ilişkin tartışmalar büyüdü. Sağlık Bakanlığı, düşük puan alanların boş kontenjanlı yerleri tercih etmeleri nedeniyle yerleştirildiğini ifade ederken, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) sınavın iptal edilmemesi halinde hemen dava açacaklarını açıkladı.
Bakanlık, eleman temininde güçlük çekilen bölgelere, hemşire, sağlık teknisyeni, laborant gibi 13 bin 500 personel alınması için 13 Aralık'ta sınav açtı. Sınavı yapan Milli Eğitim Bakanlığı, sonuçları 29 Aralık'ta açıkladı. Sınav sonuçlarına göre atamalar yapıldı. Ancak adaylardan sıfır alan 16 kişinin işe yerleştirildiği, 60-70 puan alan adayların ise açıkta kaldığı ortaya çıktı.
SES: Hukuka aykırı
Sağlık Bakanlığı, tepkiler üzerine, adayların aldıkları puanlarla beraber yaptıkları tercihlerin önemli olduğunu açıkladı. Bakanlığın açıklamasına göre, sınavda adaylara verilen kâğıtlarda çalışacakları beş yeri yazmaları istendi. Yüksek puanlı adaylar, tercih ettikleri beş hizmet yerinden birine yerleştirildi. Boş kontenjanlı yerleri tercih edip, daha düşük puan alan adaylar ise başka yeri tercih eden ve daha yüksek puan alanlardan önce yerleştirildi.
SES, dün, sınava tepki gösterdi. SES, yaptığı açıklamada şöyle dedi:
"Yüksek puan alanlar, kendi tercihleri dışında bir yere yerleştirmeyi kabul eden bölümü işaretlemelerine rağmen, hiçbir yere yerleştirilmedi. Sıfır puan alanlar ise işe girdi. Bu hukuka aykırı. Usülsüzlük giderilmeli ve sınav iptal edilmeli. Aksi halde yasal girişimde bulunacağız. Bu AKP'nin kadrolaşma çabasıdır."
Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıkları, dün, iddialara ortak açıklamayla yanıt verdi. Sonuçların adayların tercihinden kaynaklandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Tercih ettiği yerlere yerleştirilemeyen 1074 aday, 'Tercihim dışında herhangi bir yere atanmak istiyorum' kutusunu işaretlediği için açık kalan kontenjanlara yerleştirilmiş, ancak düşük puanla dahi olsa tercihli yerler dolduğundan, yüksek puan alan bazı adaylar açıkta kalmıştır. Buradaki sıfır, mutlak manada sıfır olmayıp puanların normalize edilmesinden kaynaklanan bir değer. Bilgisayarda sıfır aldığı görünen bu adayların ham puanları 20.069 ile 33.539 arasında olup, sayıları yalnızca 19'dur."