Bakanlık: Deli dana yok

Britanya'daki 'deli dana' paniği, bu ülkeden kan alan ülkelere sıçradı. Sağlık Bakanlığı rahat: "Hastalıklı ürün almadık."

LONDRA/ANKARA - Britanya'da yayımlanan Times gazetesi, 'deli dana' olarak bilinen hastalığı taşıdığından şüphelenilen kan ürünlerinin, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 11 ülkeye satıldığını öne sürdü. Sağlık Bakanlığı ise bunu yalanlayarak, ülkeye giren kan ürünlerinin her serisinin analizden geçtiğini açıkladı.
Kriz niye patlak verdi?
Türkiye'ye kadar uzanan 'kanda deli dana paniği' geçen hafta başladı. Britanya Sağlık Bakanlığı'nın geçen hafta 1999 yılından önce alınmış kan
ürünlerini kullanan 6 bin kişiye mektup yollayarak, "Lütfen bir uzmana başvurun" diyeceği öğrenildi.
İnsandaki ilk 'deli dana' vakası (vCJD), 1995'te Britanya'da görüldü. Hasta hayvanın etinden insana geçen hastalık, bugüne dek ezici çoğunluğu (143) Britanya'da, 153 kişinin ölümüne yol açtı. Geçen yıl ölen bir kişinin et değil, kan nakli sonucu 'deli dana' hastası olduğu yolundaki bulgular ise korkuyu artırdı. Bunun insandan insana geçen ilk vaka olduğu sanılıyor.
Britanya Sağlık Bakanlığı bunun üzerine 1999'dan önce kan ürünü kullanmış tüm hastaları uyarmaya başladı. Britanya kamuoyunda da dikkatler, Britanya'dan kan ürünü alan 11 ülkeye (İrlanda, Brezilya, Dubai, Hindistan, Brunei, Mısır, Fas, Umman, Rusya, Singapur ve Türkiye) döndü.
'Sadece beş ülke'
Britanya Sağlık Bakanlığı, bu ülkelerden sadece beşine sonradan 'deli dana' hastası olan dokuz kişiden alınan kanların katıldığı ürünlerin satıldığını belirtti, ancak şeffaflık isteyen kamuoyunun baskısına rağmen bu ülkelerin hangisi olduğunu açıklamadı. Britanya Sağlık Bakanlığı sözcüsü, "Beş ülkeye riski bildirdik. Kalan altı ülke ise ya riskli sayılan ürünleri almadı ya da alsa da kullanmadı" dedi. Konuyla ilgili açıklamayı da bu ülkelerin hükümetlerine bıraktı.
'Kanlar analiz ediliyor'
Türk Sağlık Bakanlığı ise 'deli dana' olarak bilinen BSE hastalığının insanlardaki şekli olan Varyant CreutzfeldtJakob (vCJD) taşıdığı tahmin edilen kan ürünlerinin Türkiye'ye ihraç edildiği yönündeki haberleri yalanladı.
Bakanlıktan üst düzey bir yetkili, Türkiye'ye giren hayvansal kaynaklı ürünler için BSE belgesi istendiğini, kan ürünlerinin de her serisinin analizden geçtiğini bildirerek, "Böyle bir şey mümkün değil" dedi. Yetkili, kan ürünlerinin AIDS, hepatit gibi birçok hastalığa karşı analizden geçirildiğini vurgularken, "Ülkeye gelişigüzel kan ürünü girmiyor" diye konuştu.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Beytullah Okan ise 2001'den beri sürekli tarama çalışması yapıldığını, Türkiye'de hayvanlarda 'deli dana' olarak bilinen BSE hastalığına yönelik hiçbir tespit bulunmadığını söyledi. Türkiye, BSE hastalığı görülen ABD (Washington), Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İskoçya, İspanya, İsrail, İsviçre, İtalya, Japonya, Kuzey İrlanda, Kanada, Lüksemburg, Liechstenstein, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan'dan, hiçbir hayvansal ürün ithalatına izin vermiyor.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü de, Avrupa'da 'deli dana' hastalığının ortaya çıktığı tarihten itibaren bu ülkelerden canlı hayvan ithalatının durdurulduğunu belirtti.
'Laboratuvarımız var'
Türkiye'de 'deli dana' hastalığı ile ilgili faaliyet gösteren etkin laboratuvarlar olduğunu belirten Tarım Bakanı Güçlü, 1700 civarında ithal edilmiş ve onlardan üreyen hayvanlarda 'deli dana'ya rastlanmadığını söyledi. Kontrollerin sürdüğünü vurgulayan Güçlü, "Gerek hayvanlar gerek insanlarda böyle bir bulgu yok. Türkiye'de 'deli dana' hastalığı yok" dedi. Güçlü, Çapa Tıp Fakültesi'nde 'deli dana' hastalığına yakalandığı iddia edilen hasta ile ilgili olarak da, "Çapa'dan ilgililerle görüştüm. Hasta kesinlikle BSE değildir" dedi. (Radikal, bbc)