Bakanlık Gezi eylemcilerine ilaç veren eczacıların peşine düştü

Bakanlık Gezi eylemcilerine ilaç veren eczacıların peşine düştü
Bakanlık Gezi eylemcilerine ilaç veren eczacıların peşine düştü
Sağlık Bakanlığı, Gezi eylemleri sırasında kullanılan ve polislerin el koyduğu ilaçlar için eczacılar hakkında soruşturma başlattı.

Gezi olayları sırasında kurulan revirlerinde görev alan gönüllü doktorlar hakkında soruşturma başlatan Sağlık Bakanlığı, eylemlerde ele geçirilen ve daha önce sergilenen ilaçlarla ilgili de inceleme başlattı.

Birgün gazetesinden Burcu Cansu’nun haberine göre Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişler, olaylarda yaralananların tedavisi için ilaç desteği veren eczane ve hastanelerle ilgili rapor hazırladı.

İLAÇ VERMENİN CEZASI 450 TL
İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı tarafından görevlendirilen müfettişler karekod sistemi üzerinden ele geçirilen ilaçların hangi noktalardan satıldığını tespit ederek, söz konusu eczane ve hastanelerde incelemeler yaptı.

Eczanelere reçetesiz ilaç vermekten ötürü 450 TL'den başlayan miktarlarda para cezaları kesileceği, sağlık personeli hakkında ise hastane malını izinsiz çıkarttıkları gerekçesiyle idari işlem yapılacağı açıklandı.

"EN ÇOK TALCİD SATTIK"
Soruşturmaya tepki gösteren eczacılar eylemler sırasında en fazla, Talcid, rennie, pansuman malzemesi, ameliyat maskesi sattıklarını ve bunların da zaten reçetesiz satılan ürünler olduğunu söyledi.

Uygulamayı değerlendiren Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, “Bizler eczacılar olarak, sağlık mensubuyuz. Eczaneye gelen hastanın dilini, dinini, ideolojisini, etnik yapısını incelemeyiz. Sağlık açısından yaklaşırız. Gezi olayları da sosyal bir durumdur. Eczacılar gezi olaylarında yaşanan olağanüstü duruma sağlıkçı olarak yaklaşarak, sosyal işlevini yerine getirmiştir” ifadelerini kullandı.

'SUÇLU ÖGESİ YARATMAK YANLIŞ'
“İlacı ve eczacıyı sistematik davranışa taşımak ve suçlu öğesi yaratmak doğru değildir” diyen Çolak, şunları kaydetti:

İlaç takip sistemi sahte ilacın piyasaya çıkmaması için kurulmuş, bizim de desteklediğimiz bir sistemdir. İlaç takip sistemi üzerinden Bakanlık ilaçların akibetini soruyor. Fakat gezi olayları olağanüstü bir süreçti. Eczacının ilacı vermesi zorunluluktu. İlaç takip sistemi amacına hizmet etmelidir. Bakanlık yaptığı bu soruşturmayı tekrar gözden geçirmelidir.


  http://www.radikal.com.tr/1152609115260918

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  vergi - klozet kapagi

  Bakanlik sagliktan kesilen vergilerle cebini dolduranlrin pesine dussun.Direniscilere benim paramla hastanedeki ilaclari veren eczacilara vergim helal olsun.Talcidin parasi neyse toplayip verelim de eczacilarin pesini biraksinlar

  İslamın ortaçağı - görece

  Engizisyon, cadı avı hepsi sahnede... Alemin 500 yıl önce yaşadığını 21. yüzyılda yaşamak ta bizim şansımız herhalde... Aşağıdaki yorumcuya katılıyorum. Çok kaliteli bir direnişti... Direnişin kalitesi yöneticilerin kalitesizliğini de spot altına ne güzel çıkardı...Şimdi kalitesizlik farkındalığını temizlemeye çalışıyorlar ama her çaba biraz daha bunu vurguluyor. Çırpındıkça batmak gibi...

  En kaliteli pasif direnişti. - Postacı

  Bütün dünya direnişe övgü yağdırırken TC Başbakanı ile dalga geçti. Dünyanın hiç bir ülkesinde bu kadar kaliteli bir direniş olmamıştır. Eğer pasif direnişin babası Gandi yaşasaydı. O bile imrenirdi. Bundan ders çıkartması gereken devlet kendi eliyle şiddete, kana buladı. Başbakanın demokrasi söylemlerinin ne kadar ucuz olduğuna değindi dünya medyası. Benim ülkemin Başbakanı ile dalga geçtiler. Neler yayınlandı neler. Kısa metrajlı çizgi film bile yapılmıştı. Bizim ülkemizde bunların hiç biri gösterilmedi. Hala bundan ders çıkarmak yarayı tımar etmek yerine yarayı kaşıyorlar. Allah akıl fikir verir inşallah.

  ne talcidmis - keryil

  duyan da talcid'i saldiri icin kullanilan bir sey sanacak. yahu 20 gunde 130000 kapsul gaz atiliyor, sonra gidip eczacilara neden talcid sattin diyorsunuz. ne yapsalardi? birisi gazdan etkilendiyse once eylemci olup olmadigini anlamaya mi calismaliydi, boyle bir gorevi veya yetkisi mi var eczacilarin? yok ilaclar calinmis da bilmem ne. insan caniyla kamu malini kiyasliyorsunuz yine. vatandas devletin mali cunku gozunuzde, stoktaki talcid'den veya kaldirim tasindan veya hafif zirhli araclardan farkimiz fiyatimizdan ibaret galiba. hayir devlet bunu bize reva gorur de aramizda o devletin iki gun sonra kendisine neler reva gorebilecegini akil edemeyen vatandaslar var, benim ofkem esas onlara. su anda devletin gucu arkasinda diye otorite bekcisi kesilenler devleti hep arkalarinda olacak zannediyorlar galiba? tipik yanci zihniyeti iste, iki adim otesini goremiyor.

  ... - k-a-o-s

  bence limon satanları,üretenleri de cezalandırmalı hatta su satan herkese ceza vermek lazım zira rennie sulandırılarak kullanılıyordu...

  Bıktık bu baskıdan - huberhirsch

  Hükümet tam da bu tavırlarıyla insanların kızgınlığını körüklüyor işte. Kızdığımızda ne olduğunu Gezi'de görmediniz mi? Tekrar mı dökeceksiniz bizi sokaklara?

  Bahane - GaletaUnu

  Ceza vermek için bahane olsun. Bu cezaların amacı gerçekten bu mu? Buna inanan toplumun %50'si ise; inanmayan da kalan %50'dir. Bu yarıyarıya siyasetin sonucu nedir? Gezi Direnişi'nde revirlerde gönüllü hizmet veren doktorların kullandıkları araçların hastaneden çıkartıldığını nasıl ispatlamışlar? İzledik, gördük, okuduk. Eldeki imkanlarla sağlık hizmeti verildiğini gördük. Acaba kullanılan eldivenleri falan mı diyorlar? Bunun dışında bence "biber gazına iyi gelen ilaç üretmek teşvikiyle toplum düzenini bozmaktan" Talcidi üreten firmaya da ceza versinler. En güzeli.