Bakanlık: Grip salgını yok

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, grip salgınıyla ilgili haberler üzerine, Enfeksiyon Hastalıkları Bilimsel Danışma Kurulu'nu toplantıya çağırdı.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, grip salgınıyla ilgili haberler üzerine, Enfeksiyon Hastalıkları Bilimsel Danışma Kurulu'nu toplantıya çağırdı. Beş kişilik kurul, Türkiye'de grip salgını olmadığı sonucuna vardı.
Toplantı sonrası yayımlanan bildirgede, grip ve grip benzeri enfeksiyonların daha önceki dönemlere göre fazla artış görülmediği, hastalığın yayılımının mevsimsel özelliğine uygun olduğunun düşünüldüğü ifade edildi. Kurul, salgın tanısının doğrulanması için seçilmiş vakalardan numune alınarak Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'ne gönderilmesi gerektiğini belirtti.
'Tatil çare değil'
Bildirgede "Özellikle okulların tatil edilmesi gibi uygulamaların grip ve benzeri hastalıkların bulaşmasını engellemeyeceği bilinmeli. Solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonlardan korunabilmek için kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesi konusunda toplum bilgilendirilmeli" denildi.
Son olarak, Diyarbakır'da ilk ve orta dereceli okullarda üç, Batman'ın Sason, Beşiri, Gerçüş ve Hasankeyf ilçelerinde iki günlük 'grip tatili' ilan edilmişti.