Bakanlık, HSYK gerilimi yasa değiştirdi

Bakanlık, HSYK gerilimi yasa değiştirdi
Bakanlık, HSYK gerilimi yasa değiştirdi
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Danıştay’da başkanlık seçiminde kriz haline gelen ‘20 yıl görev yapma şartının’ Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile Adalet Bakanlığı arasındaki üye seçimi gerilimi nedeniyle gündeme getirildiği belirtildi.

Uzlaşma sağlanamadı

Ankara kulislerine göre, bakanlığın Danıştay’a üye olarak atanmasını istediği 6 isim için HSYK’dan vize çıkmadı. Adalet Bakanlığı ve HSYK arasında isimler üzerine uzlaşma sağlanamayınca, bir AK Partili milletvekilinin önergesiyle ‘ Yargı Hizmetleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu’na bir hüküm eklendi. Bu hükümle Danıştay’a seçilecek üyelerin hâkim ve savcılık mesleğinde 20 yıl çalışma şartı getirildi. İdareden gelen ve Cumhurbaşkanı tarafından atanan üyeler içinse 15 yıl şartı korundu.

Hâkim ve savcılar arasında rahatsızlık yarattı

‘20 yıl şartı’ hâkim ve savcılar arasında rahatsızlık yarattı. Bunun nedeniyse maaşların düşecek olması. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu 103. maddesine göre, hâkim ve savcıların aylık oranlarına ‘Yargıtay ve Danıştay üyeliklerine seçilebilme yeterliliklerini kaybetmedikleri sürece her 3 yılda bir iki puan ilave edilir’ hükmü yer alıyor.
Yüksek yargıya üye olarak seçilme yeterliliğinin 15 yıldan 20 yıla çıkması nedeniyle çok sayıda hâkim ve savcı, Danıştay ve Yargıtay’a üye olarak seçilme yeterliliğini kaybedecek ve maaşlar da düşecek. Maaşlardaki düşüş miktarının ise 300 ile 400 TL arasında değişeceği ifade ediliyor.
Tüm bu gelişmeler nedeniyle yargı mensupları gözlerini veto yetkisini kullanması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ’e çevirmiş durumda.