Bakanlık: Kola yerine ayran iç

Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı: Hamburger, soğuk sandviç, pizza, tost, lahmacun, döner gibi yiyeceklerle çay, kahve ve kola tüketimine dayanan ayaküstü (fast-food) beslenme, kalp ve kanser riskini artırır.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, fast-food beslenme tarzına savaş açtı. Bakanlık, geleneksel yiyeceklerin hamburgerden daha sağlıklı olduğunu vurguladı.
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün yazılı açıklamasında simit, tost, hamburger, sandviç, pizza, kızarmış patates, balık-ekmek gibi ayaküstü atıştırma ürünleri hakkında uyarılar yer aldı. Açıklamada bu besinlerle beraber tüketilen kola, çay ve kahvenin yetersiz ve dengesiz beslenmeyi beraberinde getirdiği; uygun koşullarda hazırlanan gözleme, etli ve peynirli pide çeşitleri, köfte ekmek, suböreği, aşure gibi yiyeceklerin hamburger ve patates kızartmasından sağlık açısından daha iyi seçenekler olduğu savunuldu.
Kanser riski

 • Fast-food öğününün enerji içeriği, 400 kaloriden başlayıp 1500 kaloriye kadar yükseliyor, enerjinin çoğu hayvansal yağ ve şeker kaynaklı. Kolesterol ve özellikle doymuş yağ miktarları diğer besinlere göre daha fazla.
 • Bu besinler A ve C vitamini ile kalsiyum yönünden yetersiz. Bunların yetersizliği bağışıklık sistemini bozuyor, kalp-damar hastalıkları ve katarakt riskini artırıyor. Kadınlarda osteoporoz riskini yükseltiyor. Posa içeriği az yiyecekler bağırsak kanserine yol açıyor.
 • Fast-food mönüler, yüksek miktarda sodyum içeriyor. Tansiyonu yükseltiyor, mide kanseri riskini artırıyor. Kolalı içecekler, çay ve kahve, vücutta demir emiliminin azalmasına ve demir eksikliğine yol açıyor.
 • Fast-food ürünlere renklendirici, tatlandırıcı ve aroma artırıcı maddeleri eklenebiliyor. Bunların uygunsuz ve sık tüketimleri uzun vadede kanser riski taşıyor.
 • Derin yağda kızartma yöntemi fast-food restoranlarda sıkça kullanılıyor. Bunlar 10-12 saat kullanılmaları nedeniyle kimyasal ve fiziksel değişikliklere uğruyor.
 • Fast-food beslenmede, daha çok fırında pişmiş ve ızgara et, tavuk ve balık içeren sandviçler ve az yağlı besinler tercih edilmeli. Asitli ve gazlı içecekler yerine zengin vitaminli ve taze sıkılmış meyve suları, kalsiyum içeren süt ve ayran tercih edilmeli.


  • http://www.radikal.com.tr/7557577557570

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.