Bakanlık o ocaktaki 'büyük riskleri' biliyordu

Bakanlık o ocaktaki 'büyük riskleri' biliyordu
Bakanlık o ocaktaki 'büyük riskleri' biliyordu

Bursa?da 19 işçinin can verdiği kömür madeni ocağındaki soruşturmada dün Bükköy Madencilik genel müdürü ile ocak müdürü ve ocak şefi tutuklandı.

Maden Mühendisleri Odası, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na ilettikleri riskli maden sahaları haritasında, Bursa'daki ocağın da 'çok riskli' kategorisinde olduğunu ancak önlem alınmadığını söyledi

BURSA / ANKARA - Bursa’da 19 kişinin yaşamını yitirdiği maden ocağında kazanın ardından üç kişi tutuklanırken, TMMOB ve Maden Mühendisleri Odaları Birliği açıklamaları, bir ‘iş cinayeti’nin anatomisini ortaya çıkardı: Ocak ayında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na sunulan rapora göre patlama yaşanan maden, ‘çok riskli’ kategoride yer alıyordu ve önlem alınması istenmişti. Ancak hiçbir şey yapılmadı. Patlama sırasında vardiyada yeterli mühendis yoktu. Kazanın ardından da kurtarma çalışmaları yetersizdi. 
Mustafakemalpaşa Savcılığı’nın talimatı üzerine, Bükköy Madencilik Genel Müdürü Fahrettin Şolpan, Ocak Müdürü mühendis Hayrettin Çelik ve Ocak Şefi Bayram Erdem, dün gözaltına alındı, ardından tutuklandı. 
Kaza, facianın ardından Ankara’da Dünya Madenciler Günü etkinliklerini iptal eden Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) de başlıca gündem maddesiydi. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı,  “Bu kazalar takdir -i ilahi değildir, kader değildir. Bunlara iş kazası demiyoruz, tamamı iş  cinayetidir. Hemen hemen bütün sektörlerde yıllardır Tuzla gemi tersanelerinde, maden sektöründe yaşananlar siyasi iktidarların aymazlığını da göstermektedir” dedi.

Ölüm sayısı ikiye katlandı
Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun da Türkiye’de bilim ve teknikten uzak, kuralsız, denetimsiz ve ilkel koşullarda çalışan pek çok  maden işletmesi bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin, iş kazalarında dünyada dördüncü, Avrupa’da birinci sırada yer aldığına işaret eden Torun, geçen yıl iş kazalarında 43 maden çalışanı yaşamını yitirmişken, 2009 yılında bu sayının 76’ya çıktığını belirtti.
Torun kazayla ilgili şu tespitlerde bulundu:

Sendikalı işçi değil köylü: Kazanın ardından Bursa’ya giden oda uzmanlarımızın tespitlerine göre ocakta üç vardiyayla yaklaşık 150 kişi çalışıyor. Her vardiyada bulunması gereken maden mühendisi sayısı yeterli değil. Çalışan işçiler çevre köylerden sağlanmakta olup sendikalı değiller. Kaza sonrası kurtarma işlemlerinde ciddi organizasyon ve koordinasyon eksikliği bulunuyordu. 

Riskli demiştik: Maden Mühendisleri Odası tarafından riskli maden bölgeleri haritası hazırlanarak Ocak 2009’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na teslim edildi. Söz konusu maden sahası da bu haritada patlama, yangın, göçük, boğulma, zehirlenme meydana gelebilecek ‘çok riskli’ kategorisindeydi. Çok riskli olarak gösterilen sahada ciddi önlemler alınması gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştuk. Çok ciddi tedbirler alınması gerekirken mayıs ayında bir denetim yapılmış, bazı eksiklikler belirlenmiş ve aralık sonuna kadar da süre verilmiş. Ama ne yazık ki ölümler süreyi beklemedi ve 19 canımızı kaybettik. 

Çalışma Bakanlığı da sessiz: Madencilik sektöründe yaşanan iş kazaları konusundaki bir başka raporumuzu da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderdik, önlem alınması için. Ne yazık ki cevap verilmedi. (aa)