Bakanlık okul basıyor

Sağlık Bakanlığı, 1992'de imzalanan bir protokolle eğitim amacıyla 20 yıllığına YÖK'e devrettiği 79 sağlık meslek yüksekokulunun binalarını ani baskınlarla geri almaya çalışıyor.
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Sağlık Bakanlığı, 1992'de imzalanan bir protokolle eğitim amacıyla 20 yıllığına YÖK'e devrettiği 79 sağlık meslek yüksekokulunun binalarını ani baskınlarla geri almaya çalışıyor. Bakanlık, en son baskınını eğitim yapılmadığı iddiasıyla önceki gün Şişli Sağlık Meslek Yüksekokulu'na yaptı. Öğleden sonra okula giden Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile İstanbul Sağlık Müdürlüğü görevlilerinden oluşan yaklaşık 30 kişi, okul personelini zorla dışarı çıkararak kapıların anahtarlarını değiştirdi.
Personel ayrılmamakta direnince gece 01.30'da okula İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu geldi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı yetkilileri durumu görüşmek üzere okuldan ayrıldı. Okul müdürü Prof. Dr. Sezai Şahmay, yapılanın yasal olmadığını belirterek okulu boşaltmaya gelen kişilerin tavırlarının çok kaba olduğunu belirtti.
Şahmay, şunları söyledi: "Sağlık Bakanlığı Danıştay'a dava açmıştı. Danıştay, eğitim veya eğitim hazırlığı yapmayan yüksekokulların bakanlığa devredilmesine karar verdi. Ancak okulda şu anda 258 öğrenci var. Bunlar üniversite bünyesindeki sağlık meslek yüksekokullarından geçiş yapan öğrenciler. Ayrıca 2001-2002 ÖSYM kılavuzunda okulumuz yer alıyor. Bakanlık geçen yılki listeyi gözönüne alıyor"
Tek taraflı fesih
İstanbul İl Sağlık Müdürü Osman Karaaslan ise noksanlıklar olduğu için bakanlığın protokolü tek taraflı feshettiğini söyledi. Şişli Sağlık Meslek Yüksekolu'nun faaliyette olmadığını savunan Karaaslan, "Okul YÖK'ün listesinde yok. Öğrenciler de kendilerine ait değil. Bakırköy Sağlık Meslek Yüksekokulu ile Florance Nightingale'in öğrencileri burada okuyor. Binanın büyük bölümü de harabe. Burayı Şişli Etfal için hizmet binası yapacağız" dedi. Türkiye genelindeki toplam 79 sağlık meslek yüksekokulundan 16'sının bakanlıklarına devredildiğini belirten Karaaslan, 16'sının da eğitim amaçlı kullanılmadığı için yakında alınacağını kaydetti.