Bakanlık önünde GDO'lu pirinç eylemi

Bakanlık önünde GDO'lu pirinç eylemi
Bakanlık önünde GDO'lu pirinç eylemi

Greenpeace üyeleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nın hazırladığı yasa taslağıyla GDO lu ürünlere izin verileceğini belirtiyor.

Greenpeace üyeleri, GDO’lu ürünlerin yasaklanması talebiyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı pilav tezgâhı açıp, pirinç pilavı dağıtmak istedi. Ancak eylemcilere polis ve güvenlik görevlileri müdahale etti. Pilav tezgâhını alan güvenlik güçleri bakanlık binasının içine götürdü.

Yasadan vazgeçin
Grup üyeleri “Biz kimsenin GDO’lu pilav yemesini istemiyoruz. Bu nedenle şu an yapılan örtbas çabasından bir an önce vazgeçilip, bakanlığın hazırladığı ve gıdalara GDO sokmayı hedefleyen yasa değişikliğinin geri çekilmesini talep ediyoruz” dedi. Grup adına açıklama yapan Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç, Mersin ’de yakalanan GDO’lu pirinçlerle ilgili İTÜ’nün önce ‘GDO’ludur’ raporu verdiğini, ardından da rektörlüğün ‘raporda usulen hata yapıldığını’ açıkladığını belirterek “Rektörlüğün açıklaması yargıya doğrudan müdahaledir, suç teşkil eder, kabul edilemez” diye konuştu.