Bakanlık, 'uzun gözaltı'nı bitirdi

Adalet Bakanlığı, gözaltı süresini azaltan yeni Anayasa maddesinin, uyum yasaları beklenmeden uygulanmasını istedi.

ANKARA - Adalet Bakanlığı, gözaltı süresini bireysel suçlarda 48 saat, toplu suçlarda ise en çok dört günle sınırlayan Anayasa değişikliğinin, uyum yasaları beklenmeden uygulanması için tüm başsavcılıklara genelge gönderdi.
Bakan Hikmet Sami Türk imzalı 'Yakalama ve gözaltı süreleri' konulu genelgede, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmasının, hukuk devletinin bir gereği olduğuna vurgu yapıldı. Türk'ün uyum yasası beklenmeden uygulanmasını istediği Anayasa değişikliği gözaltı uygulamalarını şöyle düzenliyor:
"Yakalanan veya tutuklanan kişi, en yakın mahkemeye gönderilmesi için gerekli süre hariç en geç 48 saat ve toplu olarak işlenen suçlarda en çok 4 gün içinde hâkim önüne çıkarılır. Kimse, bu süreler geçtikten sonra hâkim kararı olmaksızın hürriyetinden yoksun bırakılamaz. Bu süreler olağanüstü hal, sıkıyönetim ve savaş hallerinde uzatılabilir."
OHAL'de inceleme
Türk'ün yayımladığı genelgede gözaltı süresinin OHAL bölgesinde de ençok 4 gün
olarak uygulanması istemi bulunmazken, bu sürenin OHAL bölgesinde uzatılabileceğine ilişkin hükme atıf yapılıyor. Bu arada, bakanlığın Diyarbakır'da Hizbullah sanıklarında örneği görüldüğü üzere, her seferinde 10'ar kez olmak üzere bazı kişilerin 40 güne kadar gözaltında tutulabildiklerine ilişkin haberleri de incelemeye aldığı öğrenildi.