Bakanlık, 'yatırım sayısı'nı tutturmak için yolları böldü

Bakanlık, 'yatırım sayısı'nı tutturmak için yolları böldü
Bakanlık, 'yatırım sayısı'nı tutturmak için yolları böldü
Başbakan Erdoğan'ın katılacağı törenle bugün açılacak olan ve uzun süredir duyuruları yapılan '113 dev eser' arasındaki bazı yatırımların, "113 sayısına ulaşabilmek için" bölümlere ayrılarak isimlendirildiği ortaya çıktı.

Radikal.com.tr – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın katılacağı törenle bugün açılacak olan ve uzun süredir duyuruları yapılan ‘113 dev eser’ arasındaki bazı yatırımların, “113 sayısına ulaşabilmek için” bölümlere ayrılarak isimlendirildiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazetesinden Fırat Kozok’un haberine göre, Artvin - Erzurum devlet karayolu birinci kısım, ikinci kısım ve üçüncü kısım denilerek 3 ayrı yatırım gibi gösteriliyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından “tarihe uyumlu sayıda toplu açılış”larının ilki, 110 tesisle 10.10.2010’da yapılmıştı. Bakanlık 11.11.2011’de tamamladığı 111 tesisi, 12.12.2012’de ise 112 tesisi Başbakan Erdoğan ’ın katıldığı törenlerle açtı.

Bakanlığın bu yılki toplu açılışı ise yine Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla bugün Ankara ’da yapılacak ve 113 eserin açılışı yapılacak.

Afyonkarahisar tıbbi ve aromatik bitkiler merkezi, Sakarya’daki fidanlık borsası, seyyar meteorolojik sistemler, deniz radarları bugün açılışı yapılacak yatırımlardan bazıları.

Ancak bakanlığın geleneği sürdürebilmek ve 113 rakamına ulaşmak için bazı yatırımları ‘parçalı’ gösterdiği anlaşılıyor. Örneğin listenin 93. sırasında “Artvin-Erzurum, Artvin-Ardahan ve Artvin-Ardanuç devlet yolları” başlığı yer alırken, 94. sırada “Artvin-Erzurum devlet yolu 1. kısım”, 95. sırada “Artvin Erzurum devlet yolu 2. kısım”, 96. sırada “Artvin-Erzurum devlet yolu 2. kısım ikmali”, 97. sırada “Artvin-Erzurum devlet yolu 3. kısım” ve 98. sırada da “Artvin-Erzurum devlet yolu 3. kısım ikmali” başlıkları dikkat çekiyor.

Listede Artvin-Erzurum karayolu üzerinde bulunan tünellerin aydınlatma, havalandırma, yangın söndürme ve sinyalizasyon sistemleri de ayrı başlıklar olarak yer alıyor.

Erdoğan tarafından toplu olarak açılacak “113 dev eser”in toplam yatırım maliyeti ise 3 milyar 250 milyon TL olarak hesaplandı.