Bakanlık, 'yatırım sayısı'nı tutturmak için yolları böldü

Bakanlık, 'yatırım sayısı'nı tutturmak için yolları böldü
Bakanlık, 'yatırım sayısı'nı tutturmak için yolları böldü
Başbakan Erdoğan'ın katılacağı törenle bugün açılacak olan ve uzun süredir duyuruları yapılan '113 dev eser' arasındaki bazı yatırımların, "113 sayısına ulaşabilmek için" bölümlere ayrılarak isimlendirildiği ortaya çıktı.

Radikal.com.tr – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın katılacağı törenle bugün açılacak olan ve uzun süredir duyuruları yapılan ‘113 dev eser’ arasındaki bazı yatırımların, “113 sayısına ulaşabilmek için” bölümlere ayrılarak isimlendirildiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazetesinden Fırat Kozok’un haberine göre, Artvin - Erzurum devlet karayolu birinci kısım, ikinci kısım ve üçüncü kısım denilerek 3 ayrı yatırım gibi gösteriliyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından “tarihe uyumlu sayıda toplu açılış”larının ilki, 110 tesisle 10.10.2010’da yapılmıştı. Bakanlık 11.11.2011’de tamamladığı 111 tesisi, 12.12.2012’de ise 112 tesisi Başbakan Erdoğan ’ın katıldığı törenlerle açtı.

Bakanlığın bu yılki toplu açılışı ise yine Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla bugün Ankara ’da yapılacak ve 113 eserin açılışı yapılacak.

Afyonkarahisar tıbbi ve aromatik bitkiler merkezi, Sakarya’daki fidanlık borsası, seyyar meteorolojik sistemler, deniz radarları bugün açılışı yapılacak yatırımlardan bazıları.

Ancak bakanlığın geleneği sürdürebilmek ve 113 rakamına ulaşmak için bazı yatırımları ‘parçalı’ gösterdiği anlaşılıyor. Örneğin listenin 93. sırasında “Artvin-Erzurum, Artvin-Ardahan ve Artvin-Ardanuç devlet yolları” başlığı yer alırken, 94. sırada “Artvin-Erzurum devlet yolu 1. kısım”, 95. sırada “Artvin Erzurum devlet yolu 2. kısım”, 96. sırada “Artvin-Erzurum devlet yolu 2. kısım ikmali”, 97. sırada “Artvin-Erzurum devlet yolu 3. kısım” ve 98. sırada da “Artvin-Erzurum devlet yolu 3. kısım ikmali” başlıkları dikkat çekiyor.

Listede Artvin-Erzurum karayolu üzerinde bulunan tünellerin aydınlatma, havalandırma, yangın söndürme ve sinyalizasyon sistemleri de ayrı başlıklar olarak yer alıyor.

Erdoğan tarafından toplu olarak açılacak “113 dev eser”in toplam yatırım maliyeti ise 3 milyar 250 milyon TL olarak hesaplandı.


  http://www.radikal.com.tr/116564211656429

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu kadarıda.. - kaşınan adam

  Bu kadarı da ayıp yani..Milleti resmen aptal yerine koymaktır bu.Neden teker teker açılış yapmadıkları anlaşılıyor. Sayanmı var?113 yerine 253 dese kim yanlış olduğunu ispat edebilir.Bunlar özel sektörün kendi kaynakları ile yatırımı bile kendi iktidarlarına mal ediyorlar.Beş sene önce yapımı biten tesis yeni gibi gösteriliyor.Aslında yeni yapılan 10 ise AKP nin hesabına göre 50 oluyor.Millet yiyor nasıl olsa..

  Erbakan'ın temel atmalarına döndü - mhkavas

  Bir tarihte bir milletvekili de Erbakan'ın attığı temeli arabasının bagajında meclise getirmişti.Oldu olacak karayollarını 5 er 10 ar km.lik kısımlara bölerek 1113 sayısına bile ulaşabilirlerdi.

  Likapa adlı yorumcuya - lolanli

  Sayın likapa adlı yorumcu, lütfen bir radikal okuru ve yorumcusu olarak Ayşe Hür hanımın 08/12/2013 tarihli yazısını okursanız demir ağla kimin ülkeyi ördüğünü ve TCDD nin altın yıllarından sonra kimin bir çivi bile çakmadığını anlarsınız. Belli ki yaşı genç, Türkiye tarihini bilmeyen, bilinçsiz bir AKP militanısınız. Meşhur astınız, zehirlediniz, yedirtmeyiz deyişinizdeki zehirlendiğini söyleyerek saygı ile andığınız Turgut Özal zamanında "demir yolları komünist işidir" diyip kara yoluna yüklendi, ABD nin araba satmasını sağladı bu ülkede, ABD ekonomisine katkı yaptı yani. Lütfen biraz okuyun! Cahil cahil konuşmayın ya!

  durmak yok böle böle açmaya devam! - asu555@kahkaha.com

  yahu 1113 eser diye yutturmuyorlar ya ona şükredin! seçim yaklaştıkça yollar metre metre köprüler ayak sayısıyla açılır! hatta geçen seçimlerde bakanlar Afyon'da simit sarayı açmışlardı bu ne ki?

  "kiskananlar catlasin" - keryil

  kiskananlar neden catlasin ayol, onlar da yalan soylesin, onlarin da yaptiklari seylerin sayisi artar elbette. yeter ki destekledikleri liderin acikca yalan soyledigi ortaya cikinca dahi "kiskancliginizdan boyle diyorsunuz" tepkisi verebilecek kadar gerceklikle bagi kopmus, fanatiklesmis secmenleriniz olsun.

  milleti salak yerine koyma geleneği... - drozer

  Bu ülkede, hükümetin başına geçenler, nedense insanları salak sanıyor. Hatırlayın Erbakan'ın temel atmalarını... Bir keresinde, attığı temellerden birini arabanın bagajına koyup meclisin önüne getirmişlerdi. Böyle ucuz kurnazlıklarla hepimizi kandıracaklar akıllarınca...

  yazık yazık - likapa

  kıskananlar çatlasın.yahu hiç olmazsa yol üzerinden yalan muhalefet üretmeyin.sadece karayollarıyla değil demir ağlarla ördü adam türkiyeyi.o demir ağlarla hızlı tren yolu yaparken siz onuncu yıl marşı söylüyordunuz, atalarımız demirağlarla türkiyeyi ördü diye.komik olmayın ya bu kadar da değil.insanın hiç mi tutunacak bir dalı olmaz.hiç mi bir eseri olmaz, yazık yazık.