Bakanlıktan 95 ürün için sahte uyarısı

Bakanlıktan 95 ürün için sahte uyarısı
Bakanlıktan 95 ürün için sahte uyarısı
Gıda ve Tarım Bakanlığı'nın ocak ayı sonu itibarıyla gerçekleştirdiği denetimler sonucu 79 parti üründe taklit-tağşiş yapıldığı, 16 parti üründe ise ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edildi.

RADİKAL - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca, ocak ayı sonu itibarıyla gerçekleştirilen 45 bin denetim sonucu 79 parti üründe taklit-tağşiş yapıldığı, 16 parti üründe ise ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit ve tağşiş yaptığı tespit edilen firmaları kamuoyu ile paylaştı. Taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları, Bakanlığın internet sitesinde açıklandı.

Açıklamaya göre, Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’nin kurulması, riske dayalı denetim sistemine geçilmesi gibi çalışmalar sonucunda 2015 yılı ocak ayı sonu itibarıyla yaklaşık 45 bin denetim gerçekleştirildi. Denetimler sonucu 79 parti üründe taklit-tağşiş yapıldığı, 16 parti üründe ise içerisinde bulunmaması gereken ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edildi.

İŞTE O LİSTE

Taklit ve tağşiş edilmiş ürünleri üreten firmalar hakkında 13 bin 304 lira idari para cezası uygulanarak, bu ürünlerin mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verildi.

İçeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen ürünlerin de piyasadan toplatılması kararlaştırıldı.

Söz konusu ürünleri üreten veya piyasaya arz edenler hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tulum peyniri, kaymak, tereyağ, yoğurt, kuşbaşılı pide harcı, köfte, sucuk, bal, çikolata, enerji içeceği ve zeytinyağının aralarında bulunduğu ürünlerin üretiminde taklit ve tağşiş yapan işletmeler ve ürünlerini açıkladı.


  http://www.radikal.com.tr/129808012980802

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sadece Cemaatin firmaları mı? - abaris.hiberborean

  Şüphesiz ki, gerekli ve yerinde bir çalışma; ancak sadece Cemaatin firmaları ile sınırlı intibaı veriyor. Biri yapınca, diğerleri de yapıyor, hakim yapının firmaları eksik.

  Cezalar caydırıcı değil..! - user829547

  95 üründe taklit-tağşiş ve ilaç kalıntısı saptandı..Fakat kesilen ceza sadece TL.13,304.. Bu yasalar halkın sağlığını korumada açıkca yetersiz!! Meclisteki partiler birbirlerine tokmak atacaklarına halkın durumunu direkt etkileyen yasalarda iyileştirme yaparak caydırıcı cezaları bulunan yasaları meclisten geçirmelidirler.