Bakanlıktan `o çocuğu bulun´ talimatı

Bakanlıktan `o çocuğu bulun´ talimatı
Bakanlıktan `o çocuğu bulun´ talimatı
Kayseri'de kağıt toplayan annesiyle birlikte çöplerin arasında görüntülenen küçük çocuk için bakanlık harekete geçerek 'Çocuğu bulun' talimatı verdi.

Kayseri'de yerel bir gazetenin gündeme taşıdığı, 'Çöpten Çocuk Yuvası' başlıklı haberde görüntülenen 1,5 yaşındaki çocuğu bulmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı harekete geçti. Fevzi Çakmak Mahallesi'nde objektiflerde takılan ve geçimini kağıt- plastik toplayarak sağlayan bir kadın ile çöpler içinde etrafa meraklı gözlerle bakan çocuğun yer aldığı habere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı duyarsız kalmadı ve 'Çocuğu bulun' talimatı verdi.

Çöp konteynerlerinden kağıt ve plastikleri ayrıştıran bir kadın ile atıkları biriktirdiği el arabasındaki torbanın içinde bulunan küçük bir çocuğun objektiflere yansıyan halinin konu alındığı haberde, adını vermek istemeyen kadın, 1,5 yaşında olduğunu söylediği oğlu Erol Zurna ile yaşadığı sıkıntıları dile getirmişti.

Çocuğunu bırakacak kimsesi olmadığı için her sabah atıkları topladığı el arabasına oturttuğunu anlatan çaresiz anne, "Biz geçimimizi çöplerden sağlıyoruz. Çöpler bizim ekmek paramız ve aynı zamanda çocuğumun da oyuncağı" diye ifadeler kullanmıştı.

İL MÜDÜRLÜĞÜ HAREKETE GEÇTİ
'Çöpten çocuk yuvası' haberinin ardından konuya duyarsız kalmayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, ilk etapta Kayseri Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ile görüşerek, 'O çocuğu bulun' talimatı verdiği ifade edildi.

Konuyla ilgili bilgi veren kurum yetkilileri, Fevzi Çakmak Mahallesi'nde anne ve çocuğunu bulmak için çalışma başlattıklarını ancak henüz ulaşamadıklarını söyledi. Yetkililer, bu konuda anne ve çocuğuna rastlayanların ya da haberi duyan kadının İl Müdürlüğüne başvurmasını istedi. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'nün, minik Erol'un daha iyi şartlarda yaşamını sürdürebilmesi için gerekli desteği verileceği bildirildi.

DHA - Cefer ZENGİN