Bakanlık'tan Öcalan'ın 'F tipi' odasına fotoğraflı savunma

Bakanlık'tan Öcalan'ın 'F tipi' odasına fotoğraflı savunma
Bakanlık'tan Öcalan'ın 'F tipi' odasına fotoğraflı savunma

*Öcalan, F tipi standartlarındaki yeni odasında nefes alamadığından yakınmıştı.
*Öcalan?ın İmralı?da kaldığı eski cezaevi odası, basına bu fotoğrafla yansımıştı (altta). FOTOĞRAFLAR: AA

Öcalan'ın kaldığı oda 11.81 metrekare. Eski odada açık olan tuvalet ve duş burada kapatılmış. Bakanlığa göre küçük görünmesinin nedeni de bu

ANKARA - Öcalan’ın yeni nakledildiği cezaevi odası Türkiye çapında olaylara neden olunca, Adalet Bakanlığı, İmralı Adası’ndaki F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun ve Öcalan’ın hücresinin fotoğraflarını yayımladı. Bakanlık yeni cezaevinin Birleşmiş Milletler (BM) Minimum Cezaevi Standart Kuralları ile Avrupa Konseyi Cezaevi Kuralları’nın üzerinde olduğunu savundu. 

Bakanlıktan heyet gitti
Öcalan’ın İmralı’da yerleştirildiği yeni cezaevindeki koşullarının kötü olduğu iddiaları üzerineAdalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Nizamettin Kalaman, önceki gün İmralı’ya gitti. Bakanlık heyeti Öcalan için yaptırılan yeni cezaevinde ve eski cezaevinde incelemelerde bulundu. Açıklamalara göre İmralı’da geçen ay inşaatı tamamlanarak kullanıma alınan cezaevi binasının, F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu statüsünde. 24 metrekare büyüklüğünde ayrı havalandırma alanlarına sahip altı tek kişilik oda ile ortak havalandırma alanına açılan yine tek kişilik üç oda bulunuyor. Tüm odalar aynı büyüklükte ve toplam 4 bin 284 hükümlü ve tutuklunun kaldığı diğer 13 F tipi yüksek güvenlikli cezaeviyle aynı standartlarda.
Tüm cezaevlerinde olduğu gibi İmralı Cezaevi’ndeki hükümlüler de 32 metrekarelik spor odası, 20 metrekarelik hobi odası ve aynı büyüklükteki dersliklerden, ‘disiplin cezası almamaları, iyi halli statüsünde bulunmaları’ halinde yararlandırılıyor.Hükümlüler, ayrı bir bölümdeki avukat görüş odasında avukatlarıyla açık görüş yapıyor. 

Tuvalet-duş farkı
Öcalan’ın kaldığı eski odanın 11.98 metrekare, nakledildiği yeni cezaevindeki odası ise 11.81 metrekare. Eski yerinde avluya başka bir odayı dolaşarak çıkan Öcalan’ın yeni odası doğrudan avluya açılıyor. Eski odada tuvalet ve banyo açık bir şekilde yer alırken yeni odanın 2.01 metrekarelik bölümü kapatılarak tuvalet ve banyoya ayrıldı. Bu durumdan da Öcalan’ın ‘daha hijyen’ olduğu için memnuniyetini ifade ettiği belirtildi.
Odanın penceresi ise yerden 80 santimetre yükseklikte. Öcalan’ın pencerinin küçüklüğünden yakınarak biraz daha büyük olabileceğini dile getirdiği öğrenildi.
Öcalan’ın isteği üzerine yeni odasına klima ve buzdolabı konulmadı. Radyo var, televizyon izlemesi ise disiplin cezası nediniyle kısıtlanmış durumda. Öcalan’ın burnundaki akıntı nedeniyle  rahatsızlığının bulunduğu, doktorun sprey ve ilaç verdiği de belirtildi.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda DTP’nin alt komisyon kurularak İmralı’da inceleme yapma önerisinin reddedilmesine ilişkin tartışmalar da devam ettti. Komisyon Başkanı AKP’li Zafer Üskül, “Gidip görseydik daha iyi olurdu. Ama ben eminim ki gitseydik de aynı bilgileri aktarıp aynı açıklamaları yapacaktık” dedi. (Radikal)